Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի լիակատար շրջափակումը․  հումանիտար մատակարարումներն իրականացվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից՝ խիստ սահմանափակ ծավալներով
05/05/2023 18:40
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի լիակատար շրջափակումը․ հումանիտար մատակարարումներն իրականացվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից՝ խիստ սահմանափակ ծավալներով
Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտարարել է․
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ
Արցախը Հայաստանին կապող մայրուղու՝ ՀՀ հետ սահմանին (Լաչինի (Քաշաթաղի) միջանցքում) Ադրբեջանի կողմից  ապրիլի 23-ին ապօրինի անցակետ տեղադրելուց հետո Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի չորս համայնքները (Հին շեն, Մեծ շեն, Եղցահող և Լիսագոր) հայտնվել են երկկողմանի արգելափակման ներքո՝ զրկված թե՛ Արցախի մնացած հատվածի և թե՛ Հայաստանի հետ կապի բոլոր հնարավորություններից: Ադրբեջանական խոչընդոտների պատճառով դադարել էին նաև բոլոր տեսակի հումանիտար մատակարարումներն այդ գյուղերի բնակիչներին, և վերջին օրերին սուր հումանիտար ճգնաժամ էր առաջացել այնտեղ՝ առանց առաջին անհրաժեշտության պարագաների որևէ պաշարի:
Այսօր վերջապես կարողացել ենք Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից ՌԴ խաղաղապահների միջոցով մեկ բեռնատար սնունդ, դեղորայք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ ուղարկել նշյալ համայնքների բնակիչներին:
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի լիակատար շրջափակումը և՛ Արցախ-Հայաստան սահմանին տեղադրված ապօրինի անցակետի, և՛ Շուշիի մոտ ճանապարհի՝ արդեն բացահայտորեն ադրբեջանական պետության կողմից ապօրինի արգելափակման միջոցով: Իսկ Արցախի հումանիտար մատակարարումները կատարվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից՝ խիստ սահմանափակ ծավալներով:
Լրացուցիչ ջանքեր ենք գործադրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից փոխադրումների վերականգնման ուղղությամբ»:

Азербайджан продолжает полную блокаду Арцаха: гуманитарные поставки осуществляются миротворческим контингентом РФ – в крайне ограниченных объемах
05/05/2023 20:01
После установления 23 апреля Азербайджаном незаконного контрольно-пропускного пункта на соединяющей Арцах с Арменией дороге – на границе с Арменией (Лачинский (Кашатагский) коридор), четыре общины Бердадзорского подрайона Шушинского района (Хин шен, Мец шен, Ехцаох и Лисагор ) оказались в двусторонней блокаде, лишены всех возможностей связи с остальным Арцахом и Арменией. Об этом говорится в заявлении государственного министра Республики Арцах Гургена Нерсисяна.
«Из-за азербайджанских препятствий также прекратились все поставки гуманитарной помощи жителям этих сел, а в последние дни там возник острый гуманитарный кризис – без какого-либо запаса предметов первой необходимости.
Сегодня мы, наконец, от правительства Арцаха при посредничестве российских миротворцев смогли направить жителям указанных населенных пунктов грузовик с продовольствием, медикаментами и другими товарами первой необходимости.
Азербайджан продолжает полную блокаду Арцаха – как через незаконный КПП на границе Арцаха и Армении, так и через уже открыто незаконно заблокированную азербайджанским государством дорогу у Шуши. А гуманитарные поставки в Арцах осуществляются миротворческим контингентом РФ – в крайне ограниченных объемах.