«Ժողովուրդ». Պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ քննիչ հանձնաժողովի վերջնական զեկույցը հոկտեմբերին պետք է արդեն պատրաստ լինի
05/05/2023 10:26
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Խորհրդարանի որոշմամբ՝ մայիսի 2-ին Անդրանիկ Քոչարյանի ղեկավարած՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը 6 ամսով երկարաձգվեց:
Ըստ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի՝ Քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունների ժամկետը վեց ամիս է, որը կարող է երկու անգամ հանձնաժողովի առաջարկությամբ՝ Ազգային ժողովի որոշմամբ երկարաձգվել մինչև վեցական ամսով: Հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը հոկտեմբերին արդեն մեկ անգամ երկարացվել էր: Այսինքն՝ սա վերջին անգամն է, որ հանձնաժողովի գործունեությունը երկարացվում է, իսկ արդեն 6 ամսից՝ հոկտեմբերին, քննիչ հանձնաժողովի վերջնական զեկույցը՝ պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ, պետք է արդեն պատրաստ լինի:
Քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը ներկայացվում է ԱԺ նախագահին, որից հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում, այն քննարկվում է Ազգային ժողովի հերթական նիստում: 44-օրյա պատերազմի ուսումնասիրման քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել է 2022 թ.-ի փետրվարի 10-ին: Քննությունն իրականացնում են միայն իշխանական պատգամավորները, իսկ ընդդիմությունը հենց սկզբից բոյկոտել է այն»։

«Жоховурд»: Окончательный доклад следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны должен быть готов в октябре
Газета «Жоховурд» пишет, что парламент Армении 2 мая принял решение о продлении срока деятельности возглавляемой Андраником Кочаряном следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны на 6 месяцев.
Согласно закону «Регламент Национального Собрания», срок полномочий следственной комиссии составляет не более шести месяцев, который по предложению комиссии постановлением Национального Собрания может быть продлен один раз на срок до шести месяцев.
«Срок деятельности комиссии в октябре уже был продлен один раз. То есть, это последний раз, когда полномочия комиссии продлеваются, а уже через 6 месяцев – в октябре – должен быть готов окончательный доклад комиссии об обстоятельствах войны.
Следственная комиссия представляет доклад председателю Национального Собрания, после чего в течение месяца он обсуждается на очередном заседании Национального Собрания. Следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны была создана 10 февраля 2022 года. Изучение проводят только депутаты правящей фракции, а оппозиция с самого начала бойкотировала работу следственной комиссии», - пишет газета.