«Ժողովուրդ». ՔՊ-ականները վախեցած են եւ միայն թաքուն հույս են փայփայում, որ Փաշինյանը հերթական անգամ նոր փաստաթուղթ չի ստորագրի ինքնագլուխ
09/05/2023 09:48
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի Հանրապետության լինելիության հարցն է քննարկում Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում, Մոսկվայում եւ, գուցե, նաեւ Բրյուսելում, սակայն իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը շարունակում է մնալ պասիվ դիտորդ: ԱԺ իշխանական 71 պատգամավորների գերակշիռ մեծամասնությունը, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, խորը անտեղյակության մեջ է:
1-2 հոգի են որոշակի տեղեկության տիրապետում, թե Նիկոլ Փաշինյանն ինչեր է քննարկում Հայաստանի Հանրապետության մասին: Արցախի Հանրապետության հարցը վաղուց փակված է ՔՊ-ականների համար: ՔՊ-ում հույս ունեն, որ Փաշինյանը Մոսկվայից վերադառնալուց հետո կհանդիպի իրենց եւ կլուսավորի՝ ինչ է կատարվում: Բանն այն է, որ ՔՊ-ում վաշինգտոնյան բանակցություններից հետո դեռ չեն էլ հասցրել հանդիպել Փաշինյանի հետ, չեն քննարկել արդյունքները, տեղյակ չեն՝ մի քանի օր շարունակ ինչ են բանակցել ԱՄՆ-ում Միրզոյանը եւ Բայրամովը, միայն ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ են որոշ կցկտուր բաներ լսել Փաշինյանի կողմից:
Արեւմտյան մամուլը գրում է, որ մայիսի 14-ին նոր բանակցություն է սպասվում արդեն Փաշինյանի ու Ալիեւի մասնակցությամբ, այս անգամ էլ՝ Բրյուսելում: Հիմա ՔՊ-ում շունչները պահած սպասում են Փաշինյանին, որը մայիսի 9-ին անցկացվելիք՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու համար մեկնել է Մոսկվա: Փաշինյանի վերադարձից հետո՝ մինչ նրա՝ Բրյուսել մեկնելը, ՔՊ-ականները կհավաքվեն, որպեսզի Փաշինյանից տեղեկանան վաշինգտոնյան բանակցությունների մասին եւ հասկանան՝ ինչ օրակարգով է նա մեկնում Բրյուսել՝ Ալիեւի հետ հանդիպման:
Մի բան հստակ է. ՔՊ-ականները վախեցած են եւ միայն թաքուն հույս են փայփայում, որ Փաշինյանը հերթական անգամ նոր փաստաթուղթ չի ստորագրի ինքնագլուխ, որի տակից հետո ամբողջ խմբակցությունով չեն կարողանա դուրս գալ»։

«Жоховурд»: В «Гражданском договоре» напуганы и надеются втайне, что Пашинян в очередной раз не подпишет новый документ
09/05/2023 12:07
Газета «Жоховурд» пишет, что Никол Пашинян обсуждает вопрос существования Республики Армения в Вашингтоне, Москве и, возможно, также в Брюсселе, однако правящая фракция «Гражданский договор» продолжает оставаться пассивным наблюдателем. По сведениям издания, преимущественное большинство 71 депутата правящей фракции пребывает в глубокой неизвестности.
«1-2 депутата владеют определенной информацией о том, что обсуждает Никол Пашинян о Республике Армения. Вопрос Республики Арцах давно закрыт для членов «Гражданского договора». В «Гражданском договоре» надеются, что после возвращения из Москвы Пашинян встретится с ними и просветит, что происходит. Дело в том, что после встречи в Вашингтоне депутаты «Гражданского договора» еще не успели встретиться с Николом Пашиняном, не обсудили результаты, не знают, о чем вели переговоры в США Мирзоян и Байрамов, только во время правительственного часа слышали какую-то обрывочную информацию от Пашиняна.
Западные СМИ пишут, что 14 мая ожидаются новые переговоры с участием Пашиняна и Алиева, на этот раз в Брюсселе. Сейчас в «Гражданском договоре», затаив дыхание, ждут Пашиняна, который отправился в Москву для участия в мероприятиях 9 мая, посвященных победе в Великой Отечественной войне. После возвращения Пашиняна, до его отъезда в Брюссель, депутаты «Гражданского договора» соберутся, чтобы услышать от Пашиняна о вашингтонских переговорах и понять, с какой повесткой он едет в Брюссель на встречу с Алиевым.
Ясно одно: в «Гражданском договоре» напуганы и лишь лелеют тайную надежду, что Пашинян в очередной раз не подпишет новый документ самовольно, с последствиями которого потом вся фракция не сможет справиться», - пишет газета.