Արմեն Գրիգորյանը և Իգոր Խովաևը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները
10/05/2023 18:35
Մայիսի 10-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՌԴ համանախագահ, ՌԴ ԱԳ նախարարի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի հետ, տեղեկացնում են ԱԽ գրասենյակից:
«Արմեն Գրիգորյանը և Իգոր Խովաևը քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման շուրջ ընթացող վերջին զարգացումները: ԱԽ քարտուղարը զրուցակցին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումները հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մի շարք հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը՝ կողմերը շեշտել են, որ ԼՂ հայերի իրավունքները և անվտանգությունը պետք է հարգվեն և պաշտպանվեն: Ռուսական կողմն ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բացվի և գործի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շրջանակներում»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Армен Григорян и Игорь Ховаев обсудили последние развития вокруг нормализации армяно-азербайджанских отношений
10/05/2023 19:36
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян10 мая принял специального представителя министра иностранных дел РФ по вопросам содействия нормализации отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, российского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Игоря Ховаева, сообщает пресс-служба Совбеза Армении.
Армен Григорян и Игорь Ховаев обсудили последние развития, касающиеся нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Секретарь Совета безопасности представил собеседнику позиции армянской стороны по ряду вопросов урегулирования армяно-азербайджанских отношений.
Коснувшись урегулирования нагорно-карабахского конфликта, стороны подчеркнули, что права и безопасность армян Нагорного Карабаха должны уважаться и защищаться. Российская сторона подчеркнула, что Лачинский коридор должен быть открыт и действовать в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.