Սահմանապահ Բերդավանը գրեթե ամբողջությամբ լուսավորվել է
Սահմանապահ Բերդավանը Տավուշի մարզի այն գյուղերից է, որտեղ նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող ենթակառուցվածքներն սկսել են տեղակայվել 2016 թվականից: Երկարատև ազդեցության ծրագրի արդյունքը տարեցտարի ավելացել է. լուսավորվել են նոր փողոցներ, թեթևացել է համայնքի ֆինանսական բեռը: Այդ հարցում գյուղին աջակցել են տարիների գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC): Գործընկերության ամփոփ պատկերը փաստում է, որ հեռավոր և հատկապես սահմանամերձ գյուղերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելը սկզբունքային մոտեցում է դարձել աջակցող կողմերի համար:
Մինչև 2021 թվականը, Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ծրագրով, Բերդավանում տեղադրվել է 440 LED-լուսարձակ: Էներգախնայող համակարգի ներդրման արդյունքում լուսավորել է 15 կմ ճանապարհահատված: 2022 թվականին էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է ևս 65-ով՝ ընդհանուր առմամբ լուսավորելով ճանապարհի 2,3 կմ երկարությամբ հատված: Միայն փողոցների լուսավորության ծրագրով, 2016-2022 թվականներին տեղադրվել է 505 LED-լուսարձակ՝ լուսավորելով շուրջ 17,3 կմ երկարությամբ ճանապարհ: Վերջին ծրագրից հետո Բերդավանն արտաքին լուսավորության խնդիր գրեթե չունի: Ծրագրերի իրականացման ընթացքում իր ներդրումն է ունեցել նաև Նոյեմբերյանի համայնքապետարանը:
«Տարիների ընթացքում հասել ենք այնպիսի վիճակի, որ արդեն ունենք գրեթե 100%-ով լուսավորված գյուղ: Ծրագիրը կարևոր է մի քանի տեսանկյունից. լուծվում է գիշերային ժամերին անվտանգ անցուդարձի խնդիրը, տնտեսվում են համայնքի միջոցները, իսկ երիտասարդությունը, տեսնելով արդյունքը, իր վաղվա օրը փորձում է տեսնել գյուղում: Եթե գյուղում ենթակառուցվածքները զարգացած չլինեն, գյուղացին այստեղ չի մնա: Մեր գերխնդիրը բարենպաստ պայմաններ ստեղծելն է՝ գյուղացուն գյուղում պահելու համար»,-ասել է Բերդավանի վարչական ղեկավար Արամ Զուրաբյանը:
Բերդավանում համոզված են, որ ենթակառուցվածքների զարգացումն ու տարբեր ծրագրերի իրականացումը թույլ կտա հնարավորինս մեղմել մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը: Իսկ համաչափ զարգացման հեռանկարը կնպաստի երիտասարդների ներուժը ծննդավայրում օգտագործելու հնարավորությանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում 2022 թվականին Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար ներդրվել է ավելի քան 120 մլն դրամ: LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, ծառայում են անհամեմատ ավելի երկար և սպառում 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:

Berdavan is one of the villages of Tavush region where the infrastructures working with new technologies have been installed since 2016. The result of the long-term impact program has increased year by year: new streets were illuminated, the financial burden of the community was reduced, and the partners for years, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), supported the village in this matter. A summary of the partnership shows that developing infrastructures in remote and especially border villages has become a principled approach for the supporting parties.
By 2021, 440 LED-lights have been installed in Berdavan under the joint project of Viva-MTS and FPWC. As a result of the introduction of the energy-saving system, 15 km of roads were illuminated. In 2022, the number of energy-saving exterior lighting LED lights was increased by another 65, lighting up a total of 2.3 km of road. With the street lighting program alone, 505 LED-lights were installed between 2016 and 2022, illuminating a road of around 17.3 km. After the last project, Berdavan has almost solved the problem with external lighting. The Noyemberyan community administration also contributed to the implementation of the projects.
"Over the years, we have reached such a point that we already have an almost 100% illuminated village. The program is important from several perspectives: pedestrians at night are safe, community funds are saved, and the youth, seeing the result, tries to see their future in the village. If the infrastructures in the village are not developed, the villagers will not stay here. Our main problem is to create favorable conditions to keep them in the village," said Aram Zurabyan, the administrative head of Berdavan.
In Berdavan, they are convinced that the development of infrastructures and the implementation of various programs will allow to mitigate the difference in the pace of development between the capital and the regions as much as possible. And the perspective of balanced development will contribute to the possibility of using the potential of young people in birthplace.
As a result of the cooperation between Viva-MTS and FPWC, in 2022 more than AMD 120 million were invested in the development of infrastructures in various communities in Armenia. LED lamps are more efficient and durable, last much longer and consume 80% less electricity.