«Ժողովուրդ». Վահագն Խաչատուրյանը ՀՀ ամենաբարձրաստիճան տուրիստն է
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանում գոյություն ունի ՀՀ նախագահի ինստիտուտ. նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է նախկին ընդդիմադիր գործիչ Վահագն Խաչատուրյանը, սակայն հանրության մոտ հարցեր են առաջանում. երկրում ստեղծված այս ճակատագրական իրավիճակում ո՞ւր է նա, ինչո՞վ է զբաղված, ինչո՞ւ որեւէ կերպ չի անդրադառնում երկրում տեղի ունեցող աղետալի իրադարձություններին կամ Փաշինյանի սենսացիոն հայտարարություններին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Խաչատուրյանն անգամ նախագահականում որեւէ կոնկրետ գործունեություն չի իրականացնում, հիմնականում դակում է Նիկոլ Փաշինյանի ուղարկած փաստաթղթերը, օրենքները, նշանակումները, տարբեր մշակութային միջոցառումների է մասնակցում, խելացի դեմքով շրջում թանգարաններում եւ վերջ. այսքանով նրա գործունեությունն ավարտվում է՝ չհաշված երբեմն գործուղումների մեկնելը։ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ անգամ իշխանական գործիչների մեծ մասն է դեմ Վահագն Խաչատուրյանի այս անտարբեր աշխատաոճին։
Շատ իշխանականներ այն կարծիքին են, որ պետք չէ ունենալ ՀՀ նախագահ, որն առանձնապես կարեւոր գործով զբաղված չէ, բայց նրա վրա 2-3 մլրդ դրամ տարեկան գումար է ծախսվում՝ աշխատավարձ, վարորդ, աշխատակիցներ, ճամփորդություններ… Հանրության մոտ հարց է առաջացել՝ ինչու է Վահագն Խաչատուրյանը, օրինակ, երեկ մեկնել Քաթար՝ գործուղման, կամ, չգիտես՝ ինչու, ուրբաթ օրը Մհեր Գրիգորյանի եւ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանի ուղեկցությամբ այցելել էր «Ուիգմոր» հիվանդանոց, որը ասոցացվում է Ավանեսյանի մոր հետ: Ստացվում է՝ Վահագն Խաչատուրյանը դրսում եւ ներսում տուրիստի դեր է կատարում, ու կարող ենք արձանագրել, որ նա ՀՀ ամենաբարձրաստիճան տուրիստն է»։

«Жоховурд»: Ваагн Хачатурян – самый высокопоставленный турист Республики Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что в Армении существует институт президента: должность президента занимает бывший оппозиционный деятель Ваагн Хачатурян, однако в обществе возникают вопросы – где он находится в это судьбоносное для страны время, чем занимается, почему никак не реагирует на происходящие катастрофические события или сенсационные заявления Пашиняна.
По сведениям издания, Хачатурян даже в резиденции президента не осуществляет какую-либо конкретную деятельность, в основном компостирует отправленные Николом Пашиняном документы, законы, назначения, участвует в различных культурных мероприятиях, с умным выражением лица ходит по музеям, и все, на этом его деятельность заканчивается. Не считая поездки. По сведениям, даже большая часть представителей власти против этого безразличного стиля деятельности Ваагна Хачатуряна.
«Многие представители власти считают, нет необходимости в таком президенте Армении, который не занимается особенно важными делами, однако на него тратятся 2-3 млрд. драмов в год –зарплата, водитель, сотрудники, путешествия… В обществе возникает вопрос, почему Ваагн Хачатурян, например, вчера отправился в командировку в Катар, или почему в пятницу в сопровождении вице-премьера Мгера Григоряна и министра здравоохранения Анаит Аванесян посетил клинику «Wigmore», которая ассоциируется с матерью Аванесян. Получается, что Ваагн Хачатурян выполняет роль туриста в стране и за ее пределами, и можно констатировать, что он самый высокопоставленный турист Республики Армения», - пишет газета.