«Ժողովուրդ». Դատախազների սենյակներն օպերատիվ հսկողության տակ են եղել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ինչո՞ւ են պաշտոնից ազատվել ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի քրեական գործերը հսկող դատախազները: «Ժողովուրդ» օրաթերթին դատախազության համակարգից լուրեր հասան առ այն, որ դատախազների սենյակները օպերատիվ հսկողության տակ են եղել, ինչի արդյունքում, ըստ համակարգում տարածված լուրերի, դատախազները, անգամ իմանալով այդ մասին, կարծիք են հայտնել՝ «ջանդամ իրենց չեն լսում», ու գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի մասին վիրավորական արտահայտություններով խոսակցություններ են ունեցել, ինչն էլ դարձել է նրանց՝ համակարգից ազատման պատճառ։
Թե որքանով են համակարգում տարածված այս խոսակցությունները իրական, ցույց կտա ժամանակը, սակայն երեկվանից համակարգում ակտիվ խոսում են այս մասին։ Տարածված լուրերի մասով մեկնաբանություն խնդրեցինք Գլխավոր դատախազությունից, որտեղից ի պատասխան հերքեցին այն։
Հիշեցնենք, որ երեկ հայտնի դարձավ, որ աշխատանքից ազատման դիմում են ներկայացրել գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանը և Կոտայքի մարզի դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը, որոնք Ռոբերտ Քոչարյանի՝ «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրողներն էին։ Բացի այդ, աշխատանքից ազատման դիմում է գրել նաև Սերժ Սարգսյանի գործով դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանը»։

«Жоховурд»: Кабинеты прокуроров прослушивали
Газета «Жоховурд» пишет, что причиной увольнения прокураторов, поддерживающих обвинение по делам второго и третьего президента Армении, Роберта Кочаряна и Сержа Саргсяна, стали их разговоры об Анне Вардапетян, которые сопровождались оскорбительными выражениями в ее адрес. Согласно муссируемым в системе сведениям, кабинеты прокуроров находились под оперативным контролем, однако прокуроры, даже зная о прослушке, не прекратили их
«Насколько эти разговоры соответствуют действительности, покажет время, однако со вчерашнего дня в системе активно говорят об этом. Мы обратились в Генеральную прокуратуру с просьбой прокомментировать распространенную информацию, где ее опровергли.
Напомним, что вчера заявления об освобождении от должностей подали заместитель генпрокурора Геворг Багдасарян и прокурор Котайкской области Петрос Петросян, которые были обвинителями по делу Роберта Кочаряна. Кроме того, заявление об увольнении подал также прокурор Арсен Мартиросян, поддерживающий обвинение по делу Сержа Саргсяна», - пишет газета.