Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» կազմակերպության ներկայացուցիչներին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Արտակ Ստեփանյանին և կազմակերպության մարզիչներին ու մարզիկներին:
Կազմակերպությունը հանդիսանում է Հայաստանում «Special Olympics» մտավոր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների և մեծահասակների համար աշխարհի ամենամեծ սպորտային կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Կազմակերպության առաքելությունը մտավոր կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող անձանց համար օլիմպիական մարզաձևերում շուրջտարյա մարզումների և մրցումների անցկացումն ու հասարակության մեջ ինտեգրումն է:
2019թ-ին Դուբայում անցկացված ամառային օլիմպիական խաղերին «Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» ՀԿ-ի երկու մարզիկներ արժանացել են ոսկե մեդալի՝ լող և աթլետիկա մարզաձևերում:
«Հայկական հատուկ օլիմպիադաներ» ՀԿ-ն 4 մարզիկով մասնակցելու է ՝ հունիսի 17-25-ը Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում կայանալիք «Բեռլինի հատուկ օլիմպիադաների ամառային օլիմպիական խաղեր»-ին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սպորտում ներառականության սկզբունքների կիրառման առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները:
Հանրապետության նախագահն ընդգծել է իր պատրաստակամությունը հնարավորինս աջակցել կազմակերպության կարևոր գործունեությանը:

Ваагн Хачатурян принял представителей организации «Армянские Специальные Олимпиады»
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял директора общественной организации «Армянские Специальные Олимпиады» Артака Степаняна, а также тренеров и спортсменов организации, сообщает пресс-служба президента республики.
Организация является представителем в Армении крупнейшей в мире спортивной организации для детей и взрослых с психическими отклонениями «Special Olympics».
Миссия организации – проводить для людей, имеющих потребность в особых условиях умственного образования, круглогодичные тренировки и соревнования по олимпийским видам спорта и интегрировать их в общество.
На летних Олимпийских играх, проходивших в Дубае в 2019 году, два спортсмена общественной организации «Армянские Специальные Олимпиады» завоевали золотые медали – в плавании и легкой атлетике.
Общественная организация «Армянские Специальные Олимпиады» с командой из четырёх спортсменов примет участие в «Берлинских летних Олимпийских играх Специальных Олимпиад», которые пройдут 17-25 июня в Берлине, столице Германии.
В ходе встречи обсуждались существующие проблемы применения принципов инклюзивности в спорте и пути их решения.
Президент Хачатурян подчеркнул готовность по возможности поддерживать важную деятельность организации.