«Փաստ». Առաջիկայում իշխանությունները «իրավական» գործիքակազմով քաղաքական ռեպրեսիաների նոր ալիք են պատրաստում
22/06/2023 10:04
«Փաստ» թերթը գրում է. «Դեռևս մեկ-մեկուկես ամիս առաջ, հղում տալով մեր իշխանական աղբյուրներին, տեղեկացրել էինք, որ առաջիկայում իշխանությունները «իրավական» գործիքակազմով քաղաքական ռեպրեսիաների նոր ալիք են պատրաստում: Նաև ընդգծել էինք, որ խոսքը վերաբերում է խոշոր «կալիբրի» ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներին։ Օրերս ականատես եղանք, թե ինչպես ձերբակալվեց, իսկ հետո զավեշտալի պատճառաբանությամբ երկամսյա ժամկետով կալանավորվեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Երեկ էլ Նիկոլ Փաշինյանի դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց, որտեղ նշվում էր, թե 2004 թվականին՝ Սերժ Սարգսյանի՝ պաշտպանության նախարար լինելու տարիներին, ՊՆ-ն 500 հազար դոլարով պարտքի դիմաց բանկից շինություն է ստացել և մեկ ամիս անց 90 հազար դոլարով վաճառել մեկ այլ բանկի: «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, սա Նիկոլ Փաշինյանի և բացառապես նրա շահերը սպասարկող իրավապահ համակարգի հերթական փորձն է՝ առաջիկայում սպասվող բանակցային գործընթացների և հերթական զիջումների ֆոնին ընդդիմադիր դաշտը հնարավորինս լռեցնելու և սպասվող դիմադրության օջախները մարելու ուղղությամբ։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, այս օրինակներն ընդամենը «ծաղիկներն» են, և Նիկոլ Փաշինյանը փորձելու է առաջիկայում հնարավոր բոլոր մեթոդներով հասնել իր համար «կոմֆորտ միջավայրի», որպեսզի կարողանա մաքսիմալ հանգիստ իրականացնել սկսածը։ Սակայն, մեր տեղեկություններով, ամեն ինչ կարող է հակառակ արդյունքն ունենալ...»։

«Паст»: Власти готовят новую волну политических репрессий
Газета «Паст» пишет: «Еще один-полтора месяца назад мы сообщали со ссылкой на источники, что власти готовят новую волну политических репрессий ″правовыми″ инструментами. Отмечали также, что речь касается оппозиционных деятелей крупного ″калибра″. На днях мы стали очевидцами задержания, затем ареста на два месяца заместителя председателя Республиканской партии Армении Армена Ашотяна по абсурдной аргументации.
Вчера прокуратура Никола Пашиняна распространила сообщение, в которой отмечалось, что во время пребывания Сержа Саргсяна на посту министра обороны, Минобороны за 500 тысяч долларов получило от банка за долги здание и через месяц продало за 90 тысяч долларов другому банку. По нашим сведениям, это очередная попытка Никола Пашиняна и обслуживающей исключительно его интересы правоохранительной системы заставить замолчать оппозиционное поле и подавить очаги сопротивления на фоне предстоящих переговорных процессов.
Как передают наши источники, эти примеры всего лишь ″цветочки″, и Никол Пашинян попытается в дальнейшем всеми возможными методами создать для себя ″комфортную среду″, чтобы максимально спокойно реализовать начатое. Однако, по нашим сведениям, это может иметь обратный результат…».