2021-ի ԳՇ հայտարարությունում արտաքին հետք եմ տեսնում. դժվարանում եմ ասել՝ ո՞ր գործողություն է, որ պետք է իմ նկատմամբ վստահության խաթարում առաջացներ մեր զինվորական ղեկավարության կողմից. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի 2021 թվականի փետրվարի 25-ի հայտարարության մեջ արտաքին հետք է տեսնում։
«Արդյո՞ք ես այդ պրոցեսների մեջ արտաքին հետք տեսնո՞ւմ եմ, թե՞ չէ՝ ես կարող եմ ասել՝ այո՛, որպես վարկած՝ տեսնում եմ»,- 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե կարծում է, որ շատ զինվորականներ հրամանի կամ պահի ազդեցության տակ են միացել այդ հայտարարությանը։
«Եկեք չմոռանանք, որ խոսքը զինվորական կառույցի մասին է, որքան էլ դա զինվորական ծառայության տրամաբանության մեջ չէ, գոյություն ունի զինվորական սուբորդինացիա, այս իրավիճակն էլ պետք է հաշվի առնել»,- նշեց նա։
Վարչապետը նշեց, թե 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ինչ-որ պրոցեսներ են գնացել, որոնք խաթարել են իր վստահությունը, չի բացառում, որ երկուստեք է եղել։
«Ես գիտեմ՝ ինչն է պատճառը, որ գործողություններն են եղել պատճառը, որ ես վստահության խաթարում եմ ունեցել։ Բայց, անկեղծ ասած, դժվարանում եմ ասել, թե իմ որ գործողությունն է, որ պետք է իմ նկատմամբ վստահության խաթարում առաջացներ մեր զինվորական ղեկավարության կողմից։ Չեմ տեսնում իմ կողմից նման գործողություն»,- ասաց Փաշինյանը։

Я вижу внешний след в заявлении ГШ ВС: затрудняюсь сказать, какое мое действие подорвало доверие военного руководства ко мне – Никол Пашинян
27/06/2023 15:49
Премьер-министр Никол Пашинян видит внешний след в заявлении Генштаба ВС Армении от 25 февраля 2021 года.
«Вижу ли я в этих процессах внешний след или нет? Я могу сказать, что да, вижу, как версию», - заявил сегодня Пашинян на заседании следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны.
Он отметил, что считает, что многие военные присоединились к этому заявлению под влиянием момента или приказа.
«Давайте не забывать, что речь идет о военной структуре, где существует военная субординация, эту ситуацию тоже нужно учитывать», - отметил он.
Премьер отметил, что после 9 ноября 2020 года происходили какие-то процессы, которые подорвали доверие к нем, и не исключает, что они были двусторонними.
«Я знаю, в чем причина. Причина этих действий была в том, что доверие ко мне было подорвано. Но, честно говоря, я затрудняюсь сказать, какое мое действие могло вызвать у нашего военного руководства подрыв доверия ко мне. Не вижу такого действия с моей стороны», - сказал Пашинян.