Ամերիաբանկն արժանացել է Global Finance ամսագրի 4 մրցանակի կայուն ֆինանսավորման ոլորտում
Ամերիաբանկն արժանացել է Global Finance հեղինակավոր ամսագրի` բնապահպանական և սոցիալական ոլորտներում կայուն ֆինանսավորման 4 մրցանակի Լոնդոնում կայացած` կայուն ֆինանսավորման երրորդ տարեկան մրցանակաբաշխության ժամանակ: Բանկն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ հաղթող է ճանաչվել «Հայաստանում կայուն ֆինանսավորման գծով լավագույն բանկ» անվանակարգում, իսկ այս տարի նաև արժանացել մրցանակի տարածաշրջանային երեք անվանակարգում` Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում կայունությանն ուղղված նախաձեռնություններում ակնառու առաջնորդության համար: Մրցանակների ամբողջական ցանկը` ստորև.
- 2023թ. կայուն ֆինանսավորման գծով Հայաստանի լավագույն բանկ
- 2023թ. ակնառու առաջնորդություն կայուն նախագծերի ֆինանսավորման գծով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
- 2023թ. ակնառու առաջնորդություն կանաչ պարտատոմսերի գծով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
- 2023թ. ակնառու առաջնորդություն անցումային/կայուն զարգացմանն ուղղված վարկերի գծով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում
Global Finance-ի կայուն ֆինանսավորման մրցանակները կոչված են գնահատել համաշխարհային, տարածաշրջանային և տեղական մակարդակով կազմակերպությունների ջանքերը` ֆինանսավորելու այնպիսի նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են` մեղմելու կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցությունը և նպաստելու մարդկության համար ավելի կայուն ապագա ստեղծելուն: Հաղթողներն ու մրցանակակիրներն ընտրվել են մի շարք չափանիշների հիման վրա, ներառյալ կառավարման քաղաքականությունը և նպատակները, ինչպես նաև բնապահպանական և սոցիալական կայունությանն ուղղված ֆինանսավորման ոլորտում չափելի ձեռքբերումները:
«Վերջին մի քանի տարում էներգիայի գներն աշխարհում ենթարկվել են զգալի տատանումների համավարակի ու տարածաշրջանային հակամարտությունների պատճառով: Եվ այդուհանդերձ` կայունությանն ուղղված ֆինանսական պարտավորությունները մնացել են անփոփոխ, և իր կայուն ֆինանսավորման մրցանակներով Global Finance-ն ըստ արժանվույն գնահատում է այն բոլոր ֆինանսական կազմակերպությունները, որոնք 2022թ. ընթացքում հետևողականորեն հանդես են եկել կայուն զարգացմանն ուղղված առաջարկներով, շարունակել և զարգացրել ֆինանսավորումն այս ոլորտում», – նշեց Global Finance ամսագրի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն:
«Այս մրցանակները վկայում են շրջակա միջավայրի նկատմամբ պատասխանատվությունը խթանելուն ուղղված մեր հետևողական ջանքերի ու նշանակալի առաջընթացի մասին` ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների վրա հիմնված մեր կայունության ռազմավարության համաձայն: Մենք հավատարիմ ենք մեր գործունեության մեջ պատասխանատու գործելաոճ և նորարարական ֆինանսական գործիքներ ներդնելու մեր սկզբունքներին՝ կայուն զարգացում ապահովելու և երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու համար: Ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել Global Finance-ին` մեր այս ձգտումների շարունակական գնահատման համար», – նշեց Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
Որպես Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի առաջատար և երկրի տնտեսության մեջ զգալի դերակատարում ունեցող կազմակերպություն` Ամերիաբանկը շարունակելու է զարգացնել իր «կանաչ» ակտիվների պորտֆելը: Մշտապես կարևորելով «կանաչ» տնտեսության խթանման գործում միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ համագործակցությունը` Ամերիաբանկը 2009թ-ից ի վեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների աջակցությամբ ավելի քան 225 մլն ԱՄՆ դոլար է ներդրել վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտներում:
2020թ. Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում թողարկեց և տեղաբաշխեց «կանաչ» պարտատոմս, իսկ 2022թ. բանկն առաջինը Հայաստանում հանդես եկավ «կանաչ» պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկով: Ամերիաբանկի թողարկած բոլոր «կանաչ» պարտատոմսերն ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են, իսկ դրանց միջոցով ներգրավված միջոցները` շուրջ 60 մլն ԱՄՆ դոլար, ամբողջությամբ ուղղվել են բանկի «կանաչ» ակտիվների պորտֆելի ֆինանսավորմանը` վերականգնվող էներգետիկայից մինչև թափոնների կառավարում:
Բանկի անունից մրցանակներն ստացել է Լոնդոնում Ամերիաբանկի ներկայացուցիչ Արմեն Ասլանյանը: Նշենք, որ 2023թ. Ամերիաբանկն արդեն իսկ արժանացել է Global Finance ամսագրի 2 մրցանակի` «Հայաստանի լավագույն բանկ 2023» և «Հայաստանի լավագույն ներդրումային բանկ 2023»:
Global Finance-ի մասին
Global Finance ամսագիրը հիմնադրվել է 1987թ. և ունի 50,000 ընթերցող 192 երկրում, տարածքում և շրջանում: Global Finance-ի լսարանը ներառում է կորպորատիվ և ֆինանսական բարձրաստիճան պաշտոնյաների, որոնք պատասխանատու են բազմազգ ընկերություններում և ֆինանսական հաստատություններում ներդրումային և ռազմավարական որոշումներ կայացնելու համար: Ամսագրի կայքը – GFMag.com-ը – առաջարկում է վերլուծություններ և հոդվածներ, որոնք միջազգային ֆինանսական շուկաներում 36 տարվա փորձի ժառանգությունն են: Global Finance-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում, իսկ գրասենյակները` ամբողջ աշխարհում: Իր մրցանակաբաշխությունների ժամանակ Global Finance-ը պարբերաբար ընտրում է լավագույն բանկերին և ֆինանսական այլ կազմակերպություններին: Այս մրցանակները դարձել են գերազանցության վստահելի չափանիշ համաշխարհային ֆինանսական հանրության համար:

Ameriabank has been honored with four awards for achievements in environmental and social sustainability financing at the third annual Sustainable Finance Awards by Global Finance magazine, held recently in London, UK. In particular, Ameriabank has been named the Best Bank in Sustainable Finance in Armenia for the second year in a row and this year also honored in 3 other regional nominations for its outstanding leadership in sustainability initiatives in Central and Eastern Europe.
The full list of the Awards includes:
- Best Bank in Sustainable Finance in Armenia 2023
- Outstanding Leadership in Sustainable Project Finance in Central & Eastern Europe 2023
- Outstanding Leadership in Green Bonds in Central & Eastern Europe 2023
- Outstanding Leadership in Transition/Sustainability Linked Loans in Central & Eastern Europe 2023
The Global Finance Sustainable Finance Awards recognize global, regional and local leadership in Sustainable Finance – funding for initiatives designed to mitigate the negative impacts of climate change and help build a more sustainable future for humanity. Winners and Honorees were selected based on a number of evaluation criteria, including governance policies and goals as well as measurable achievements in environmental and social sustainability financing.
“Global energy prices have waxed and waned during the past few years due to the pandemic and regional conflicts. Nonetheless, financial commitments to sustainability have not wavered. Global Finance’s Sustainable Finance awards recognize the financial institutions that have initiated, maintained and grown their sustainable offerings and financing throughout 2022.” said Global Finance founder and editorial director Joseph Giarraputo.
“These awards are the recognition of our commitment and significant progress in promoting environmental responsibility, in line with our SDG-driven sustainability strategy. We remain focused on innovative financing tools and responsible business practices in our operations to ensure sustainable development and create long-term value. We would like to express our gratitude to Global Finance for continued appreciation of our pursuit of a sustainable future.” said Ameriabank CEO Artak Hanesyan.
As a leading player in Armenia’s finance sector and significant contributor to the country’s economy, Ameriabank has made a corporate commitment for a low-carbon Green Assets Portfolio. Working closely with international financial institutions to contribute to development of green economy has always been an important part of Ameriabank’s business. Since 2009, the bank has financed more than USD 225 million worth energy efficiency and renewable energy projects with the support of various international financial institutions.
Following the first private placement of Green Bonds in 2020, in 2022 Ameriabank became the first in Armenia to issue and place Green Bonds publicly. All the Green Bonds of Ameriabank having been successfully placed, their proceeds – a total of c. 60 million USD – are used to finance the bank’s Green Assets Portfolio – from renewable energy to waste management.
Armen Aslanian, Ameriabank’s representative in London, received the awards on behalf of the Bank. Earlier this year, Ameriabank was named the Best Bank and Best Investment Bank in Armenia by Global Finance.
Global Finance, founded in 1987, has a circulation of 50,000 readers in 192 countries, territories and districts. Global Finance’s audience includes senior corporate and financial officers responsible for making investment and strategic decisions at multinational companies and financial institutions. Its website – GFMag.com – offers analysis and articles that are the legacy of 36 years of experience in international financial markets. Global Finance is headquartered in New York, with offices around the world. Global Finance regularly selects the top performers among banks and other providers of financial services. These awards have become a trusted standard of excellence for the global financial community.
Ameria was the first in Armenia to create ecosystems for both businesses and individuals, which give one-window access to a range of banking and non-banking services, among them - Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am.