Զինվորականները պետք է խոսեն, ովքեր կլռեն «զոհի» չվերածվելու համար, մեկ է` իշխանությունը նաև նրանց հետևից է գնալու․ Աբրահամյան
07/07/2023 10:12
ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը կալանավայրից բավականին հիմնավոր արձագանքել է իշխանության և անձամբ Փաշինյանի` իր հասցեին հնչեցվող ծանր մեղադրանքներին, գրում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա միաժամանակ նաև հիշեցնում է, որ գեներալ Արզումանյանը ՊԲ հրամանատարությունը ստանձնեց հոկտեմբերի 27-ին, երբ ադրբեջանական ստորաբաժանումները տարբեր ուղղություններով և խորությամբ մխրճվել էին Արցախի տարածք, և ռազմական իրադրությունը ծայրահեղ ծանր էր: Ըստ պատգամավորի՝ միայն այն հանգամանքը, որ նման բարդ և անհուսալի թվացող վիճակում Արզումանյանը համաձայնեց ստանձնել հրամանատարությունը, արդեն իսկ խոսում էր նրա անձնազոհության, կամքի ու չհանձնվելու մասին:
«Հատկանշական է, որ իշխանությունը գեներալի դեմ կեղտոտ արշավ սկսելուց առաջ նրան ազատությունից զրկեց` խիստ սահմանափակելով Արզումանյանի պաշտպանվելու և պատերազմի ընթացքում իշխանության գործած ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ խոսելու հնարավորությունը:
44-օրյա պատերազմի մեծ թվով հանգամանքներ մնում են չբացահայտված, չմեկնաբանված, իսկ իշխանությունը մի կողմից խճճում է այն, մյուս կողմից համակարգված ձևով խմբագրում` փորձելով «մեղավորներ», «դավաճաններ», «դասալիքներ» նշանակելով՝ սեփական կաշին փրկել:
Պատերազմի ընթացքում հատկապես առանցքային դիրքեր զբաղեցրած զինվորականները պետք է խոսեն, որպեսզի նվազագույնը թույլ չտան իշխանությանը` սրբագրելու իր պատասխանատվությունը, վարկաբեկելու բանակին և այն զինվորականներին, ովքեր ստեղծել, կայացրել ու ծանր ծառայությամբ բարձր են պահել բանակի պատիվը:
Ովքեր կլռեն` մտածելով, թե այդպես հնարավոր կլինի իշխանության «զոհի» չվերածվել կամ կրավորական կեցվածք կընդունեն, մեկ է` իշխանությունը ինչ-որ փուլում նաև նրանց հետևից կգնա:
Ես՝ ինքս չեմ կարող ամբողջական գնահատական տալ պատերազմին ու դրա հանգամանքներին և այն գլխավոր հարցին, թե որ զինվորականը որ պահին ինչպես պետք է գործեր ու ինչպես է գործել, դեռ շատ դետալներ հայտնի չեն, սակայն այս իշխանության գործիք դարձած համակարգի վրա լրիվ այլ հրաման է իջեցված, այն է` բոլորի վրայով անցնելով՝ փրկել Փաշինյանին», - գրել է Աբրահամյանը:

Военные должны заговорить: власти все равно придут за теми, кто молчит, чтобы не стать «жертвой» – Тигран Абрамян
Бывший командующий Армией обороны Арцаха, генерал-лейтенант Микаел Арзуманян довольно основательно отреагировал на тяжелые обвинения властей и лично Пашиняна в его адрес, пишет депутат НС Тигран Абрамян.
В то же время он напоминает, что генерал Арзуманян принял командование Армией обороны 27 октября, когда азербайджанские подразделения проникли в различных направлениях и углубились на территорию Арцаха, и военная ситуация была крайне тяжелой. По словам депутата, только то обстоятельство, что в столь сложной и кажущейся безнадежной ситуации Арзуманян согласился взять на себя командование, уже говорит о его самопожертвовании, воле и нежелании сдаваться.
«Примечательно, что перед началом грязной кампании против генерала власти лишили его свободы, строго ограничив возможность Арзуманяна защищаться и говорить о совершенных властями во время войны тяжких преступлениях.
Большое число обстоятельств 44-дневной войны остаются нераскрытыми, не прокомментированными, а власти, с одной стороны, все запутывают, а с другой –систематически редактируют, пытаясь спасти свою шкуру, назначая ″виновных″, ″предателей″, ″дезертиров″.
Военные, занимавшие в ходе войны ключевые позиции, должны заговорить, чтобы, как минимум, не позволить властям скорректировать свою ответственность, дискредитировать армию и тех военных, которые создали, сформировали и своей тяжелой службой высоко держали честь армии.
Те, кто будет молчать, думая, что так можно будет не превратиться в ″жертву″ властей, или займут пассивную позицию, все равно, на каком-то этапе власти придут за ними.
Я сам не могу дать полную оценку войне и ее обстоятельствам и ответить на главный вопрос: какой военный в какой момент как должен был действовать и как действовал, пока не известны много деталей, однако ставшей инструментом этой власти системе спущен совершенно другой приказ – спасти Пашиняна, пройдя по головам других», - написал Абрамян.