ԳՇ պետը Վաշինգտոնում է․ քննարկվել են ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանը հուլիսի 17-18-ը մայրաքաղաք Վաշինգտոնում մասնակցել է ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի նահանգային համագործակցության ծրագրի 30-ամյակին նվիրված համաժողովին։
Միջոցառման ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի բյուրոյի պետ, գեներալ Դանիել Հոկանսոնի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության ռազմավարության, պլանավորման և քաղաքականության հարցերով տնօրեն, գեներալ-մայոր Դանիել Լասիկայի և Կանզաս նահանգի ադյուտանտ գեներալ, Ազգային գվարդիայի հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մայքլ Վեներդիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նահանգային գործընկերության շրջանակներում Հայաստան-Կանզաս համագործակցության ներկա մակարդակը և զարգացման հեռանկարները, ԱՄՆ-ի հետ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր։
Նույն օրը տեղի է ունեցել գեներալ-լեյտենանտ Էդվարդ Ասրյանի հանդիպումը Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Միխալիս Գիորգալասի և Ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսի հետ։

Глава Генштаба ВС Армении в Вашингтоне встретился с начальником бюро Национальной гвардии США
Начальник генерального штаба ВС РА, первый заместитель министра обороны, генерал-лейтенант Эдвард Асрян, находящийся с рабочим визитом в США, 17-18 июля в Вашингтоне принял участие в конференции, посвященной 30-летию программы партнерства Национальной гвардии США.
В рамках мероприятия состоялись встречи с начальником бюро Национальной гвардии США генералом Даниелом Хокансоном и директором Европейского командования США по вопросам стратегии, планирования и политики генерал-майором Даниелом Ласика, генерал-адъютантом штата Канзас, командиром Национальной гвардии, бригадным генералом Майклом Венерди.
В рамках встреч обсужден нынешний уровень и перспективы развития сотрудничества Армения-Канзас в рамках программы партнерства, а также ряд вопросов, касающихся двустороннего сотрудничества с США.
В тот же день состоялась встреча генерал-лейтенанта Эдварда Асряна с министром обороны Кипра Михалис Йоргалласом и командующим Национальной гвардией Республики Кипр генерал-лейтенантом Димокритосом Зервакисом.