Քննարկվել են Գյումրիում Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղ հիմնելու ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է շվեյցարահայ գործարար Վահե Գաբրաշին և ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի նախագահ Վազգեն Յակուբյանին:
Վերջիններս վարչապետին են ներկայացրել Գյումրիում Լոզանի հյուրանոցային կառավարման դպրոցի (Ecole hôtelière de Lausanne) մասնաճյուղ հիմնելու ծրագրերն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
Վարչապետը ողջունել է նախաձեռնությունը և հայտնել Կառավարության աջակցությունը՝ ծրագիրն արդյունավետ կերպով կյանքի կոչելու գործում: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ գործադիրը լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացնում կրթության ոլորտում՝ ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ բովանդակային ենթակառուցվածքների բարելավման նպատակով: Կադրային բազայի համալրման նպատակով էլ նախաձեռնվել է ուսուցիչների ատեստավորման գործընթացը, ինչի արդյունքում էականորեն բարձրացվում են նաև աշխատավարձերը, միաժամանակ սկսվել են Ակադեմիական քաղաքի նախագծման աշխատանքները: Գյումրիում Լոզանի հյուրանոցային կառավարման դպրոցի (Ecole hôtelière de Lausanne) մասնաճյուղի հիմնումը վարչապետը կարևորել է որակյալ մասնագիտական կրթություն ապահովելու և կարողությունները զարգացնելու տեսանկյունից:
Վահե Գաբրաշը և Վազգեն Յակուբյանը շնորհակալություն են հայտնել աջակցության համար ու մանրամասներ ներկայացրել ծրագրի իրականացման հետագա ընթացքի վերաբերյալ:

Обсуждены вопросы создания в Гюмри филиала Школы гостиничного менеджмента Лозанны
Премьер-министр Никол Пашинян принял швейцарского предпринимателя армянского происхождения Ваге Габраша и руководителя армянского офиса Всеармянского благотворительного союза (AGBU) Вазгена Якубяна, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Последние представили премьер-министру планы по созданию филиала Школы гостиничного менеджмента Лозанны (Ecole hôtelière de Lausanne) в Гюмри и ход работ в этом направлении.
Премьер-министр приветствовал инициативу и выразил поддержку правительства в эффективной реализации программы. Никол Пашинян подчеркнул, что исполнительная власть проводит широкомасштабные реформы в сфере образования по улучшению как физической, так и содержательной инфраструктуры. В целях пополнения кадровой базы инициирован процесс аттестации учителей, в результате чего значительно увеличена заработная плата, а также начаты работы по проектированию Академического городка. Премьер-министр подчеркнул важность создания в Гюмри филиала Ecole hôtelière de Lausanne с точки зрения предоставления качественного профессионального образования и развития потенциала.
Ваге Габраш и Вазген Якубян поблагодарили за поддержку и представили подробности о дальнейшем ходе реализации проекта.