«Արցախն ապրում է մեզ համար, մենք էլ` Արցախի». Ամառային ճամբար` Ստեփանակերտում
Հադրութի Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի Թումանյան 56 հասցեում մեկնարկել է ամառային բակային կրթական ճամբար։
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բակային ճամբարը կրում է «Արցախն ապրում է մեզ համար, մենք էլ՝ Արցախի» խորագիրը։
«Զուգադրել ենք մեր սաների ձեռքի աշխատանքները՝ գորգարվեստից, գոբելենից, կավագործությունից, նկարչությունից, տիկնիկային խմբից։ Մեզ միացել է ավելի քան 60 երեխա, և նրանք կսովորեն պատրաստել նման աշխատանքներ։ Ճամբարը տևելու է տասը օր։ Նպատակ ունենք երեխաներին հասու դարձնել ազգային արժեքները, նրանց միջոցով տարածել այն ու էլ ավելի զարգացնել։ Ծրագիրը նաև լավ հնարավորություն է, որպեսզի մեր երեխաները, ովքեր յոթ ամսից ավելի է գտնվում են շրջափակման մեջ և ժամանցի կազմակերպման լայն հնարավորություններ չունեն, փորձեն այս տարբերակով իրենց ամառային հանգիստն անցկացնել։ Մասնակցել ցանկացող երեխաների հայտագրումը մեր կենտրոնում արդեն սկսված է (Թումանյան 56/72 հասցեում), որից հետո ամեն օր` երեկոյան ժամերին մոտ, կսկսենք մեր ճամբարը»,-ներկայացրել է Հադրութի ՄՊՍԿ տնօրեն Իրա Թամրազյանը։
Նրա խոսքով՝ ճամբարի շրջանակում Հադրութի և Ստեփանակերտի ֆուտբոլային թիմերի միջև կանցկացվի նաև ֆուտբոլի մրցույթ։ Իսկ ճամբարի մասնակից այն երեխաները, ովքեր կկարողանան տարբեր աշխատանքներ պատրաստել և նրանց մեջ սեր կծնվի դեպի արվեստը, կարող են սեպտեմբերի 1-ից հաճախել Հադրութի ՄՊՍԿ։

«Арцах живет ради нас, а мы ради Арцаха»: Летний лагерь в Степанакерте
По инициативе Гадрутского центра детского и юношеского творчества по адресу г. Степанакерт, ул. Туманяна, 56, стартовал летний дворовый образовательный лагерь. Как сообщает «Арцахпресс», дворовой лагерь носит название «Арцах живет ради нас, а мы ради Арцаха».
«Мы собрали работы наших воспитанников, от коврового искусства, гобелена, гончарного дела, живописи, кукольной группы. К нам присоединились более 60 детей, которые будут учиться делать такие работы. Лагерь продлится десять дней. Мы стремимся сделать национальные ценности доступными детям, распространять их через них и развивать дальше. Программа также является хорошей возможностью для наших детей, которые уже более семи месяцев находятся в блокаде и не имеют широких возможностей для организации развлечений, попробовать провести таким образом свои летние каникулы. В нашем центре (по адресу Туманяна 56/72) уже началась регистрация детей, желающих участвовать, после чего мы будем запускать наш лагерь каждый день по вечерам», - сказала Ира Тамразян, директор Гадрутского центра детского и юношеского творчества.
По ее словам, в лагере также пройдет соревнование по футболу между футбольными командами Гадрута и Степанакерта. А дети, участвующие в лагере, которые смогут подготовить различные работы и зародят в них любовь к искусству, с 1 сентября смогут посещать Гадрутский центр детского и юношеского творчества.