«Ժողովուրդ». Գործարար Արման Պետրոսյանը կապի և տրանսպորտի նախկին նախարար Էդուարդ Մադաթյանի՝ Խուճուճ Էդոյի փեսան է
01/08/2023 09:46
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հուլիսի 28-ին Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ու նրա հայրը՝ նախկին դեսպան Արմեն Սմբատյանը, կալանավորվեցին: Երեկ էլ կալանավորվեց գործարար Արման Պետրոսյանը: Նրանք կասկածվում են պետությանը 966 մլն դրամի գույքային վնաս պատճառելու մեջ, թեև փաստաբանը նշել էր 166 մլն կեղծ հիմքերով քրգործի մասին:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի լավատեղյակ աղբյուրները փոխանցում են, որ գործարար Արման Պետրոսյանը կապի և տրանսպորտի նախկին նախարար Էդուարդ Մադաթյանի՝ Խուճուճ Էդոյի (հայտնի կառուցապատող) փեսան է։
Էդուարդ Մադաթյանին և նրա փեսային է փաստացի պատկանում Երևան քաղաքի կենտրոնում՝ Պուշկինի 25 հասցեում վեր խոյացած բարձրահարկը, որը, բնակելի շենք լինելուց բացի, իր ներսում նաև ունի ռեստորանային համալիր, սրճարան և այլն: Գործարար Պետրոսյանն էլ բնակվում է հենց Պուշկինի այդ շենքի վերջին հարկում:
Ըստ պաշտոնական տեղեկատվութան՝ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սմբատյանը, նրա որդի, դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը և գործարար Արման Պետրոսյանը 2012 թվականին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը ներկայացրել են 800 մլն դրամ արժողության «Գրքի աշխարհ» բազմաֆունկցիոնալ համալիր կառուցելու կեղծ ներդրումային ծրագիր և խարդախությամբ հափշտակել «Երևանի Պ. Չայկովսկու անվան միջնակարգ երաժշտական դպրոց» ՊՈԱԿ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրված, Երևանի Կողբացի 36 հասցեում գտնվող հողամասից առանձնացված 300 քմ մակերեսով, 166 մլն 103 հազար դրամ արժողությամբ հողամասը: Նշենք, որ Արման Պետրոսյանի եղբայրը «օրենքով գող» Պզոյի՝ Արմեն Ղազարյանի փեսան է»։

«Жоховурд»: Бизнесмен Арман Петросян – зять бывшего министра связи и транспорта Эдуарда Мадатяна
Главный дирижер Государственного симфонического оркестра Сергей Смбатян и его отец – бывший посол Армен Смбатян 28 июля были арестованы. А вчера арестовали бизнесмена Армана Петросяна. Они подозреваются в причинении ущерба государству в размере 966 млн драмов, хотя адвокат отметил, что уголовное дело о 166 млн возбуждено на ложном основании, пишет газета «Жоховурд».
«Как сообщили хорошо информированные источники, бизнесмен Арман Петросян – зять бывшего министра связи и транспорта Эдуарда Мадатяна, (известного застройщика ″Хучуч Эдо″). Эдуарду Мадатяну и его зятю фактически принадлежит высотное здание в центре Еревана по адресу ул. Пушкина 25, в котором, помимо квартир и апартаментов, располагается ресторанный комплекс, кафе и т.д. Бизнесмен Петросян живет на последнем этаже этого здания на Пушкина.
Согласно официальной информации, Чрезвычайный и Полномочный посол Армен Смбатян, его сын, дирижер Сергей Смбатян и предприниматель Арман Петросян в 2012 году представили правительству Армении липовую инвестиционную программу строительства многофункционального комплекса ″Мир книги″ стоимостью в 800 млн. драмов и обманным путем присвоили предоставленный в безвозмездное пользование ГНКО ″Ереванская средняя музыкальная школа им. П. Чайковского″ отдельный земельный участок площадью 300 кв. м стоимостью 166 млн 103 тысяч драмов по адресу ул. Кохбаци, 36. Отметим, что брат Армана Петросяна – зять известного ″вора в законе″ Пзо – Армена Казаряна», - пишет газета.