Ինչո՞վ է զբաղված ՀՀ ԳՇ պետը, երբ նրա լուռ համաձայնությամբ կոծկում են իրական փաստերը, գործեր շինում իր սպաների նկատմամբ
10/08/2023 09:58
Փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի սպանության գործով ընթացող գործընթացում իշխանությունը նոր ստորացուցիչ քայլերի է գնացել, գրում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հիշեցնեմ, որ 2019 թվականին, ՀՀ ԶՈւ սպան դաժան բռնության էր ենթարկվել իշխանական բանդայի կողմից և ըստ մահացած սպայի ընտանիքի անդամների ու ականատեսների, այդ միջադեպին անձամբ ներկա է եղել Վայոց ձորի նախկին մարզպետ, ներկայումս ՔՊ-ական պատգամավոր Տրդատ Սարգսյանը:
Ներկայումս իշխանության ուղղորդմամբ, սուտ մատնության գործով քրեական գործեր են հարուցվել այն ականատեսների նկատմամբ, ովքեր ոչ միայն այդ օրը իրենց աչքով տեսել են, թե ովքեր են այդ միջադեպին մասնակցել, այլ նաև սպանությունը կանխելիս բռնության ենթարկվել:
Ավելին, իշխանությունը երեկ հերթական ճնշման միջոցն է կիրառել 2 սպաների նկատմամբ` «պաշտոնավարման կասեցում», ինչն այս դեպքում նաև ֆինանսական վնաս է հասցնելու կոչումով փոխգնդապետ 2 սպայի:
Հետաքրքրական է` ինչո՞վ է զբաղված ՀՀ ԳՇ պետը, երբ նրա լուռ համաձայնությամբ կոծկում են իրական փաստերը, գործեր շինում իր սպաների նկատմամբ, ավելին` այս ծանր պահին, այդ 2 սպային թույլ չեն տալիս զբաղվել իրենց պաշտոնական լիազորություններով:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ բանակի հրամանատարությունը լուռ մարսեց փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի մահվան հանգամանքը. կարևորն իրենց պաշտոնները պինդ պահում են, իշխանությունն էլ իրենց դեռ հանդուրժում է», - գրել է նա:

Тигран Абрамян: Чем занят начальник Генштаба ВС, когда с его молчаливого согласия прикрывают реальные факты, фабрикуют дела против его офицеров
10/08/2023 12:06
Действующие власти предприняли новые унизительные шаги в процессе по делу об убийстве подполковника Ара Мхитаряна, написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Напомню, в 2019 году офицер ВС Армении был подвергнут жестокому избиению со стороны правящей бандой и по словам членов семьи погибшего офицера и очевидцев, на месте инцидента непосредственно присутствовал бывший губернатор Вайоц Дзора, ныне депутат парламента от «Гражданского договора» Трдат Саркисян.
Сейчас, по указанию властей, по делу о даче ложных показаний возбуждены уголовные дела в отношении тех свидетелей, которые в этот день не только своими глазами видели, кто участвовал в этом инциденте, но подверглись избиению при предотвращении убийства.
Более того, вчера власти применили очередной метод давления в отношении 2 офицеров – ″отстранение от службы″, что в этом случае нанесет материальный ущерб двум офицерам в звании подполковника.
Интересно, чем занят начальник Генштаба ВС, когда с его молчаливого согласия прикрывают реальные факты, фабрикуют дела в отношении его офицеров, более того, в этот сложный момент, этим двум офицерам не позволяют осуществлять свои служебные полномочия.
Не говорю уже о том, что командование армии молча переварило обстоятельство смерти подполковника Ара Мхитаряна. Важно, что они крепко держатся за свои должности, а власти пока их терпят», - написал Тигран Абрамян.