Մհեր Գրիգորյանն Իրանի նորանշանակ դեսպանի հետ է հանդիպել
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Մեհդի Սոբհանիին:
Հանդիպման սկզբում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ կարևորելով նման փորձառություն ունեցող դիվանագետի նշանակումը՝ ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների օրակարգի առանցքային հարցերը, անդրադարձել առևտրատնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Երկուստեք կարևորվել է ս.թ. օգոստոսի 10-ին «Գազ` էլեկտրաէներգիայի դիմաց» պայմանագրի երկարաձգման և ծավալների ավելացման վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրումը, ինչն իր հերթին կնպաստի երկու երկրների համագործակցության ընդլայնմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև փոխվարչապետի համանախագահությամբ գործող Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությանը և դրա շրջանակներում քննարկվող երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին:

Мгер Григорян обсудил с послом Ирана перспективы двустороннего сотрудничества
Вице-премьер Мгер Григорян принял новоназначенного посла Исламской Республики Ирана в Армении Мехди Собхани, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Мгер Григорян поздравил посла с назначением, отметив важность назначения дипломата с таким опытом для дальнейшего развития отношений во благо двух стран.
Собеседники обсудили ключевые вопросы армяно-иранской повестки, обратились к перспективам сотрудничества в торгово-экономической и энергетической сферах. Стороны подчеркнули важность подписания 10 августа этого года документа о продлении соглашения «Газ в обмен на электроэнергию» и увеличении объемов, что в свою очередь поспособствует расширению сотрудничества двух стран.
Была затронута также деятельность Армяно-иранской межправительственной комиссии и обсуждаемые в ее рамках вопросы, представляющие взаимный интерес.