«Հրապարակ». Հայկ Մարությանի կինը և 4 երեխաները Չեխիայի քաղաքացիներ են եղել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը երբեք չի թաքցրել իր սերտ կապը Չեխիայի Հանրապետության հետ և այն, որ մեծ կապիտալ ունի այնտեղ: Իհարկե, նորություն չէ այն, որ մեր հայրենակիցներից շատերը, ցավոք, իրենց ավելի ապահով են զգում Հայաստանից դուրս, քան Հայաստանում: Սակայն այս պարագայում խնդիրն այլ է՝ մեր մայրաքաղաքի ղեկավարի պաշտոնին հավակնող մարդու ընտանիքի անդամները ՀՀ քաղաքացիություն չունեն:
Ուսումնասիրելով Մարությանի եկամուտների հայտարարագրերը՝ պարզեցինք, որ Հայկի կինը և 4 երեխաները Չեխիայի քաղաքացիներ են եղել 2018, 2019, 2020 թթ., իսկ Մարությանի հրաժարականի պահին ներկայացված հայտարարագրում՝ 2021թ., կինն արդեն ներկայացված է ՀՀ քաղաքացի, երեխաների մասով տվյալները փակ են, ինչից կարելի է ենթադրել, որ նրանք մնացել են Չեխիայի քաղաքացիներ: Բայց երբևէ Երևանի քաղաքապետի պաշտոնին չի հավակնել մեկը, ով այդքան անթաքույց կապեր ունի արտերկրում, և որի ընտանիքի անդամները ՀՀ քաղաքացի չեն: Նա իր ներկայացումներում ներկայանում է որպես Երևանի նվիրյալ, մարդ, ով ինքնազոհողության է գնում հանուն մայրաքաղաքի, բայց, փաստորեն, չի հավատում Հայաստանի և Երևանի ապագային:
Հարցը ոչ այնքան իրավական է, որքան բարոյական` Հայաստանի ամենաբարձր պաշտոններից մեկին հավակնող անձը պետք է ամեն թելով կապված լինի իր երկրին։ Նրա զավակներն ամեն պահի կարող են մեկնել Երևանից, նրա որդիները չեն ծառայելու հայկական բանակում, և Երևանը միայն մասամբ է նրանց հայրենիքը»։

«Грапарак»: Супруга и четверо детей Айка Марутяна были гражданами Чехии
Газета «Грапарак» пишет, что бывший мэр Еревана Айк Марутян никогда не скрывал свои тесные связи с Чешской Республикой и то, что имеет там большой капитал.
«Конечно, не новость, что многие из наших соотечественников, к сожалению, чувствуют себя надежнее за пределами Армении, чем в самой Армении. Однако в этом случае, проблема в другом – члены семьи человека, претендующего на должность мэра нашей столицы, не имеют гражданства Республики Армения.
Изучив декларацию о доходах Марукяна, мы выяснили, что супруга и 4 детей Айка в 2018, 2019, 2020 годах были гражданами Чехии, а в декларации, представленной на момент отставки Марукяна, в 2021 году, его супруга уже представлена как гражданка Республики Армения, по части детей данные закрыты, из чего можно предположить, что они остались гражданами Чехии. Однако на пост мэра Еревана никогда не претендовал кто-то, у кого есть столь явные связи с заграницей, и члены семьи которого не являются гражданами Республики Армения. Он в своих спектаклях выступает как преданный Еревану человек, который идет на самопожертвование ради столицы, однако фактически, не верит в будущее Армении и Еревана.
Этот не столько правовой, сколько нравственный вопрос – претендующее на одну из самых высоких должностей Армении лицо должен быть связан крепкими нитями со своей страной. Его дети в любую минуту могут уехать из Еревана, его сыновья не будут служить в армянской армии и Ереван для них – лишь частичная Родина», - пишет газета.