Freedom Broker-ը դառնում է առաջամարտիկ Հայաստանում՝ ներկայացնելով բրոքերային ծառայություններ ֆիզիկական անձանց համար
25/08/2023 12:31
Ֆինանսական ծառայություններ մատուցող առաջատար Freedom Broker-ը դառնում է Հայաստանում առաջին բրոքերը, որն առաջարկում է բրոքերային ծառայությունների համապարփակ տեսականի՝ նախատեսված բացառապես ֆիզիկական անձանց համար: ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից տրված լիցենզիաներով՝ Freedom Broker-ը իրավասու է իրականացնելու ինչպես բրոքերային, այնպես էլ դեպոզիտար գործունեություն․ սա նշանակալից և կարևոր իրադարձություն է երկրի ֆինանսական լանդշաֆտում:
Լինելով լիցենզավորված բրոքեր՝ Freedom Broker-ը իրավասու է օժանդակել առանձին հաճախորդների համար ներդրումային հնարավորությունների և ֆինանսական ծառայությունների լայն սպեկտրին՝ ապահովելով նրանց անխափան մուտքը դեպի տեղական և միջազգային շուկաներ: Ընկերության փորձը և նվիրվածությունը հնարավորություն են տալիս հաճախորդներին կայացնել տեղեկացված ներդրումային որոշումներ՝ միաժամանակ ապահովելով հաճախորդների բավարարվածության բարձր մակարդակ:
Կենտրոնանալով անհատների հզորացման վրա՝ Freedom Broker-ը ի հայտ է բերում հարուստ փորձ և պրոֆեսիոնալիզմ: Ընկերությունը, օգտվելով ՀՀ Կենտրոնական բանկից իր լիցենզիաներից, կարող է ծառայել որպես վստահելի միջնորդ ներդրողների և ֆինանսական շուկաների միջև՝ հեշտացնելով գործարքները արդյունավետ և ապահով:
Freedom Broker-ի կողմից առաջարկվող համապարփակ բրոքերային ծառայությունները ներառում է ակտիվների դասերի բազմազան տեսականի, ներառյալ՝ բաժնետոմսերը, պարտատոմսերը, փոխադարձ հիմնադրամները, օպցիոնները և այլն: Բացի այդ, ընկերությունը ապահովում է մուտք դեպի գլոբալ փոխանակումներ՝ հնարավորություն տալով հաճախորդներին ուսումնասիրել ներդրումային հնարավորությունները համաշխարհային մասշտաբով: Համատեղելով առաջադեմ տեխնոլոգիաները անհատականացված ծառայության հետ՝ Freedom Broker-ը երաշխավորում է, որ հաճախորդները կստանան անթերի և հարմարավետ ներդրումային փորձ:
«Մենք ուրախ ենք Հայաստանում ֆիզիկական անձանց համար լիարժեք բրոքերային ծառայություններ ներկայացնելու համար: Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի կողմից տրված մեր լիցենզիաները վերահաստատում են մեր հանձնառությունը պահպանել ֆինանսական ամբողջականության ամենաբարձր չափանիշները, մինչդեռ հաճախորդակենտրոնության վրա մեր կենտրոնացումը մեզ առանձնացնում է շուկայում: Freedom Broker-ի միջոցով անհատներն այժմ կարող են օգտվել ներդրումային տարբերակների համապարփակ փաթեթից և մասնագիտական ուղղորդումներից, որոնք հարմարեցված են իրենց յուրահատուկ ֆինանսական նպատակներին»,- նշում է «Ֆրիդոմ Ֆինանս Արմենիա» ՍՊԸ տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։
Freedom Broker-ը գիտակցում է տեխնոլոգիական առաջընթացի առաջնագծում մնալու կարևորությունը: Ընկերության օգտատերերի համար հարմար առցանց հարթակը հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս իրական ժամանակում վերահսկել իրենց ներդրումները, մուտք գործել հետազոտական և կրթական ռեսուրսներ և հեշտությամբ իրականացնել առևտուր: Ավելին, Freedom Broker-ի փորձառու մասնագետների թիմը պատրաստ է տրամադրել անհատականացված ուղղորդում և աջակցություն հաճախորդներին՝ ապահովելով, որ նրանց ներդրումային ռազմավարությունները համահունչ լինեն իրենց ֆինանսական նպատակներին:
Որպես ֆիզիկական անձանց համար լիակատար բրոքերային ծառայությունների առաջամարտիկ՝ Freedom Broker-ը պատրաստ է հեղափոխել ներդրումային լանդշաֆտը՝ հնարավորություն տալով անհատներին վստահորեն բացելու իրենց ֆինանսական ներուժը: Թափանցիկության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաճախորդների գոհունակության նկատմամբ ընկերության անսասան նվիրվածությունը հիմք է ստեղծում հասանելի և ներառական ներդրումային հնարավորությունների նոր դարաշրջանի համար:
Որպես Nasdaq-ում ցուցակված և 2008 թվականից սկսած հարուստ գործառնական պատմություն ունեցող ընկերություն՝ Freedom Broker-ը հզոր ներկայություն է հաստատել տարբեր երկրներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, ԱՄԷ-ում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Իսպանիայում, Կիպրոսում, Մեծ Բրիտանիայում, Ղազախստանում, Ուզբեկստանում, Ղրղզստանում:
Հավատարիմ մնալով ՀՀ օրենսդրական դաշտին, ընկերությունը լիովին լիցենզավորված է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից՝ ընդգրկելով բրոքերային, դեպոզիտար, դիլերային գործունեությունը, ինչպես նաև ներդրումային խորհրդատվությունը:
Հոլդինգի մասին
Հոլդինգն առավել քան 14 տարի գործունեություն է իրականացնում շուկայում։ Այն հրապարակում է հաշվետվություններ՝ համաձայն US GAAP-ի ստանդարտների։
Freedom Holding Corp.-ը գրանցված ԱՄՆ-ի արժեթղթերի հանձնաժողովի (SEC) կողմից և հանդիսանում է Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի (NYSE), ինչպես նաև NASDAQ, FINRA և SIPC անդամ։ Freedom-ի և Prime-ի առևտրի ընդհանուր ծավալը ԱՄՆ-ի բորսաներում 2020 թվականի դեկտեմբերին կազմել է 1,07 միլիարդ բաժնետոմս։
Դեկտեմբերին MSCI-ը ընդգրկել է Freedom Holding Corp.-ը MSCI U.S. Small Cap 1750 և MSCI U.S. Investable Market 2500 ինդեքսներում։ 2022 թվականի մարտին S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հոլդինգի ղազախստանյան և կիպրոսյան ընկերություններին տրամադրել է  В- վարկանիշը։
Freedom Finance Europe-ը 2021 թվականի հոկտեմբերին դարձել է միջազգային առաջատար արժեթղթերի կենտրոնական դեպոզիտարիա Euroclear-ի անդամ, ինչը թույլ է տալիս ընկերությանը ընդարձակել գործառնական և քլիրինգային ծառայությունները Freedom Finance Europe-ի հաճախորդների համար Եվրոպայի, Միացյալ Թագավորության և ԱՄՆ-ի շուկաներում։
Հոլդինգի աուդիտորական գործունեությունը վերահսկում է Deloitte-ը, որը մեծ քառյակի ընկերություններից է։ Հոլդինգի աշխատանքները կարգավորվում են ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի (SEC) կողմից:
ՆՅՈՒԹԸ ՀԱՆԴԻՍԱՆՈՒՄ Է ԳՈՎԱԶԴ

Freedom Broker, a leading financial services provider, proudly announces its distinction as the first broker in Armenia to offer a comprehensive range of brokerage services exclusively tailored for individuals. With licenses granted by the Central Bank of the Republic of Armenia, Freedom Broker is empowered to conduct both brokerage and depository activities, marking a significant milestone in the country's financial landscape.
As a licensed broker, Freedom Broker is authorized to facilitate a wide spectrum of investment opportunities and financial services for individual clients, providing them with seamless access to local and international markets. The company's expertise and commitment to excellence enable clients to make informed investment decisions while ensuring a high level of customer satisfaction.
With a focus on empowering individuals, Freedom Broker brings a wealth of experience and professionalism to the table. By leveraging its licenses from the Central Bank of the Republic of Armenia, the company is positioned to serve as a trusted intermediary between investors and the financial markets, facilitating transactions efficiently and securely.
The comprehensive brokerage services offered by Freedom Broker cover a diverse range of asset classes, including stocks, bonds, mutual funds, options, and more. Additionally, the company provides access to global exchanges, enabling clients to explore investment opportunities on a global scale. By combining cutting-edge technology with personalized service, Freedom Broker ensures that clients receive a seamless and convenient investment experience.
"We are delighted to introduce full brokerage services for individuals in Armenia. "Our licenses from the Central Bank of the Republic of Armenia signify our commitment to upholding the highest standards of financial integrity, while our focus on customer-centricity sets us apart in the market. With Freedom Broker, individuals can now benefit from a comprehensive suite of investment options and professional guidance tailored to their unique financial goals",- CEO of Freedom Broker Armenia Ovak Ovakimian noted.
In an increasingly interconnected world, Freedom Broker recognizes the importance of staying at the forefront of technological advancements. The company's user-friendly online platform enables clients to monitor their investments in real-time, access research and educational resources, and execute trades with ease. Furthermore, Freedom Broker's team of experienced professionals is readily available to provide personalized guidance and support to clients, ensuring that their investment strategies align with their financial objectives.
As the pioneer of full brokerage services for individuals in Armenia, Freedom Broker is poised to revolutionize the investment landscape, empowering individuals to unlock their financial potential with confidence. The company's unwavering commitment to transparency, professionalism, and customer satisfaction sets the stage for a new era of accessible and inclusive investment opportunities.
As a company listed on the Nasdaq and with a rich operational history dating back to 2008, Freedom Broker has established a strong presence in various countries including USA, UAE, Germany, France, Spain, Cyprus, UK, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan.
Adhering to the legislative framework set by the RA, the company is fully licensed by the RA Central Bank, covering brokerage, depository, dealer activities, as well as investment consulting. Their commitment to operating within the legal framework underscores our dedication to transparency, accountability, and best practices.
About the Holding
The holding has been operating in the market for more than 14 years. It publishes US GAAP financial statements.
Freedom Holding Corp. on December 18, 2020, received approval of an application for permanent membership by the Financial Institutions Regulatory Authority (FINRA) and acquired Prime Executions Inc. (Delaware, USA), a broker-dealer registered with the SEC and a member of the New York Stock Exchange (NYSE) as well as NASDAQ, FINRA and SIPC. Freedom and Prime traded a total of 1.07 billion shares on the U.S. exchanges in December 2020.
In December, MSCI included Freedom Holding Corp. in the MSCI U.S. Small Cap 1750 and MSCI U.S. Investable Market 2500 indices. In March 2022, the international rating agency S&P Global Ratings assigned B- ratings to the Kazakhstan and Cyprus divisions of the holding.
Freedom Finance Europe obtained direct membership in the leading international central securities depository Euroclear in October 2021, which will enable the company to expand the range of operational, settlement and custody services for Freedom Finance Europe's clients in the European, UK and US markets.
The auditing activities of the holding are controlled by Deloitte, which is one of the big four companies. The holding company is regulated by the US Securities and Exchange Commission (SEC).