Մահացած զինծառայող Արտյոմ Հայկազյանը Նորատուսից էր, ընտանիքի միակ որդին. Լուսանկար
Մահացու հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայող Արտյոմ Հայկազյանը Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս համայնքից էր, 19 տարեկան։ Բանակ էր զորակոչվել ձմռանը։
«Գյուղի հասարակ, խելոք ընտանիք է։ Տան միակ որդին էր, երկու մեծ քույրեր ուներ, ամուսնացած են։ Հայրը մի ժամանակ մարզպետարանում էր աշխատում, հիմա՝ չգիտեմ, մայրն էլ չի աշխատում»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Նորատուսի նախկին համայնքապետ Մուրադ Հարությունյանը։
Արտյոմը նախքան զորակոչվելը ընդունվել էր Գավառի պետական համալսարան։
Հիշեցնենք՝ այսօր ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել են, որ զոհվել են զինծառայողներ Արտյոմ Արայի Հայկազյանը և Արմեն Հայկի Խաչատրյանը։
ՔԿ-ից էլ տեղեկացնում են, որ 2023թ. օգոստոսի 27-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը` ժամը 16:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքում նույն մարտական դիրքի դիտորդ զինծառայող Ա․ Հ․-ն իրեն ամրակցված «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգից մահացու հրազենային վիրավորում է պատճառել նույն դիրքի ավագ, զինծառայող Ա. Խ.-ին, այնուհետև նույն զենքով իր կզակի շրջանում ինքն իրեն պատճառել է մահացու հրազենային վիրավորում։

Погибший военнослужащий Артем Айказян был из села Норатус Гегаркуникской области
Военнослужащий Артем Айказян, получивший смертельное огнестрельное ранение, был из села Норатус Гегаркуникской области, ему было 19 лет. В армию был призван зимой.
«Он был из простой, спокойной семьи. Был единственным сыном в доме, в семье есть еще две дочки, они замужем. Отец раньше работал в областной администрации, а сейчас - не знаю, мать не работает», - заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am бывший глава деревни Норатус Мурад Арутюнян.
До призыва в армию Артем поступил в Гаварский государственный университет.
Напомним, что при невыясненных пока обстоятельствах 27 августа смертельные огнестрельные ранения получили военнослужащие N-ой воинской части Министерства обороны Армении Артем Айказян и Армен Хачатрян.
Согласно информации СК Армении, 27 августа 2023 года поступило сообщение о том, что в тот же день около 16:00 на боевой позиции оборонительного района N-ой воинской части МО РА военнослужащий той же боевой позиции А.А. из автомата АК-74 нанес смертельное огнестрельное ранение старшине той же позиции, военнослужащему А.Х. Затем из того же оружия нанес себе смертельное огнестрельное ранение в голову.