Առաջին 7 ամիսների տնտեսական աճի արդյունքներն անհամեմատ ավելի բարձր են, քան կառավարության՝ 2023-ի բյուջեով դրված թիրախները. Քերոբյան
05/09/2023 16:33
Առաջին 7 ամիսների տնտեսական աճի արդյունքներն անհամեմատ ավելի բարձր են, քան կառավարության՝ 2023-ի բյուջեով դրված թիրախները, ԱԺ-ում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Մեր կանխատեսումներն այս տարվա համար մեզ վստահություն են տալիս, որ մենք, այնուամենայնիվ, կգերակատարենք կառավարության բյուջեով հաստատած թիրախները: Կառավարությունն իր ծրագրի իրականացման ընթացքում նաև կապահովի հաջորդ տարիների նախանշած տնտեսական աճի ցուցանիշները, խոսքը 7 տոկոս տնտեսական աճի մասին է»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով արտահանմանը՝ նախարարն ասել է, որ տարվա առաջին կիսամյակի տվյալներով ծառայությունների և ապրանքների արտահանումը ՀՆԱ-ի նկատմամբ կազմել է մոտ 57 տոկոս, ինչը ռեկորդային է։

Результаты экономического роста за первые 7 месяцев существенно превышают поставленные правительством цели – Ваан Керобян
05/09/2023 16:56
Результаты экономического роста за первые 7 месяцев существенно выше поставленных правительством в бюджете на 2023 год целей, заявил в парламенте министр экономики Армении Ваан Керобян.
«Наши прогнозы на этот год вселяют в нас уверенность, что мы, тем не менее, перевыполним утвержденные правительством бюджетные показатели. Правительство в ходе реализации своего плана обеспечит также заданные на ближайшие годы показатели экономического роста, речь идет о 7% экономическом росте», - сказал он.
Касаясь экспорта, министр отметил, что по данным на первое полугодие, экспорт услуг и товаров составил около 57% ВВП, что является рекордным показателем.