Անդրանիկ Քոչարյանը հաստատեց՝ Ֆրանսիան Հայաստանին կտրամադրի պաշտպանական բնույթի զենքեր
Հակաօդային պաշտպանությունը Հայաստանի առաջնահերթ լուծվելիք խնդիրներից է, այս մասին լրագրողներին ասաց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Բայց նաև պաշտպանվածության մակարդակի բարձրացումը խոսում է ոչ միայն դրան հակազդելու, այլ նաև պաշտպանված լինելու մասին։ Զինվորը պետք է օդից էլ պաշտպանված լինի, օդից եկող հրթիռից էլ պետք է պաշտպանված լինի, այսինքն՝ սրանք հարցեր են, որոնց լուծումները ամենօրյա ռեժիմով դառնում են իրականություն», - ասաց նա։
Քոչարյանը հաստատեց՝ Ֆրանսիան Հայաստանին կտրամադրի պաշտպանական բնույթի զենքեր։
«Այո՛, առաջնահերթ պաշտպանական բնույթի են, որովհետև հարձակողական զենքեր ոչ մեկն այսօր չի տալու ոչ մեկին, որովհետև դրանք ռազմական այլ կոնցեպտ են թելադրում», - ընդգծեց պատգամավորը։

Андраник Кочарян подтвердил - Франция предоставит Армении оборонительное вооружение
Противовоздушная оборона является одной из приоритетных задач Армении, требующих решения, заявил журналистам председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
«Но и повышение уровня защиты говорит не только о противодействии, но и о том, чтобы быть защищенным. Солдат должен быть защищен с воздуха, он должен быть защищен от ракеты, летящей с воздуха, то есть это вопросы, решение которых ежедневно становится реальностью», – сказал он.
Кочарян подтвердил, что Франция предоставит Армении оборонительное вооружение.
«Да, они носят в первую очередь оборонительный характер, поскольку сегодня никто никому не будет давать наступательное оружие, потому что они диктуют другую военную концепцию», – подчеркнул А. Кочарян.