ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը կգերազանցի 100 միլիարդ դոլարը․ Օվերչուկ
ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը 2023 թվականին կարող է գերազանցել 100 միլիարդ դոլարը, հայտարարել է ՌՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Կանխատեսման համաձայն՝ ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը կգերազանցի 100 միլիարդ դոլարը»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը՝ հավելելով, որ 2022 թվականին ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը 84 միլիարդ դոլար է կազմել։
«ԵԱՏՄ անդամ 5 երկրների (Ռուսաստան, Բելառուս, Հայաստան, Ղրղզստան, Ղազախստան) միջև բիզնես-փոխգործակցության համար ԵԱՏՄ շրջանակներում բարենպաստ միջավայր է ձևավորվել»,- նշել է Օվերչուկը։

Объем торговли в ЕАЭС в 2023 году может превысить $100 млрд
Согласно одному из прогнозов, объем взаимной торговли между странами Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в 2023 году может превысить $100 миллиардов. Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил вице-премьер РФ Алексей Оверчук в ходе Международного таможенного форума в Москве.
«Есть отдельный прогноз, что мы превысим $100 миллиардов (объем взаимной торговли внутри ЕАЭС: ред.)», - сказал вице-премьер, отвечая на вопрос журналистов.
Как отметил Оверчук, по итогам 2022 года объем взаимной торговли между странами объединения достиг $84 миллиардов. По его мнению, в рамках союза созданы благоприятные условия для делового сотрудничества пяти стран.
В настоящее время в составе ЕАЭС пять государств: Армения, Россия, Белоруссия, Казахстан и Кыргызстан.