Լեռնային Ղարաբաղին որպես վարկ հատկացվող գումարները 2024-ին կուղղվեն ՀՀ տարբեր ծրագրերի իրականացմանը. Նախարար
Լեռնային Ղարաբաղին մինչև այժմ որպես միջպետական վարկ հատկացվող գումարները Հայաստանի կառավարությունը հաջորդ տարի կուղղի տարբեր ծրագրերի իրականացմանը, ԱԺ-ում այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով 2024 թվականի պետական բյուջեի նախնական նախագիծը:
Նախարարը նշեց, որ բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է սեպտեմբերի վերջին, երբ տեղի էր ունենում Լեռնային Ղարաբաղից մեր հայրենակիցների բռնի տեղահանումը, և բյուջեի ներկայացված սցենարում չկա այն ամբողջական միջոցառումների և ծրագրերի շրջանակը, որը կառավարությունը պատրաստվում է իրագործել 2024 թվականին:
«Ճի՛շտ է, բյուջեի այս տարբերակը ներկայացված է ՀՆԱ-ի մեջ 3.2 տոկոս դեֆիցիտով, բայց մեր պատկերացմամբ՝ այդ դեֆիցիտը 2024-ին կաճի մինչև 4.6 տոկոս, որ կարողանանք իրականացնել այդ բոլոր միջոցառումները: Սա որևէ հավելյալ ֆիսկալ ծանրաբեռնվածություն չի ավելացնի մեզ վրա, որովհետև մեր այսօրվա պատկերացումներով՝ այն գումարները, որոնք հատկացվում էին Լեռնային Ղարաբաղին որպես միջպետական վարկ, այդ գումարները կկարողանանք հատկացնել տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Հույս ունենք, որ այդ գումարները բավարար կլինեն դրա համար», - ասաց Հովհաննիսյանը:

Министр: деньги, выделенные Нагорному Карабаху в качестве кредита, в 2024 году будут направлены на реализацию различных программ Армении
Правительство Армении в следующем году направит деньги, выделенные Нагорному Карабаху в качестве межгосударственного кредита, на реализацию различных программ, об этом заявил министр финансов Ваге Оганесян в Национальном Собрании, представляя предварительный проект госбюджета на 2024 год.
Министр сообщил, что проект бюджета был представлен в конце сентября, когда происходило насильственное переселение соотечественников из Нагорного Карабаха. И представленный сценарий бюджета не включает в себя весь комплекс мер и программ, которые правительство собирается реализовать в 2024 году.
"Правда, этот вариант бюджета представлен с дефицитом в 3,2 процента ВВП, но мы предполагаем, что дефицит увеличится до 4,6 процента в 2024 году, чтобы мы смогли реализовать все эти меры. Никакой дополнительной фискальной нагрузки на нас это не добавит, поскольку по нашим сегодняшним представлениям те деньги, которые были выделены Нагорному Карабаху в качестве межгосударственного кредита, мы сможем направить на реализацию различных программ. Надеемся, что этих средств для этого будет достаточно", - сказал Оганесян.