Վարչապետի աշխատակազմին տրվող բյուջեն կաճի․ կհատկացվի 24 միլիարդ 572 միլիոն դրամ
Հայաստանի 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծով վարչապետի աշխատակազմին հատկացվող բյուջեն, նախորդ տարվա համեմա, կաճի 4,7 միլիարդ դրամով, այս մասին ԱԺ-ում ասաց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արմենակ Խաչատրյանը:
«Նախագծով նախատեսված է 2024 թվականին, ընդհանուր առմամբ, իրականացնել 24 միլիարդ 572 միլիոն դրամի ծախսեր, 11 ծրագրեր՝ 57 միջոցառումների միջոցով։ Դրանք են՝ պետական հատվածի արդիականացման ծրագիր, աջակցություն հասարակական և այլ կազմակերպություններին, հանրային իրազեկում, քաղաքացիական ծառայողների վերապատրաստում, վարչապետի լիազորությունների իրականացման ապահովում, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ծրագիր, տեսչական վերահսկողության ծրագիր, արդյունահանող ճյուղերի զարգացման ծրագիր, տոների և հիշատակի օրերի ծրագիր, զարգացման գործընթացներում սփյուռքի ներուժի ներգրավում, միջազգային դատարաններում, միջազգային արբիտրաժներում և այլ միջազգային ատյաններում շահերի ներկայացում և պաշտպանություն, դրանց կողմից ընդունված վճիռների և որոշումների կատարման ապահովում», - նշեց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ հիմնական ավելացումները կապված են պետական արդիականացման ծրագրի իրականացման հետ։
«Շուրջ 3 միլիարդ դրամի կապիտալ ծախսեր ունենք, որը ընդհանուր պետական կառավարման համակարգում սարքավորումների ձեռքբերման և ծրագրային ապահովումների համար է։ Հանրային հատվածի իրազեկման ծրագրով շուրջ 245 միլիոն դրամի ավելացում ունենք», - նշեց Խաչատրյանը։

Бюджет, выделяемый аппарату премьер-министра, увеличится: будет выделено 24 миллиарда 572 миллиона драмов
01/11/2023 11:27
Согласно госбюджету Армении на 2024 год, бюджет, выделяемый аппарату премьер-министра, увеличится на 4,7 млрд драмов по сравнению с предыдущим годом, сообщил в Национальном Собрании заместитель руководителя аппарата премьер-министра Арменак Хачатрян.
«Согласно проекту, в 2024 году планируется потратить в общей сложности 24 млрд 572 млн драмов, 11 программ по 57 мероприятиям. Это: программа модернизации государственного сектора, поддержка неправительственных и других организаций, информирование общественности, профпереподготовка государственных служащих, обеспечение реализации полномочий премьер-министра, программа сотрудничества Армения-Диаспора, программа инспекционного контроля, программа развития добывающих отраслей, программа праздников и дней памяти, вовлечение потенциала Диаспоры в процессы развития, представление и защита интересов в международных судах, международных арбитражах и других международных инстанциях, обеспечение исполнения судебных решений», - отметил Хачатрян.
По его словам, основные увеличения бюджета связаны с реализацией государственной программы модернизации.
«У нас есть около 3 миллиардов драмов капитальных затрат, которые предназначены для приобретения оборудования и программного обеспечения в общей системе государственного управления. За счет программы информирования госсектора у нас есть прирост примерно на 245 млн драмов», - отметил Хачатрян.