«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ չեղարկելու են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դեռ ամիսներ առաջ գրել էինք, որ Նիկոլ Փաշինյանը կուսակցական նեղ կազմին ասել է, որ չեղարկելու են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որով սահմանվում է ճանապարհների ապաշրջափակում և նշվում, որ «տրանսպորտային հաղորդակցության նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացնում են Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինները»: Տևական ժամանակ է՝ Փաշինյանն այդ մասին թափանցիկ ակնարկներ էր անում, տողատակերում փորձում ասելիքը տեղ հասցնել, սակայն նախօրեին՝ 2024 թ. բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, նա գրեթե բաց տեքստով հայտարարեց այդ մասին՝ ասելով, որ ԱԱԾ-ում հատուկ ստորաբաժանում է ստեղծվելու, որի նպատակը կոմունիկացիաների անվտանգության ապահովումն է լինելու։
«Հիմա մի գործընթացի մեջ ենք, որ ԱԱԾ կազմում ստեղծվում է հատուկ ստորաբաժանում, որի նպատակը կոմունիկացիաների անվտանգությունն ապահովելն է լինելու։ Բացի այս, երկրի ողջ տարածքով գործարկեցինք պարեկային ոստիկանությունը, որի կարևորագույն խնդիրների մեջ է մտնում նաև կոմունիկացիաների, անձանց, բեռների, ապրանքների, տրանսպորտային միջոցների անցումը հանրապետության տարածքով»,- ասել է նա»։

«Грапарак»: Никол Пашинян заявил, что отменят пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года
01/11/2023 10:22
Газета «Грапарак» пишет: «Еще несколько месяцев назад мы писали, что Никол Пашинян заявил своим однопартийцам, что отменят пункт 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, который определяет разблокировку дорог и гласит, что «контроль за транспортным сообщением осуществляется органами Пограничной службы ФСБ России». Пашинян уже давно ясно намекает на это, пытаясь закрытым текстом донести это, но вчера, во время обсуждения проекта бюджета на 2024 год, он заявил об этом практически открытым текстом, заявив, что в СНБ будет создано специальное подразделение, целью которого будет обеспечение безопасности коммуникаций.
«Сейчас мы находимся в процессе создания специального подразделения в составе СНБ, целью которого будет обеспечение безопасности коммуникаций. А также патрульная полиция на всей территории страны, в важнейшие задачи которой входит пропуск коммуникаций, людей, товаров, грузов и транспортных средств через территорию республики», - сказал он.