Հրաշք էր․ մեկ օրում հա՛մ իմացանք, որ զոհվել է, հա՛մ, որ սրտի զարկը վերականգնվել է․ ծնողները՝ Նարեկի մասին
11/11/2023 15:44
2023-ի սեպտեմբերի մեկը սրտի զարկը վերականգնված զինծառայող Նարեկ Պողոսյանի ընտանիքի համար նոր` հատուկ կարմիրով է նշվել՝ որպես ամենատարբերվող օր մյուս 365-ի մեջ․ ծնողները նույն օրը լուր առան նախ որդու զոհվելու, ապա՝ հրաշքով փրկվելու մասին։
Նարեկի հայրը՝ Կարեն Պողոսյանը, MediaHub.am-ի հետ զրույցում պատմում է, որ աշխատանքի է եղել, երբ կինը զանգել և ասել է՝ Վարդենիսում կրակում են, և որ 2 զոհ կա։
Եվ, ինչպես միշտ, այս անգամ էլ, կրակոցի անուն լսելն ու դեպի Վարդենի ճանապարհվելուն պատրաստվելը րոպեների հարց են եղել։
«Հասա տուն, հագնվեցի, իջա, որ մեքենան «խոդ» տամ, ընկերներս եկան, չթողեցին, որ իմ մեքենայով գնամ, իրենց հետ գնացի Վարդենիս։ Իրենք արդեն գիտեին, թե Նարեկը զոհվել ա», - պատմում է տղայի հայրը։
Թե ինչ արագությամբ են հասել Վարդենիս, նկարագրելի չէ։
«Մտել եմ զորամաս, բոլորը լուռ ինձ էին նայում, հետն էլ զարմացած էին, թե ինչ հանգիստ եմ։ Ում տեսնում, հարցնում էի՝ «Նարեկս ո՞ւր ա»։ Ոչ ոք չէր արձագանքում։ Հետո բարձրացա կամբատի մոտ, կողքին հոգևորականներ կային։ Հարցնում եմ, թե «տղաս՝ Պողոսյան Նարեկը, ո՞ւր ա»։ Էդ ժամանակ նոր ինձ ասել են՝ «երեխադ վերևում ա, զոհված ա»։ Գործողություններ ենք անում, որ երեխուն իջացնենք»,- ներկայացրեց Նարեկի հայրը։
Կարեն Պողսյանը մինչև հիմա չի կարողանում բառեր գտնել՝ նկարագրելու, թե ինչ է զգացել այդ պահին, երբ իրեն պատմել են, թե որդին զոհվել է վիրավոր երկու ընկերներին օգնության հասնելու ճանապարհին, և որ այժմ փորձում են  նրա ու ընկերների մարմինները իջեցնել։ Տարիներ թվացող մեկ ու կես ժամ ինքը ստիպված է եղել զորամասում սպասել՝ հասկանալու՝ որդու մարմինը կարողանո՞ւմ են իջեցնել։

Родители о Нареке: Это было чудо - за один день мы узнали и о том, что он погиб и о том, что сердцебиение восстановилось
11/11/2023 16:36
1 сентября 2023 года отмечен красным цветом для семьи военнослужащего Нарека Погосяна, у которого было восстановлено сердцебиение, как самый знаменательный день среди других 365. В тот же день родители получили известие о гибели сына, а затем о том, что он чудом выжил.
Отец Нарека Карен Погосян сообщил MediaHub.am, что был на работе, когда ему позвонила жена и сообщила, что в Варденисе стреляют и есть двое погибших и тогда он поспешил в Варденис.
"Я пришел домой, оделся, спустился чтобы завести машину, приехали друзья, не дали мне поехать на своей машине, я поехал с ними в Варденис. Они уже были в курсе, что Нарек погиб", - рассказал отец парня.
Как быстро они добрались до Вардениса, неописуемо.
«Я вошел в воинскую часть, все молча смотрели на меня и удивлялись, насколько я спокоен. Я спрашивал у всех: «Где мой сын?» Никто не ответил. Потом я подошел к комбату, рядом были священнослужители. Я спрашиваю: «Где мой сын Погосян Нарек?» Мне только тогда сказали: «Ваш сын наверху, он погиб», - представил отец Нарека.
Карен Погсян до сих пор не может найти слов, чтобы описать, что он почувствовал в тот момент, когда ему сообщили, что его сын погиб по дороге на помощь двум раненым товарищм, и что теперь тела его и его друзей пытаются вывезти. Ему пришлось прождать в воинской части полтора часа, которые показались годами, чтобы узнать, смогут ли спустить тело его сына.