Վեց մասնակից Հայաստանից դարձել է Ռոսատոմի՝ Global Atomic Quiz 2023 միջազգային վիկտորինայի հաղթող
Նոյեմբերի 16-ին «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան ամփոփեց Global Atomic Quiz 2023 միջազգային կրթական նախագծի արդյունքները, որն ավանդաբար անցկացվեց նոյեմբերի 10-ին՝ Գիտության համաշխարհային օրը: Ռոսատոմի Global Atomic Quiz 2023 միջազգային վիկտորինային մասնակցել է ավելի քան 10 000 մարդ շուրջ 60 երկրից: Հաղթող ճանաչվեց 100 մասնակից Հայաստանից, Բանգլադեշից, Հունգարիայից, Եգիպտոսից, Մյանմայից, Ռուսաստանից, Ուզբեկստանից և այլ երկրներից։
Առցանց վիկտորինան անցկացվել է 24 ժամ և այդ ընթացքում գրավել է ավելի քան 60 երկրից 10 հազար մարդու ուշադրությունը։
Ամեն տարի Global Atomic Quiz կրթական նախագծի մասշտաբներն ընդլայնվում են. այս տարի վիկտորինային առաջին անգամ մասնակցեցին Մյանմայի ուսանողներն ու դպրոցականները, ակտիվորեն դրսևորվեցին նաև երիտասարդներ աֆրիկյան տարբեր երկրներից՝ Քենիա, Նիգերիա, Սենեգալ և Հարավային Աֆրիկա։ Գիտահանրամատչելի վիկտորինայի ձևաչափը թույլ է տալիս բոլորին ոչ միայն ստուգել իրենց գիտելիքները, այլև նոր բան իմանալ մարդու կյանքում խաղաղ ատոմի կիրառման տարբեր ոլորտների մասին:
Բացի առցանց ձևաչափից, վիկտորինան անցկացվել է առկա 17 տարբեր միջազգային հարթակներում, ներառյալ Մոսկվայի Համառուսական Ցուցահանդեսային Կենրոնոի նոր «Ատոմ» տաղավարը, Ատոմային տեխնոլոգիաների տեղեկատվական կենտրոնները, դպրոցները և համալսարանները ամբողջ աշխարհից: Ընդհանուր առմամբ, Global Atomic Quiz առկա միջոցռումներին մասնակցել է շուրջ 800 ուսանող և դպրոցական Բանգլադեշից, Բելառուսից, Հունգարիայից, Եգիպտոսից, Ղազախստանից, Ռուսաստանից, Մյանմայից և Ուզբեկստանից: Մասնակիցները պատասխանեցին տարբեր բարդության և թեմաների 20 հարցի: Օրինակ՝ ի՞նչ ընդհանրություն ունեն մարդու սիրտն ու ատոմակայանը։ Իսկ կրակն և միջուկային ռեակտորը։ Ինչպե՞ս կարող եք հասնել Հյուսիսային բևեռ: Իսկ ինչպե՞ս է մարսագնածը տաքանում գիշերը։ Այս տարվա որոշ հարցերն առաջին անգամ պատրաստվել են նեյրոնային ցանցերի օգնությամբ: Միջոցառումների հյուրերն առաջին անգամ հնարավորություն ունեցան միջազգային հեռուստակոնֆերանսի միջոցով շփվել այլ քաղաքների և երկրների մասնակիցների հետ և միասին ստուգել իրենց գիտելիքները: Յուրաքանչյուր կայքում վիկտորինան ավարտելուց հետո հրավիրված փորձագետները մեկնաբանեցին ճիշտ պատասխանները:
Մրցույթի հաղթող են ճանաչվել ամենաշատ միավորներ հավաքած 100 մասնակիցները։ Մրցանակակիր են դարձել մասնակիցներ Հայաստանից, Բանգլադեշից, Եգիպտոսից, Հունգարիայից, Ռուսաստանից, Ուզբեկստանից, Մյանմայից և այլ երկրներից։ Հաղթողների ցուցակը հրապարակված է quiz.atomforyou.com կայքում։ Լավագույն արդյունքներ աևձանագրած մասնակիցներին առաջիկայում կուղարկվեն յուրահատուկ նվերներ՝ օրիգինալ սպորտային վերնաշապիկ՝ փոխարինվող ատոմային կպչուն պիտակներով, ինչպես նաև ատոմային նկարով ընդարձակ պայուսակ-շոփերը։
Հաջորդ Global Atomic Quiz 2024 -ի ակնկալիքով, յուրաքանչյուրը կարող է փորձարկել և ստուգել իր գիտելիքները ծրագրի կայքում՝ անցնելով նախորդ տարիների վիկտորինաների հարցերը:

Шестеро участников из Армении стали призерами международной викторины Росатома Global Atomic Quiz 2023
17/11/2023 17:20
16 ноября Госкорпорация «Росатом» подвела итоги международного просветительского проекта Global Atomic Quiz 2023, который традиционно прошел 10 ноября во Всемирный день науки. В международной викторине Росатома Global Atomic Quiz 2023 приняли участие 10 000 человек из 60 стран. Победителями стали 100 участников из Армении, Бангладеш, Венгрии, Египта, Мьянмы, России, Узбекистана и других стран.
Онлайн-викторина проводилась в течение 24 часов и за это время привлекла внимание свыше 10 тысяч человек из более чем 60 стран.
С каждым годом масштаб просветительского проекта Global Atomic Quiz расширяется – в этом году в викторине впервые участвовали студенты и школьники из Мьянмы, а также активно проявили себя молодые люди из разных стран Африки: Кении, Нигерии, Сенегала и ЮАР. Формат научно-популярной викторины позволяет каждому не только проверить свой кругозор, но и узнать что-то новое о различных сферах применения мирного атома в жизни человека.
Помимо онлайн-формата, викторина прошла очно на 17 различных международных площадках, среди которых новый павильон «Атом» на ВДНХ в Москве, Информационные центры по атомным технологиям, школы и университеты со всего мира. В общей сложности в очных мероприятиях Global Atomic Quiz приняли участие около 800 студентов и школьников из Бангладеш, Беларуси, Венгрии, Египта, Казахстана, России, Мьянмы и Узбекистана. Участники ответили на 20 вопросов разной сложности и тематики. Например, что общего между человеческим сердцем и АЭС? А между костром и атомным реактором? На чем можно доехать до Северного полюса? И чем согревается марсоход по ночам? Некоторые вопросы этого года были впервые подготовлены с помощью нейросетей. У гостей мероприятий впервые была возможность в режиме международного телемоста пообщаться с участниками из других городов и стран и вместе проверить свои знания. После завершения викторины на каждой из площадок приглашенные эксперты прокомментировали правильные ответы.
Победителями конкурса стали 100 участников, набравшие наибольшее количество баллов. Призерами стали участники из Армении, Бангладеш, Египта, Венгрии, России, Узбекистана, Мьянмы и других стран. Список победителей опубликован на сайте quiz.atomforyou.com. Победителям, показавшим лучшие результаты, в ближайшее время будут отправлены уникальные подарки: оригинальный свитшот со сменными атомными стикерами, а также вместительная сумка-шопер с атомным принтом.
В ожидании следующей викторины Global Atomic Quiz 2024 любой желающий может попрактиковаться и проверить свои знания на сайте проекта, пройдя вопросы викторин предыдущих лет.