Այս տարվա 9 ամիսներին ՀՆԱ աճը կազմել է 9,2 տոկոս.  գերազանցում ենք նախատեսված թիրախները. Քերոբյան
ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում շէկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ ըստ հրապարակված ցուցանիշների՝ առաջին 9 ամիսների ՀՆԱ-ն կազմել է 9,2 տոկոս է։
«Չնայած մեծ մարտահրավերներին Կառավարությունը գերազանցում է 2023-ի բյուջեով դրված թիրախները, 7 տոկոսի փոխարեն հասցնելով 9,2 տոկոսի»,-ասաց նա:
«Մեկ տարի առաջ ես 2023-ի բյուջեի քննարկմանը նշել եմ, որ երեք հիմնական ռիսկերից մեկը աշխատուժի պակասն է, տրանսպորտային խնդիրները և անվտանգային խնդիրները»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ այսօր կյանքը ցույց է տվել, որ իր կանխատեսումները ճիշտ են։ Ըստ նրա՝ չնայած խնդիրներին՝կարողացել են գերազանցել նախատեսված թիրախները։

За 9 месяцев текущего года рост ВВП составил 9,2 процента: мы перевыполнили показатели - Керобян
Сегодня были опубликованы цифры роста ВВП за первые 9 месяцев, которые составляют 9,2%. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 20 ноября министр экономики Армении Ваан Керобян.
«Несмотря на большие вызовы, Правительство перевыполнило показатели, установленные бюджетом 2023 года, увеличив их до 9,2% вместо 7%.», - отметил Керобян.
«Год назад, во время обсуждения бюджета на 2023 год говорил, что одними из трех основных рисков являются нехватка рабочей силы, транспортные проблемы и вопрос безопасности», - сказал министр, добавив, что сегодня жизнь показала, что его прогнозы верны. По его словам, несмотря на проблемы, плановые показатели удалось перевыполнить.