«Հրապարակ». Ադրբեջանն Արցախում «զրոյից կառուցում է» ինը քաղաք և ութ գյուղ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում «զրոյից կառուցում է» 100 բնակավայր, այդ թվում՝ ինը քաղաք և ութ գյուղ։ Այս մասին Բաքվում կայացած Կենտրանական Ասիայի պետությունների տնտեսություների համար ՄԱԿ-ի հատուկ ծրագրի գագաթնաժողովի ընթացքում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Նրա խոսքով, «օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրենք զրոյից կառուցում են նոր քաղաքներ և գյուղեր». «Սկզբնական փուլում նախատեսվում է վերականգնել 100 բնակավայր, այդ թվում՝ ինը քաղաք և ութ գյուղ: «Մեծ վերադարձ» ծրագրի շրջանակներում նախկին ներքին տեղահանվածները վերադառնում են իրենց «պապենական հողերը» (չակերտները՝ Հրապարակ-ի)»:
Ալիևը կրկնել է նախկինում հնչեցված իր խոստումն այն մասին, որ մինչև 2026 թվականի վերջը 140 հազար նախկին ներքին տեղահանվածներ կվերադառնան իրենց տները»։

«Грапарак»: Азербайджан «строит с нуля» девять городов и восемь сел в Арцахе
Газета "Грапарак" пишет: «Азербайджан «с нуля строит» в Нагорном Карабахе 100 населенных пунктов, в том числе девять городов и восемь сел». Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев во время своего выступления в ходе проходящего в Баку саммита специальной программы ООН для экономик стран Центральной Азии.
По его словам, "на освобожденных от оккупации территориях с нуля строятся новые города и села". "На начальном этапе планируется восстановить 100 населенных пунктов, в том числе девять городов и восемь сел. В рамках программы «Великое возвращение» бывшие вынужденные переселенцы возвращаются на «земли предков» (кавычки по «Грапараку»).
Алиев повторил озвученное им ранее обещание, что до конца 2026 года 140 000 бывших вынужденных переселенцев вернутся в свои дома.