Ազատ արձակված 32 հայ զինվորների մասին մանրամասներ են հայտնի դարձել
32 զինծառայողները, որոնց Ադրբեջանը կվերադարձնի Հայաստանին, գերեվարվել են 2020 թվականի դեկտեմբերին Հադրութի ուղղությամբ, մնացած 6-ը տարբեր ժամանակներում գերեվարված անձինք են, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նշվում է, որ վերադարձվողների շարքում չեն Ադրբեջանի կողմից գերեվարված ու կալանավորված Արցախի ղեկավարները, մասնավորապես՝ նախկին նախագահներ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաև Վագիֆ Խաչատրյանը և Ալյոշա Խոսրովյանը. նրանք կմնան կալանքի տակ։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրապարակումների՝  համաձայնությունը ձեռք է բերվել Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի և Հայաստանի վարչապետի գրասենյակի միջև ուղիղ բանակցությունների արդյունքում՝ առանց երրորդ երկրի միջնորդության։

Стали известны подробности об освобожденных в Азербайджане 32 армянских военных
32 человека, которых Азербайджан вернет Армении, были задержаны в декабре 2020 года в гадрутском направлении, остальные 6 человек – лица, задержанные в различные времена. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Отмечается, что в список не входят руководители Нагорного Карабаха, которые задержаны Азербайджаном, в частности, под арестом останутся экс-президенты Араик Арутюнян, Бако Саакян, Аркадий Гукасян, экс-госминистр Рубен Варданян, а также Вагиф Хачатрян, Алеша Хосровян.
СМИ Азербайджана сообщают, что договоренность была достигнута в результате прямых переговоров, проведенных между администрацией президента Азербайджана и аппаратом премьер-министра Армении, и без какого-либо посредничества со стороны третьей страны.