Սերժ Սարգսյանի` 80-ականների զենքերով կռիվ անելու և հաղթելու հայտարարությանը շատերն են արձագանքել, բայց շատ քչերն են խորությամբ հասկացել, թե ինչ իրական ուղերձներ էր այն պարունակում. Տիգրան Աբրահամյան
09/12/2023 10:11
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի գնահատմամբ` իշխանությունը հետևողականորեն աշխատում է «իր տխմարագույն հայտարարություններով դաշտը լցնել»:
Պատգամավորի խոսքով` hատկապես բանակի ու սպառազինության բլոկով դաշտ են նետվում թեմաներ, որոնք քաղաքական և բարոյական իրավունքն էլ չունեն և հաճախ դրանք հնչեցնում են անձինք, ովքեր զինվորական համազգեստ միայն հեռուստացույցով են տեսել:
«Ադրբեջանին միլիարդավոր դոլարների հասնող զենք, զինամթերք, տեխնիկա հանձնողները խոսում են նախորդ շրջափուլերում գնված սպառազինության տարեթվերից ու որակից:
Ենթադրաբար, մեծ լարվածությամբ այս թեմաներին հետևում են պաշտպանության նախարարն ու Գլխավոր շտաբի պետը, ովքեր հերթական անգամ լսելով գործող իշխանական դեմքերի` 2018-ից առաջ գործածված «80-ականների զենքերի» թեման, վստահաբար, հիշում են, որ այսօր բանակում 50-60-ականների զինատեսակներ են կիրառվում:
Անշուշտ, կան 70-80-ականների զինատեսակներ, հատկապես հրետանային միջոցների մասին է խոսքը, որն այսօրվա ԳՇ-ն, հնարավորության դեպքում, միանշանակ, ցանկություն կհայտներ գնելու, ավելին` դրանք խիստ անհրաժեշտություն են նաև այսօրվա բանակի համար:
Սերժ Սարգսյանի` 80-ականների զենքերով կռիվ անելու և հաղթելու հայտարարությանը շատերն են այս 7 տարիների ընթացքում արձագանքել/մեկնաբանել, բայց շատ քչերն են խորությամբ հասկացել, թե ինչու դա ասվեց ու ինչ իրական ուղերձներ էր այն պարունակում»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Многие откликнулись на заявление Сержа Саргсяна бороться и побеждать оружием 80-х годов, но очень немногие глубоко поняли, какие реальные послания оно содержало
По словам секретаря фракции "Честь имею" НС Тиграна Абрамяна, власти последовательно работают над тем, чтобы "заполнить поле своими самыми глупыми заявлениями".
По словам депутата, на поле выбрасываются темы, не имеющие политического и морального права, особенно со стороны блока армии и вооружения, и их часто озвучивают люди, которые военную форму видели только по телевизору.
"Те, кто поставляет в Азербайджан оружие, боеприпасы и технику на миллиарды долларов, говорят о сроках и качестве оружия, закупленного в предыдущих периодах.
Надо полагать, за этими темами с большим напряжением следят министр обороны и начальник Генштаба, которые в очередной раз слушая тему «оружия 80-х годов», использовавшегося до 2018 года представителями действующей власти, уверенно вспоминают, что сегодня в армии используется оружие 50-60-х годов.
Конечно, есть оружие 70-х и 80-х годов, особенно артиллерийское, которое сегодняшний Генштаб при возможности обязательно хотел бы закупить, более того, оно является необходимостью и для сегодняшней армии.
На заявление Сержа Саргсяна сражаться и побеждать оружием 80-х годов за эти 7 лет многие откликнулись/прокомментировали, но очень немногие глубоко поняли, почему это было сказано и какие реальные послания оно содержало", - написал Абрамян в Facebook.