Հայաստանն ակնկալում է Իրանի անմիջական շահագրգռվածությունն ու ներգրավվածությունը «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը կյանքի կոչելու գործում. այն բխում է հայ և իրանցի ժողովուրդների շահերից. Վահան Կոստանյան
09/12/2023 14:48
Իրանական «Irna» լրատվական կայքէջում հրապարակվել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի հոդվածը, որում նա շեշտել է` «Խաղաղության խաչմերուկը» բխում է հայ և իրանցի ժողովուրդների շահերից:
‎«Արևելքը արևմուտքին, հյուսիսը հարավին կապող մեծ խաչմերուկի կարևոր մասը հանդիսացող մեր տարածաշրջանը պատմության տարբեր շրջափուլերում եղել է կամուրջ՝ միմյանց կապելով աշխարհի բազմաթիվ անկյուններ: Աշխարհագրական յուրահատուկ դիրքի՝ պարգև հանդիսացող այդ մեծ ներուժը հաճախ հնարավոր չի եղել կյանքի կոչել խաղաղության բացակայության և տևական հակամարտությունների ու բախումների պատճառով:
Գիտակցելով, որ աշխարհաքաղաքական այս բարդ իրավիճակում յուրաքանչյուր փակ ճանապարհը, արգելափակված յուրաքանչյուր կապուղին, գոյություն ունեցող, բայց այդպես էլ չիրացվող ամեն մի ռեսուրսն աններելի շռայլություն է, և առաջնորդվելով Հարավային Կովկասում տևական և կայուն խաղաղություն հաստատելու մղումով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մշակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» կոչվող նախագիծը, որը նպատակ ունի ոչ միայն ապահովել մեր տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների բարեկեցությունն ու շարունակական զարգացումը, այլև ստեղծել պայմաններ, որտեղ թշնամանքն ու պատերազմը, հակամարտությունն ու այլատյացությունը չեն ունենա գոյության համար անհրաժեշտ կենսապայմաններ, որտեղ խաղաղությունն ավելի շահեկան ու շահութաբեր է, քան անկայունությունը: Այս նախագիծը միտված է նաև կյանքի կոչել տարածաշրջանային տարաբնույթ նախագծեր, որոնք կնպաստեն նոր իրականության հաստատմանը Հարավային Կովկասում՝ բաց սահմաններով, տնտեսական, քաղաքական, մշակութային, մարդկային ակտիվ կապերով, բոլոր հարցերը երկխոսությամբ ու փոխհամաձայնությամբ լուծելու փորձով ու ավանդույթով:
«Խաղաղության խաչմերուկի» հիմնաքարային իմաստը հաղորդակցային նոր կապուղիների ստեղծումն է, դրանց վերագործարկումն ու զարգացումն է՝ ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, մալուխներ, էլեկտրահաղորդման գծեր նորոգելու, կառուցելու, կրկին գործարկելու միջոցով, որոնք անցնում են մեր տարածաշրջանի բոլոր երկրների՝ Հայաստանի Հանրապետության, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Վրաստանի, Թուրքիայի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջով:
Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է բացել ու վերագործարկել իր ինքնիշխան տարածքով անցնող բոլոր կապուղիները, առանց որևէ խտրականության ապահովել Հայաստանով անցնող բեռների, տրանսպորտային միջոցների, մարդկանց, խողովակաշարերի, էլեկտրական գծերի անվտանգությունը: Այդ ուղղությամբ, ի դեպ, այժմ իրականացվում են ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքներ:
«Խաղաղության խաչմերուկի» գործարկումը հնարավորություններ կստեղծի կյանքի կոչել տնտեսական մեծ ներուժ ունեցող Պարսից ծոցը և Օմանի ծոցը Սև ծովին կապող միջազգային տարանցիկ ուղիները և «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային միջանցքը: Դրան զուգահեռ նոր պայմաններ կստեղծվեն Մեղրիի երկաթուղին վերականգնելու համար, որը ևս մեկ լրացուցիչ կապ կդառնա Հայաստանի և Իրանի միջև: Վերականգնվող այդ երկաթգիծը կկապի ոչ միայն Ադրբեջանը և Հայաստանը, Ադրբեջանի հարավ-արևմտյան շրջանները Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ, այլև որակապես նոր հաղորդակցություն կապահովի Հայաստանի հարավային և հյուսիս-արևմտյան շրջանների միջև: Չպետք է թերագնահատել նաև Գյումրի-Կարս երկաթգիծը, որը առևտրատնտեսական բոլորովին նոր հնարավորություններ կստեղծի Հայաստանի, Իրանի, Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի համար:
Կարևոր եմ համարում, որ «Խաղաղության խաչմերուկը» հնարավորություն կընձեռի Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքով ամրապնդել հաղորդակցային կապը մեկ այլ կարևոր գործընկերոջ՝ Հնդկաստանի Հանրապետության և մասնավորապես հանգուցային համարվող Չաբահար նավահանգստի հետ: Փաստացիորեն, «Խաղաղության խաչմերուկը» փոխկապակցելու է ոչ միայն տարածաշրջանային երկրները, այլև արևելքը՝ արևմուտքին, հյուսիսը՝ հարավին, Պարսից ծոցը՝ Սև ծովին, Միջերկրական ծովը՝ Կասպից ծովին:
«Խաղաղության խաչմերուկը» կյանքի կոչելու համար մենք առաջարկում ենք ստորև թվարկված չորս պարզ սկզբունքները, որոնք կերաշխավորեն հավակնոտ այդ նախագծի կենսունակությունը.
1. Բոլոր ենթակառուցվածքները, ներառյալ ավտոճանապարհները, երկաթուղիները, ավիաուղիները, խողովակաշարերը, մալուխները, էլեկտրահաղորդման գծերը գործում են այն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են:
2. Յուրաքանչյուր երկիր իր տարածքում իր պետական ինստիտուտների միջոցով իրականացնում է սահմանային և մաքսային հսկողություն, ինչպես նաև ապահովում է ենթակառուցվածքների, ներառյալ դրանցով բեռների, տրանսպորտային միջոցների, մարդկանց անցման անվտանգությունը:
3. Նշված ենթակառուցվածքները կարող են օգտագործվել ինչպես միջազգային, այնպես էլ ներքին փոխադրումների համար:
4. Բոլոր երկրները միմյանց ենթակառուցվածքներից օգտվում են հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով կարող են իրականացվել սահմանային և մաքսային հսկողության ընթացակարգերի որոշակի պարզեցումներ:
Ցանկանում եմ նշել, որ Հայաստանի ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկով» երթևեկելու են ոչ միայն մարդիկ և ծառայությունները, ապրանքներն ու բեռները, այլև այդ խաչմերուկում են հատվելու տարբեր քաղաքակրթությունները, կրոնները, խայտաբղետ ավանդույթներն ու մշակույթները, որոնք տնտեսական շահույթներից բացի ապահովելու են նաև մարդկային և հոգևոր հարստություն:
«Խաղաղության խաչմերուկը» բովանդակային առումով չափազանց հարազատ է հայ և իրանցի ժողովուրդներին, որոնց առևտրական համբավն ու հաջողությունները պատմության տարբեր խաչմերուկներում պատմվել են հարյուրամյակներ շարունակ: Ահա այս է նաև պատճառը, որ Հայաստանն ակնկալում է Իրանի անմիջական շահագրգռվածությունն ու ներգրավվածությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» կոչվող հավակնոտ գաղափարը կյանքի կոչելու գործում»,- նշվում է հոդվածում:

Ваан Костанян: Армения рассчитывает на прямую заинтересованность и участие Ирана в реализации проекта «Перекресток мира»: он исходит из интересов армянского и иранского народов
09/12/2023 15:18
На иранском новостном сайте «Irna» была опубликована статья заместителя министра иностранных дел Армении Ваана Костаняна, в которой он подчеркнул, что "Перекресток мира" исходит из интересов армянского и иранского народов.
«Будучи важной частью великого перекрестка, соединяющего Восток с Западом, Север с Югом, наш регион в разные периоды истории был мостом, соединяющим многие уголки мира. Этот огромный потенциал, являющийся даром уникального географического положения, зачастую не реализуется из-за отсутствия мира и постоянных конфликтов и столкновений. Осознавая, что в этой сложной геополитической ситуации каждая закрытая дорога, каждый перекрытый канал, каждый ресурс, который существует, но никогда не используется, является непростительным расточительством, и руководствуясь стремлением установить прочный и стабильный мир на Южном Кавказе, Правительство Республики Армении разработала так называемый «Перекресток мира» проект, цель которого не только обеспечить благополучие и непрерывное развитие народов, проживающих в нашем регионе, но и создать условия, где вражда и война, конфликты и ксенофобия не будут необходимыми жизненными условиями для существования, где мир выгоднее, чем нестабильность. Этот проект также направлен на реализацию различных региональных проектов, которые будут способствовать созданию новой реальности на Южном Кавказе с открытыми границами, экономическими, политическими, культурными и человеческими активными связями, с опытом и традициями решения всех вопросов посредством диалога и консенсуса.
Краеугольным смыслом «Перекрестка мира» является создание новых каналов связи, их активизация и развитие путем ремонта, строительства, открытия автомобильных, железных дорог, трубопроводов, кабелей, линий электропередачи, которые проходят через все страны нашего региона: Республику Армения, Исламскую Республику Иран, Грузию, Турецкую Республику и Азербайджанскую Республику.
Хочу особо подчеркнуть, что Республика Армения готова без какой-либо дискриминации открыть и перезапустить все каналы, проходящие через ее суверенную территорию, для обеспечения безопасности грузов, транспортных средств, людей, трубопроводов, линий электропередач, проходящих через Армению. В этом направлении, кстати, сейчас ведется активная подготовка.
Запуск «Перекрестка мира» создаст возможности для реализации международных транзитных маршрутов, соединяющих Персидский и Оманский заливы с Черным морем, а также автодорожного коридора «Север-Юг», имеющих большой экономический потенциал.
В то же время будут созданы новые условия для восстановления Мегринской железной дороги, которая станет еще одним дополнительным сообщением между Арменией и Ираном. Восстанавливаемая железная дорога не только свяжет Азербайджан и Армению, юго-западные регионы Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой, но и обеспечит качественно новое сообщение между южными и северо-западными регионами Армении. Не следует недооценивать железную дорогу Гюмри-Карс, которая создаст совершенно новые торгово-экономические возможности для Армении, Ирана, Турции, Грузии и Азербайджана.
Считаю важным, что «Перекресток мира» даст возможность укрепить коммуникационную связь через территорию Исламской Республики Иран с другим важным партнером – Республикой Индия, и, в частности, с портом Чабахар, который находится считается хабом. Фактически «Перекресток мира» соединит не только страны региона, но и Восток с Западом, Север с Югом, Персидский залив с Черным морем, Средиземное море с Каспийским морем.
Чтобы воплотить в жизнь «Перекресток мира», мы предлагаем четыре простых принципа, перечисленных ниже, которые обеспечат жизнеспособность этого амбициозного проекта:
Вся инфраструктура, включая автомобильные, железные и воздушные трассы, трубопроводы, кабели, линии электропередачи, действуют под суверенитетом и юрисдикцией стран, через которые они проходят.
Каждая страна осуществляет пограничный и таможенный контроль на своей территории через свои государственные учреждения, а также обеспечивает безопасность инфраструктуры, включая пропуск через них товаров, транспортных средств и людей.
Указанные инфраструктуры могут использоваться как для международных, так и для внутренних перевозок. Все страны используют инфраструктуру друг друга по принципу равенства и взаимности. Определенные упрощения процедур пограничного и таможенного контроля могут быть реализованы на основе равенства и взаимности.
Хочу отметить, что через «Перекресток мира», представленный Арменией, будут путешествовать не только люди и услуги, товары и грузы, но и на этом перекрестке пересекутся разные цивилизации, религии, колоритные традиции и культуры, что обеспечит человеческое и духовное богатство в дополнение к экономической выгоде.
«Перекресток мира» по содержанию очень близок армянскому и иранскому народам, чья коммерческая слава и успех веками рассказывались на разных перекрестках истории. Это также причина, по которой Армения ценит прямой интерес и участие Ирана», - отмечается в статье.