Վաղ է ասել, որ ՀՀ-ից Ադրբեջան և Թուրքիա երկաթուղու վերականգնման նախագծերը «էժանացել են». Նախարարություններից պնդում են, որ վերջնական գնահատում դեռևս չկա
12/12/2023 14:26
ՀՀ-ից Ադրբեջան և Թուրքիա երկաթուղու վերականգնման նախագծերի վերաբերյալ շատ տարբեր գնահատումներ են իրականացվել, բայց վերջնական գնահատում դեռևս չկա. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՏԿԵ նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Հարությունյանը։
«Տարբեր ուսումնասիրություններ են կատարվել, տարբեր գնահատականներ են հնչել, բայց ծրագրի ամբողջական գնահատում դեռ չի արվել։ Ընդ որում՝ հենց այդ ժամանակահատվածում՝ 2021թ.-ին իրականացված ուսումնասիրությունների հիման վրա, այդ թվերը հնչեցվել են նախկինում և՛ Ֆիննախի կողմից, և՛ ՏԿԵ նախարարի, բայց դրանք տարեցտարի փոխվում են, և վերջնական հստակ գնահատական չկա»,-ասաց Սոնա Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ Sputnik Արմենիան գրել էր, որ ՀՀ-ից Ադրբեջան և Թուրքիա երկաթուղու վերականգնման նախագծերը 2 տարում կտրուկ «էժանացել են»։ Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտնել էր, որ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը մոտ 400-500 մլն դոլար կարժենա։
Մինչդեռ 2021 թվականի դեկտեմբեր-2022 թվականի փետրվար ամիսներին երկաթգծի երեք հատվածների վերականգնումը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության գնահատականներով, շատ ավելի թանկ է գնահատվել։ Միայն Հրազդան-Իջևան-Ադրբեջանի սահման հատվածի վերականգնումը գնահատվել էր 496 մլն դոլար։
Aysor.am-ը նաև ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞վ է բացատրվում ֆինանսական հաշվարկի նման տարբերությունը։
«ՀՀ-ից Ադրբեջան և Թուրքիա երկաթուղու վերականգնման ծրագրի վերաբերյալ շատ տարբեր գնահատումներ են իրականացվել, բայց վերջնական հաշվարկները պարզ կլինեն նախագծի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունից հետո»,- ասացին Ֆինանսների նախարարությունից։
Նշենք, որ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը թվեր ներկայացնելուց զատ՝ հայտարարել էր, որ գնահատել են՝ հաշվի առնելով տարբեր սցենարներ։
«Ամեն ինչ գնահատված է ըստ սեգմենտների, կախված է նրանից, թե ինչ ճանապարհով կգնանք, հետո ինչպիսի սցենարներ կլինեն․ օրինակ, կարող եմ ասել՝ հարցը նրանում է՝ արդյոք մենք պե՞տք է կառուցենք Նախիջևանից մինչև Ադրբեջանի արևմտյան սահմանը ճանապարհ, եթե այո՛, ապա դա արժեք ունի։ Եթե որոշենք ամենաէժան ձևով հարցը լուծել, դա կլինի Կարս-Գյումրի երկաթուղու գործարկումը, կամ կլինի Ղազախից Բերդ ճանապարհի գործակումը, դրանք ավելի էժան տարբերակներ են։ Եթե բոլոր ենթակառուցվածքները և բոլոր ճանապարհները որոնք պակասում են՝ կառուցվեն, դրա արժեքը կլինի մոտ 400-500 մլն դոլար»,-Civilnet.am-ի հետ զրույցում ասել էր նախարարը՝ նաև նշել, թե կախված է, թե որ երկրները հետաքրքրված կլինեն այս երթուղով։ Նա նշել էր, որ ի տարբերություն 2021թ.-ի գնահատկանների, այսօր ավելի լավ սցենարներ կան՝ հավելելով, որ երբ ժամանակը գա դրանց մասին խոսելու՝ կխոսեն։

Говорить о том, что проекты восстановления железных дорог из Армении до Азербайджана и Турции «подешевели», пока рано: В министерствах утверждают, что окончательной оценки еще нет
12/12/2023 15:14
Относительно проектов восстановления железной дороги Армения-Азербайджан-Турция было проведено множество различных оценок, но окончательной оценки до сих пор нет. Об этом в беседе с Aysor.am сообщила пресс-секретарь министерства ТУИ Сона Арутюнян.
«Проведены различные исследования, сделаны различные оценки, но полная оценка проекта еще не проведена. Более того, в тот период, на основе исследований, проведенных в 2021 году, эти цифры ранее были озвучены и министром финансов, и министром ТУИ, но они меняются из года в год, и окончательной четкой оценки нет", - сказала Сона Арутюнян.
Напомним, Sputnik Армения писал, что проекты восстановления железных дорог из Армении в Азербайджан и Турцию резко "подешевели" за 2 года. Министр финансов Армении Ваге Ованнисян в ноябре заявил о том, что инициированный армянским правительством проект "Перекресток мира" будет стоить порядка $400-500 млн.
Тогда как, восстановление трех участков железной дороги в период с декабря 2021 по февраль 2022 года, по оценкам Министерства территориального управления и инфраструктур Республики Армения, обошлось гораздо дороже. Только восстановление участка границы Раздан-Иджеван-Азербайджан оценивается в 496 миллионов долларов.
Aysor.am также поинтересовался в Министерстве финансов Республики Армения, чем объясняется такая разница в финансовых расчетах.
"Относительно проекта восстановления железной дороги Армения-Азербайджан-Турция было проведено множество различных оценок, но окончательные расчеты будут ясны после технико-экономического обоснования проекта", - сказали в Минфине.
Отметим, что министр финансов Ваге Ованнисян, помимо представления цифр, заявил, что оценивает с учетом различных сценариев.