Վահան Քերոբյանը Կանադայի դեսպանի հետ քննարկել է երկկողմ համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը դեկտեմբերի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պօղոսեանը։
Հանդիպման սկզբում Վահան Քերոբյանը համառոտ ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթություններն ու ոլորտի արդիականացման նպատակով կիրառվող պետական օժանդակության գործիքակազմը։
Նախարարն իր խոսքում անդրադարձել է նաև Հայաստանում ստեղծված բարենպաստ գործարար և ներդրումային միջավայրին, տնտեսության դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
Այնուհետև քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, տնտեսության տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Համաձայն ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Կանադայի հետ, ըստ ծագման երկրի հատկանիշի, 2023 թվականի հունվար-հոկտեմբերին կազմել է 77․8 մլն ԱՄՆ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 2․4 անգամ։

Ваан Керобян обсудил с послом Канады перспективы двустороннего сотрудничества
Министр экономики Армении Ваан Керобян 13 декабря принял чрезвычайного и полномочного посла Канады в Армении Эндрю Тернера. На встрече также присутствовал председатель комитета по туризму Сисиан Погосеан. Об этом сообщили в Министерстве экономики.
В начале встречи Ваан Керобян кратко представил приоритеты экономики Армении и инструменты государственной поддержки, используемые с целью модернизации сектора.
Министр также коснулся созданного в Армении благоприятного делового и инвестиционного климата, шагов, предпринимаемых в направлении диверсификации экономики.
Затем были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества по различным направлениям экономики, в том числе в сельском хозяйстве и туризме.
Согласно данным статистического комитета Армении, товарооборот Армении с Канадой, по стране происхождения, в январе-октябре 2023 года составил 77,8 млн долларов США, увеличившись в 2,4 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.