Արհեստական բանականության` խորը նեյրոցանցերի հիմքով առօրյա լուծումներ` Վիվա-ՄՏՍ-ի հաճախորդների համար
Տեխնոլոգիական առաջատար երկու ընկերություններ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Yandex Plus-ը ներկայացնում են համատեղ առաջարկ՝ բջջային կապից օգտվողների համար:
ՏՀՏ ոլորտում Հայաստանի առաջատար Վիվա-ՄՏՍ-ը  միշտ ձգտում է իր բաժանորդներին առաջարկել  ավելին, քան բջջային կապի ծառայություններն են։ Ընկերությունն այժմ կենտրոնացած է թվային լուծումների վրա:
Այսօրվա նորարարության թիրախում բաժանորդի համար ստեղծված անվճար առաջարկն է. Վիվա-ՄՏՍ-ի «X» և «Y» սակագնային պլանների կանխավճարային և հետվճարային բաժանորդներին հասանելի է դարձել «Yandex Plus»  բաժանորդագրությունը: Երաժշտություն և փոդքասթներ Yandex Music-ում, ֆիլմեր և սերիալներ Kinopoisk-ում, էլեկտրոնային և աուդիոգրքեր Bookmate-ում, ինչպես նաև Yandex Go հավելվածի «Կոմֆորտ» և դրանից բարձր սակագներով 10%-ով մատչելի ճամփորդելու հնարավորություն:
Երևանում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ու Yandex-ի հայաստանյան գրասենյակի համակարգող, նոր պրոդուկտների գծով տնօրեն  Դմիտրի Ստեպանովը  ներկայացրել են Վիվա-ՄՏՍ-ի և Yandex Plus-ի համագործակցության մանրամասները։
Մասնավորապես, Yandex Music ծառայությունն անցել է առաջարկությունների նոր մոդելի՝ օգտագործելով խորը նեյրոնային ցանցեր «Իմ ալիքը» առաջարկությունների համակարգում և ստացել բջջային հավելվածների հիմնական բաժինների թարմացում՝ ներառյալ բրենդինգը, լոգոն և վիզուալիզացիան: Այժմ դրանք ավելի լավ են արտացոլում լսողի հույզերն այն պահերին, երբ Yandex Music-ը կռահում է ունկնդրի երաժշտական ​​նախասիրությունները և փնտրելով՝ հրամցնում է նախընտրելի երաժշտությունը: «Իմ ալիքը» խելացի առաջարկությունների համակարգն այժմ օգտագործում է խորը նեյրոցանցեր՝ հասկանալու, թե ինչպես են զարգանում օգտատերերի երաժշտական ​​հետաքրքրությունները և կանխատեսում դրանց զարգացման հնարավոր տարբերակները: Դրա շնորհիվ, «Իմ ալիքը» երեք անգամ ավելի արագ է բացահայտում նոր կատարողներին, քան դա կարող էր անել  ունկնդիրը:
«Արհեսատական բանականության կիրառումը հնարավորություն է տալիս բացահայտել հաճախորդի կարիքներն ու գոհացնել նրա սպասումները: Հեռահաղորդակցության թվային վերափոխման դարաշրջանում «բաժանորդ» եզրույթին  փոխարինելու է գալիս «հաճախորդ» եզրույթը: Ձայնային կապին ու ինտերնետ հասանելիությանը միանում է արհեսական բանականությունը՝ թույլ տալով չափազանց արագ կռահել յուրաքանչյուր անհատի նախասիրությունները: Արդյունքում՝ անասելիորեն ավելանում է առավել հարմար, թիրախավորված ու մատչելի լուծումներ առաջարկելու հնարավորությունը: Թվային վերափոխումը շարունակական է, և այս ոլորտում ևս Վիվա-ՄՏՍ-ը եղել ու մնում է առաջատար: Մեր թիմը ջանք չի խնայում մեր հաճախորդներին ամենալավը տրամադրելու համար՝ գործակցելով տեխնոլոգիական առաջատարների հետ, որոնցից մեկը տարբեր շուկաներում նորարար լուծումներ ներդրած Yandex Plus-ն է»,  - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Երաժշտության մեջ մարդկանց նախասիրությունները հաստատուն չեն, ժամանակի ընթացքում դրանք կարող են փոխվել տարբեր դինամիկայով։ Օրինակ, երբեմն մարդիկ կարճ ժամանակով «սիրահարվում են» որոշակի արտիստի կամ ժանրի, բայց այդ հրապուրանքն արագ անցնում է։ Եվ կան այլ օրինաչափություններ՝ երբ մարդը գտնում է իր սիրելի երաժշտությունը և երկար ժամանակ մնում դրա հետ։ Նրա նախապատվությունները կամաց-կամաց փոխվում են, նա աստիճանաբար անցնում է մի ժանրից մյուսը, հաճախ նույնիսկ չնկատելով դա։ Այսպիսով, վերլուծելով ունկնդրության պատմությունը, երաժշտական կատարումների հաջորդականությունը և այլ գործոններ, «Իմ ալիքը» այժմ կարողանում է ըմբռնել մարդու երաժշտական ​​ճաշակի զարգացման ուղղությունը և կանխատեսել նրա նախասիրությունները: Սա նման է ժամանակակից լեզվական մոդելների աշխատանքին, ինչպիսին է Yandex GPT-ն, բայց՝ երաժշտության համատեքստում»,- ասել է Յանդեքսի նոր պրոդուկտների գծով տնօրեն Դմիտրի Ստեպանովը։
Վիվա-ՄՏՍ-ի «X» և «Y» սակագնային պլանների կանխավճարային և հետվճարային բաժանորդները կարող են ակտիվացնել Yandex Plus ծառայությունը My Viva-MTS հավելվածում: Կանխավճարային բաժանորդագրության դեպքում ծառայությունն ակտիվանում է ներառված փաթեթների հաջորդ ակտիվացման պահին, իսկ հետվճարայինների դեպքում՝ ակտիվացմանը հաջորդող ամսվա առաջին օրը:

Two leading technology companies, Viva-MTS and Yandex Plus, are launching a joint offer for mobile users.
Viva-MTS, Armenia's leader in the ICT sector, aspires to provide its subscribers more than only mobile communication services. The company focused on digital solutions.
The goal of today's innovation is a free offer created for individual subscribers. The updated Yandex Plus service has become available to subscribers of prepaid and postpaid tariff plans “X” and “Y” of Viva-MTS. Now they will be able to use the updated application Yandex Music, films and shows on Kinopoisk, e-books and audiobooks on Bookmate, as well as 10% more affordable rides with Comfort and higher tariffs on Yandex Go.
Details of cooperation were presented during the press conference by Viva-MTS General Director Armen Avetisyan and coordinator of the Armenian office, director of new Yandex products Dmitry Stepanov.
In particular, the Yandex Music service switched to a new recommendation model using deep neural networks in the “My Wave” recommendation system and received an update to the main sections of mobile applications, including branding, logo and visualization. Now they better reflect the listener’s emotions at the moments when Yandex Music guesses their musical preferences and plays exactly the music he needed to hear. The smart recommendation system “My Wave” now uses deep neural networks to understand how users’ musical interests are developing and predict possible options for their development. This allows My Wave to discover three times more new favorite artists to listeners than they find on their own.
“Using artificial intelligence opens up new opportunities in identifying and meeting customer needs. Yes, in the era of digital transformation of telecommunications, the term “client” is replacing the term “subscriber”. Artificial intelligence is added to voice communications and Internet access, allowing you to guess the preferences of each person thousands of times faster. As a result, the ability to offer more convenient, targeted and accessible solutions increases immeasurably. Digital transformation continues, and Viva-MTS has been and remains a leader in this area. Our team spares no effort to provide our customers with the best, collaborating with technology leaders, one of which is Yandex Plus, which has introduced advanced solutions in various markets,” Armen Avetisian, General Director of Viva-MTS said.
"People's musical preferences are not static; they can change with different dynamics over time." For example, people may briefly "fall in love" with a certain artist or genre, but this adoration fades. There are other patterns, such as when a person discovers and sticks with his favorite song for an extended period of time. His tastes evolve slowly, and he shifts from one genre to another without even realizing it. Thus, "My Wave" can now understand the path of growth of a person's musical taste and predict his hobbies by assessing his listening history, the sequence of music tracks, and other elements. This is comparable to the work of modern language models like Yandex GPT, but in the context of music,” Dmitri Stepanov, Director on new products, Yandex Hub director in Armenia said.
The service Yandex Plus can be activated via the My Viva-MTS application. The prepaid and postpaid subscribers of “X” and “Y” tariff plans can activate the service Yandex Plus via the My Viva-MTS application. In the case of prepaid subscription, the service is activated at the next reactivation of embedded packages; in case of postpaid subscription – on the first day of the month following activation.