Ռոսատոմը կրկին կերկարաձգի Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը
Դեկտեմբերի 15-ին «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ն («Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի մաս) և «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ն Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու մասին պայմանագիր են կնքել։ Կայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի շրջանակում։
Փաստաթուղթը ստորագրել են «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանը և «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ համալիր նախագծերի կառավարման ղեկավար Յուրի Սվիրիդենկոն։
«Հաշվի առնելով Ռոսատոմի եզակի փորձը Կոլայի և Նովովորոնեժի ԱԷԿ-երի շահագործման ժամկետի երկարաձգման գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով Հայկական ԱԷԿ-ի արդիականացման առաջին փուլի աշխատանքների դրական արդյունքները, կնքված համաձայնագրի շրջանակում պետկորպորացիայի հետ համագործակցությունը թույլ կտա կայանին արդյունավետ և անվտանգ աշխատել մինչև 2036 թվականը»,- մեկնաբանում է Յուրի Սվիրիդենկոն։
Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործումը երկրի էներգետիկ անկախության կարևորագույն գործոնն է։ Հայկական ԱԷԿ-ի տեսակարար կշիռը հանրապետությունում էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր արտադրությունում կազմում է մոտ 30%։ Ատոմային էներգիան էկոլոգիապես մաքուր արտադրության աղբյուր է, ուստի Հայկական ատոմակայանում էլեկտրաէներգիա արտադրելը թույլ է տալիս չարտանետել մթնոլորտ զգալի քանակությամբ ածխաթթու գազ։
2014 թվականին Հայաստանի կառավարությունը դիմել է Ռոսատոմին` ԱԷԿ-ի արդիականացման և շահագործման ժամկետը երկարաձգելու հարցով։ Արդիականացումը սկսվել է 2015 թվականին, աշխատանքներն ավարտվել են 2021 թվականին։ Կարեւորն այն է, որ աշխատանքների մեծ մասն իրականացվել է առանց էլեկտրակայանի աշխատանքը դադարեցնելու։ Ռուսական մասնագիտացված կազմակերպությունների և ինստիտուտների ներգրավմամբ մանրակրկիտ հաշվարկներ են արվել, կայանում փոխարինվել է սարքավորումների հսկայական քանակություն։ Արդիականացվել են բլոկի վթարային հովացման համակարգը, մեքենայական դահլիճը, տուրբինները, ավտոմատացված կառավարման համակարգերը, իրականացվել է ռեակտորի իրանի ջերմամշակում՝ վերականգնողական թրծում, մեծ թվով վերանորոգման աշխատանքներ։ Էներգաբլոկի հզորությունը 380-390 ՄՎտ-ից հասցվել է 440 ՄՎտ-ի։
Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման գործող ժամկետն ավարտվում է 2026 թվականին, համապատասխան լիցենզիան տրվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի կողմից 2021 թվականին։

Росатом повторно продлит срок службы Армянской АЭС
15 декабря АО «Русатом Сервис» (входит в Госкорпорацию «Росатом») и ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» заключили соглашение о продлении срока эксплуатации Армянской АЭС до 2036 года. Договоренность о повторном продлении ресурса станции была достигнута в рамках очередной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Российской Федерацией и Республикой Армения.
Подписи под документом поставили генеральный директор ЗАО «Айкакан атомайин электракаян» Эдуард Мартиросян и начальник управления комплексными проектами АО «Русатом Сервис» Юрий Свириденко.
«Учитывая уникальный опыт Росатома в продлении сроков эксплуатации Кольской и Нововоронежской АЭС, а также учитывая положительный результат работ по первому этапу модернизации Армянской АЭС, партнерство с Госкорпорацией в рамках заключенного соглашения позволит станции эффективно и безопасно работать до 2036 года», - комментирует Юрий Свириденко.
Сегодня эксплуатация Армянской АЭС – важнейший фактор энергетической независимости страны. Доля Армянской АЭС в общей выработке электроэнергии в республике составляет около 30%. Атомная энергетика – экологически чистый источник генерации, таким образом, выработка электричества на Армянской АЭС позволяет не выбрасывать значительные объемы углекислого газа в атмосферу.
В 2014 году правительство Армении обратилось к Росатому с вопросом о модернизации и продлении срока эксплуатации АЭС. Модернизация началась в 2015 г., а в 2021 г. работы были выполнены. Что важно, большая часть работ была проведена без остановки электростанции. Были сделаны тщательные расчеты с привлечением профильных российских организаций и институтов, на станции было заменено огромное количество оборудования. Модернизирована аварийная система охлаждения блока, машинный зал, турбины, автоматизированные системы управления, выполнена термообработка корпуса реактора – восстановительный отжиг, выполнено большое количество ремонтных работ. Повышена мощность энергоблока с 380-390 МВт до 440 МВт.
Нынешний срок эксплуатации Армянской АЭС заканчивается в 2026 году, соответствующая лицензия была выдана Госкомитетом по регулированию ядерной безопасности при правительстве Республики Армения в 2021 году.