Բիբլոս Բանկ Արմենիան ամանորյա նվերների գումարը նվիրաբերել է «Զինվորի տանը» (Տեսանյութ)
Բիբլոս Բանկ Արմենիան տարին եզրափակում և Ամանորը դիմավորում է կարևոր նվիրաբերումով։ Տոնական նվերներին հատկացված գումարն այս տարի Բանկի աշխատակիցների, հաճախորդների ու գործընկերների անունից կփոխանցվի «Զինվորի Տուն» Բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը՝ նպաստելու զինհաշմանդամների սոցիալական վերաինտեգրմանը, ինչպես նաև տեղահանված արցախցիների ուսմանը, վերապատրաստմանն ու աշխատանքով ապահովելուն ուղղված նախագծերին։
Նվիրաբերությունը կօգնի, որպեսզի Արցախից բռնի տեղահանվածները մասնակցեն իրենց նախընտրություններին ու ներուժին համապատասխանող կրթական ծրագրերի, իսկ երկրորդ փուլով՝ մասնագիտական խորացված կրթություն ստանան ու աշխատանք գտնեն։
Համագործակցության մասին պաշտոնապես հայտարարվեց դեկտեմբերի 19-ին, երբ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը և «Զինվորի տուն» բարեգործական ՀԿ նախագահ Հայկուհի Մինասյանը ստորագրեցին հուշագիր «Զինվորի Տանը» տեղի ունեցած հատուկ միջոցառման ընթացքում։
«Ուրախ ենք «Զինվորի տան» հետ կրկին համագործակցելու և վիրավոր զինվորներին լիարժեք կյանք վերադարձնելու կարևոր գաղափարի շուրջ համախմբվելու համար։ Այսօր նաև բոլորիս ուշադրությունը կենտրոնացած է արցախից տեղահանված մեր հայրենակիցներին օգնելու, նրանց համար բարեկեցիկ միջավայր ստեղծելու ջանքերին։ Վստահ եմ՝ արդյունքը կլինի շոշափելի, և հուսով եմ՝ կշարունակենք հայրենիքի պաշտպանի համար արվող աշխատանքը»,- նշեց Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանը։
Ամանորյա այս նախաձեռնության շրջանակում Բանկը միացավ «Զինվորի տան» «Հայաստան 301» նախագծին՝ իր համեստ ներդրումն ունենալով վիրավոր զինվորների կյանքի որակը բարելավելու գործում։ «Հայաստան 301» ծրագրի խորհրդանիշը Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» կտավն է, և միջոցառման ընթացքում Բանկի ներկայացուցիչները հնարավորություն ստացան տեղադրելու կտավի՝ «Զինվորի տանը» տեղակայված կրկնօրինակի բեկորներ։
«Բիբլոս Բանկ Արմենիան հստակ որդեգրած քաղաքականություն ունի, որն արտացոլում է վերաբերմունքը՝ հայրենիքի պաշտպանների նկատմամբ: Բանկն առաջին անգամ չէ, որ աջակցում է Զինվորի տանը, որպեսզի կարողանանք թեթևացնել տղաների հոգսերը, առավել որակյալ դարձնել նրանց կյանքը: Չափազանց հաճելի է տեսնել, որ Բիբլոս Բանկ Արմենիան սոցիալական մեծ պատասխանատվություն է զգում այն մարդկանց հանդեպ, ովքեր վիրավորվել են հայրենիքը պաշտպանելիս: Անչափ շնորհակալ ենք և հուսով ենք, որ սա վարակիչ օրինակ կդառնա նաև շատ այլ կազմակերպությունների համար»,-նշեց «Զինվորի տան» տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը։
Այս տարի Զինվորի տան բոլոր, այդ թվում՝ կրթական ծրագրերի առաջնային շահառուները Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներն են։ Նրանց սոցիալական ինտեգրումն իրականացվում է կրթության և մշտական եկամտի աղբյուրի ձևավորման միջոցով։
2022-2023թթ․ «Զինվորի տունն» իրականացրել է շուրջ 2400 շահառուի կրթական կարիքի գնահատում, որից շուրջ 1300-ը մասնակցել են կրթական ամենատարբեր դասընթացների, իսկ 400-ից ավելին՝ ընդունվել աշխատանքի։
Բիբլոս Բանկ Արմենիա ՓԲԸ-ն 2023 թվականին նշում էր իր հիմնադրման 15-ամյակը, ինչի կապակցությամբ տարվա ընթացքում ֆինանսավորեց մի շարք կրթական ծրագրեր ու նախաձեռնություններ։
Բանկը հիմնադրվել է 2007 թվականի դեկտեմբերին։ Այսօր Երևան քաղաքում գործում է Բանկի չորս մասնաճյուղ, որտեղ հաճախորդներն օգտվում են տարատեսակ բանկային ծառայություններից և ստանում ֆինանսական խորհրդատվություն։ Բանկն իր հաճախորդներին տրամադրում է միջազգային ստանդարտներին համապատասխան կորպորատիվ և մանրածախ բանկային ծառայություններ:
«Զինվորի տունը» բարեգործական-հասարակական կազմակերպություն է, որը զբաղվում է զինվորական ծառայության կամ հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ խեղում, վնասվածք ստացած կամ հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց խնդիրներով: 2018 թվականին հիմնված «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնում շահառուներին տրամադրվում է անվճար բարձրակարգ վերականգնողական բուժում: «Զինվորի տունը» նաև օգնում է զինհաշմանդամներին ստանալ կրթություն և աշխատանք՝ կազմակերպելով կրթական մի շարք ծրագրեր՝ Երևանում և մարզերում ապրող զինհաշմանդամների համար։

Byblos Bank Armenia is summing up 2023 and ringing in the New Year with an important donation. On behalf of all of the Bank’s employees, customers and partners, funds intended for holiday gifts will be transferred to the Soldier's Home charitable NGO to contribute to the social reintegration of disabled veterans, as well as to projects aimed at providing education, training and employment for the displaced residents of Artsakh.
The donation will fund the participation of forcibly displaced Artsakh civilians in educational programs that match their preferences and potential, as well as provide advanced professional education at a later stage and help them find a job.
The cooperation was officially announced on December 19, when the Bank's Chief Executive Officer Hayk Stepanyan and Director of the Soldier's Home Charity NGO Haykuhi Minasyan signed a memorandum at a special event at the Soldier's Home.
"We are happy to collaborate with the Soldier's Home again and unite around the important goal of returning wounded soldiers to a normal life. Today, our attention is also focused on efforts to help our compatriots displaced from Artsakh, to create a healthy environment for them. I am confident that there will be some tangible result, and I hope we will continue the work to benefit the defenders of the motherland," said Hayk Stepanyan, Chief Executive Officer of Byblos Bank Armenia.
As part of the New Year initiative, Byblos Bank Armenia joined the Soldier’s Home project Armenia 301 to make a modest contribution to improving the quality of life of injured veterans․ The symbol of the project Armenia 301 is the painting “Hayastan” (Armenia) by Martiros Saryan, and during the event, the representatives of the Bank got to install fragments of a puzzle on a replica installed at the Soldier's Home.
“The policy adopted by Byblos Bank Armenia clearly reflects the Bank’s attitude towards the defenders of the motherland. It is not the first time that the Bank supports the Soldier's Home, so that we can take care of the veterans and improve their lives. It is very nice to see that Byblos Bank Armenia feels a great social responsibility towards people who were injured while defending the homeland. We are immensely grateful and we hope this will become a contagious example for many other organizations as well,” said Haykuhi Minasyan, the Director of the Soldier's Home Charity NGO.
This year, forcibly displaced persons from Artsakh are the primary beneficiaries of all, including educational programs of the Soldier’s Home. Their social integration is achieved through education and creation of a permanent source of income for them.
In 2022-2023, the Soldier’s Home assessed the educational needs of about 2,400 beneficiaries, of which more than 1,300 participated in various educational courses, and over400 of them found jobs.
In 2023, Byblos Bank Armenia CJSC celebrated its 15th anniversary and financed a number of educational and charity projects throughout the year. The Bank was founded in December 2007. Today, Byblos Bank Armenia has four branches in Yerevan where customers access various banking services and receive financial advice. The Bank provides its customers corporate-retail banking services that meet the highest international standards.
Soldier's Home is a charitable NGO that addresses the problems of soldiers injured or disabled in combat or on active duty. Veterans receive quality healthcare services free of charge at the rehabilitation center established in 2018. In addition, Soldier's Home helps disabled veterans get education and jobs by organizing a number of educational programs for servicemen living in Yerevan and the provinces of Armenia.