«Մեկնարկի՛ր» ծրագրի 12 մասնակից կբացահայտի ստարտափ էկոհամակարգը
«Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրով 12 դպրոցական հիմնարար գիտելիքներ կստանա ստարտափ էկոհամակարգի վերաբերյալ և կուսումնասիրի հաջողակ ստարտափ ընկերությունների փորձը:
«Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ն և Մեդիամաքսը Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր գործընկերությամբ հայտարարել են «Մեկնարկի՛ր» կրթական ծրագրի մասին։
«Առհասարակ, զարգացման լոկոմոտիվը երիտասարդությունն է: Նրանց երևակայությունը, ստեղծագործելու ներուժն ու արդյունքի հասնելու ձգտումը թույլ են տալիս առաջընթաց արձանագրել այնտեղ, որտեղ թվում է՝ ամեն ինչ ասված է: Մեզ՝ առաջատարի փորձ կուտակած ընկերություններիս, մնում է նպաստել այդ միջավայրի ձևավորմանն ու խթանմանը: Վիվա-ՄՏՍ-ի համար սա սկզբունքային մոտեցում է: Խելացի լուծումների դարաշրջանը նոր ու կարևոր մարտահրավեր է, իսկ ժամանակին համահունչ լինելը՝ անխուսափելի: Ողջունում եմ ծրագրի մասնակիցներին՝ ակնկալելով բուռն քննարկում, նոր մտքեր և նախագծերի իրականացում»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Երկու փուլով իրականացվող ծրագիրը մասնակիցներին հնարավորություն կտա շփվել տարիների հարուստ փորձ կուտակած և Հայաստանում զգալի հաջողություն արձանագրած ընկերությունների և հիմնադրամների ղեկավարների հետ: Դրան կհաջորդի մենթորների ղեկավարությամբ աշխատարաններին մասնակցությունը: Արդյունքում երիտասարդները բազային գիտելիքներ կստանան ստարտափ էկոհամակարգի վերաբերյալ: Փոքրիկ խմբերում ներգրավված մասնակիցները կներկայացնեն իրենց մտքերն ու առաջարկությունները, կքննարկեն դրանք և կկարողանան գնահատել ծրագիր սկսելու հավանականությունը:
«Ծրագրի նպատակն է աջակցել ավագ դպրոցի աշակերտներին, որոնք ստարտափ հիմնելու գաղափարներ և ներուժ ունեն։ Այս ծրագրի ընթացքում նրանք կկարողանան պատկերացում կազմել հաջողված ստարտափ հիմնելու մասին և ապագայում խուսափել ամենատարածված սխալներից։ Երիտասարդները մեծ ներուժ ունեն, և նրանց ապագայի մեջ ներդրումը իսկապես կարևոր է մեր երկրի համար»,- ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադևոսյանը։
Աշխատարաններում մշակված և մրցույթի արդյունքում լավագույնը ճանաչված ստարտափ նախագծերը կարժանանան խրախուսական դրամական պարգևի: Մրցանակային ընդհանուր ֆոնդը կազմում է 1 000 000 դրամ։ Ծրագիրն ավարտվելու է 2024թ.-ի ամռանը:
«Հայկական Օն-Լայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» հ/կ-ն միավորում է ՀՀ առցանց ԶԼՄ-ների ղեկավարների և առաջատար մասնագետների: Այն ստեղծվել է 2004 թվականին, կազմակերպության հիմնադիրների թվում են «Մեդիամաքս» մեդիա ընկերության, «ՊանԱրմենիան» լրատվական կայքի ղեկավարներ և աշխատակիցներ, Երևանի պետական համալսարանի Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոսներ, ոլորտի այլ մասնագետներ: Ասոցիացիան հանդիսանում է ոլորտին վերաբերող մի շարք նախաձեռնությունների համահեղինակ: Իր գործունեության ընթացքում բազմաթիվ սեմինարներ, վերապատրաստման և որակավորման բարձրացման դասընթացներ է անցկացրել սկսնակ և երիտասարդ լրագրողների և ուսանողների, հանրային կապերի մասնագետների և փորձագետների համար:
Մեդիամաքսը հայաստանի առաջատար մեդիա ընկերություններից է, որն առաջարկում է ծառայություններ ավանդական և նոր մեդիաների ոլորտում, որոնց բազմազանությունն ապահովվում է համակարգված ներքին սիներգիայով: Մեդիամաքս լրատվական գործակալություն, Մեդիամաքս ինտերնետային հոլդինգ, Մեդիամաքս Մոնիտորինգ. այսպիսին է այսօր մեր ընկերության կառուցվածքը: Ստորաբաժանումներից յուրաքանչյուրը կարևոր դեր ունի, և դիվերսիֆիկացիան Մեդիամաքսին թույլ է տալիս առավելագույնս ճկուն լինել և արագ արձագանքել շուկայի սրընթաց փոփոխություններին:

12 участников программы «Стартуй!» откроют для себя стартап-экосистему
В рамках образовательной программы «Стартуй!», 12 школьников получат базовые знания о стартап-экосистеме и возможность изучения опыта успешных стартап-компаний.
Общественная организация «Ассоциация армянских интернет медиа и журналистов» и Медиамакс при главном партнёрстве с Вива-МТС объявили о начале образовательной программы «Стартуй!».
«Вообще, молодёжь – локомотив развития. Воображение, творческий потенциал и стремление молодых людей к достижению результатов позволяют им добиваться прогресса там, где, казалось бы, все уже давно сказано и сделано. Нам, компаниям с ведущим опытом, остается только внести свой вклад в создание и продвижение этой среды. Для Вива-МТС это принципиальный подход. Эра умных решений – это новый и важный вызов, и идти в ногу со временем – неизбежно. Приветствую участников программы, ожидаю оживленной дискуссии, новых идей и реализации проектов», - сказал генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Двухэтапная программа предоставит участникам возможность пообщаться с руководителями компаний и фондов, накопившими многолетний богатый опыт и добившимися значительных успехов в Армении. После этого последует участие в семинарах под руководством наставников. В результате молодые люди получат базовые знания об экосистеме стартапов. Участники, работающие в небольших группах, представят свои идеи и предложения, обсудят их и смогут оценить целесообразность запуска проекта.
«Цель проекта - поддержка старшеклассников, у которых есть идеи и потенциал для запуска стартапа. В ходе этой программы они смогут получить представление о том, как создать успешный стартап и избежать наиболее распространенных ошибок в будущем. Молодые люди имеют большой потенциал, и инвестиции в их будущее действительно важны для нашей страны», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
Стартап-проекты, разработанные на воркшопах и признанные лучшими по итогам конкурса, получат поощрительную денежную премию. Общий призовой фонд составляет 1 000 000 драмов. Проект завершится летом 2024 года.
ОО «Ассоциация армянских интернет медиа и журналистов» объединяет руководителей и ведущих специалистов интернет-СМИ Армении. Она была создана в 2004 году, среди учредителей организации - руководители и сотрудники медиа компании Медиамакс, новостного сайта PanArmenia, преподаватели факультета журналистики ЕГУ и другие специалисты в этой области. Ассоциация является соавтором ряда инициатив, связанных со сферой. За время своей деятельности организация провела множество семинаров, тренингов и курсов повышения квалификации для начинающих и молодых журналистов и студентов, специалистов по связям с общественностью и экспертов.
Медиамакс – одна из ведущих медиа компаний Армении, предлагающая услуги в сфере традиционных и новых медиа, разнообразие которых обеспечивается систематической внутренней синергией. Информационное агентство Медиамакс, Интернет-холдинг Медиамакс, Медиамакс Мониторинг - такова структура нашей компании сегодня. Каждое из подразделений играет важную роль, а диверсификация позволяет Медиамакс быть максимально гибким и быстро реагировать на стремительные изменения рынка.
Вива-МТС (ЗАО «МТС Армения») – ведущий оператор мобильной связи Армении с самой разветвленной сетью, предоставляющий широкий спектр услуг голосовой связи и передачи данных по всей территории Армении. Беря в основу деятельности принцип наилучшего обслуживания интересов своих абонентов, Вива-МТС со дня своего основания - с 1 июля 2005 года - смогла за короткий период времени создать общенациональную сеть и большую абонентскую базу. Вива-МТС является лидером инноваций и следит за всеми разработками отрасли на благо рынка мобильной связи страны. В своей деятельности Вива-МТС руководствуется международными стандартами ISO 26000 – Социальная ответственность, ISO/IEC 27001:2013 – Система управления информационной безопасностью, а также ISO 37001 – Противодействие коррупции и предотвращение взяточничества. Для получения дополнительной информации вы можете посетить сайт www.mts.am.