Պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերն այս տարի ևս կթերակատարվեն․ Վերլուծություն
«Լույս» հիմնադրամը վերլուծել է ՀՀ տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացումները 2023թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին։
Տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը վերջին ամիսներին բավական տատանողական է դարձել, և հաճախ պայմանավորված է լինում միանգամյա և կարճաժամկետ գործոններով: Հաշվի առնելով նախորդ տարվա բարձր աճ ապահովող գործոնների աստիճանաբար ավելի փոքր նպաստումը ՏԱՑ-ին՝ վերջինիս աճի տեմպը դանդաղում է աստիճանաբար: Սակայն նոյեմբերին տեղի են ունեցել նոր զարգացումներ, ինչի արդյունքում ՏԱՑ-ը կտրուկ աճել է՝ նախորդ ամսվա 6.0 տոկոսից հասնելով 11.2%-ի: Նոր զարգացումները վերաբերում են ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրության գործունեության տեսակով արձանագրված շուրջ 13.7 անգամ աճին:
Չնայած արդյունաբերության աճի տեմպի կտրուկ արագացմանը՝ ոլորտի զարգացումները շարունակում են մտահոգիչ մնալ: Պատճառը հիմնականում կայանում է նրանում, որ բարձր աճն ապահովվել է ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրության գործունեության տեսակով արձանագրված շուրջ 13.7 անգամ աճի հաշվին, մինչդեռ ՀՀ արդյունաբերության համար կարևոր այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են սննդի, խմիչքների, հագուստի արտադրությունը, շարունակում են անկում ունենալ: Այս ուղղությամբ հաճախ խոսվում է փոխարժեքի արժևորման մասին՝ որպես ենթաոլորտների անկման հնարավոր պատճառ: Սակայն վերջինիս զուգահեռ, անհրաժեշտ է նաև ոլորտի պետական աջակցության ծրագրերի իրականացումը, այդ թվում՝ լոգիստիկ խնդիրների լուծումը, ինչը հնարավորություն կտա առնվազն դանդաղեցնել անկման տեմպերը:
Պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերն այս տարի ևս կթերակատարվեն: Հունվար-նոյեմբեր ամիսների արդյունքներով իրականացվել է ընդամենը 340.6 մլրդ դրամի չափով կապիտալ ծախսեր (ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսեր), որն ավելի փոքր է նույնիսկ հունվար-սեպտեմբեր ամիսների պլանից՝ 387.9 մլրդ դրամից (իսկ ըստ ճշտված պլանի՝ 414.8 մլրդ դրամից): Տարեկան պլանը կազմում է 558.0 մլրդ դրամ, որը բավական բարձր է՝ հաշվի առնելով փաստացի ցուցանիշները, ինչը նշանակում է, որ տարվա կտրվածքով արձանագրվելու է էական թերակատարում:
Արտերկրից դեպի ՀՀ փոխանցվող գումարների զուտ ներհոսքը նախորդ տարվա համեմատ շարունակում է մնալ ցածր մակարդակում` հիմնականում արտահոսքի աճի հետևանքով: 2023թ. հոկտեմբերին բանկային համակարգի միջոցով դեպի Հայաստան փոխանցված գումարների զուտ ներհոսքը (ներհոսքի և արտահոսքի տարբերությունը) կազմել է 125 մլն ԱՄՆ դոլար՝ էապես ցածր լինելով տարեսկզբի և նախորդ տարվա վերջին ամիսների ցուցանիշներից: Հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին դեպի ՀՀ փոխանցված գումարների զուտ ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նույնպես բավական ցածր է, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ՀՀ-ից արտարժութային միջոցների արտահոսքի աճով:

Фонд «Луйс» проанализировал социально-экономическое развитие в экономике Армении
Темпы роста экономической активности в Армении стали носить волатильный характер. Об этом говорится в сообщении Фонда "Луйс", эксперты которого проанализировали социально-экономическое развитие экономики Армении в январе-ноябре 2023 года.
Согласно этому анализу, темпы роста экономической активности в последние месяцы стали весьма нестабильными и часто обусловлены разовыми и краткосрочными факторами. Учитывая постепенно уменьшающийся вклад факторов, обеспечивших высокие темпы роста в предыдущий год, можно с уверенностью констатировать, что темпы роста экономической активности (ТЭА) постепенно замедляются. Однако в ноябре произошли новые события, в результате которых ТЭА резко увеличились, достигнув 11,2% с 6,0% в предыдущем месяце. Новые показатели связаны с резким ростом объемов производства ювелирных изделий (рост в 13,7 раз).
Однако, как считают эксперта Фонда, несмотря на резкое ускорение темпов роста отрасли, развитие в этом секторе по-прежнему вызывает тревогу. Причина главным образом кроется в том, что высокий рост был обеспечен за счет роста объемов производства ювелирных изделий, в то время как такие важные для промышленности Армении сферы, как объемы производства продуктов питания, напитков, одежды, продолжают снижаться. В этом направлении повышение обменного курса часто используется как возможная причина спада в подсекторах. Однако параллельно с последним необходимо реализовать и программы государственной поддержки отрасли, в том числе, решения логистических проблем, что, как минимум, замедлит темпы спада.
В фонде уверены, что капитальные расходы государственного бюджета и в этом году будут недовыполнены. По итогам января-ноября реализовано программ в сфере капитальных затрат всего лишь на 340,6 млрд драм, что даже меньше плана января- сентября в 387,9 млрд драм, а по уточненному плану - 414,8 млрд драм. Годовой план составляет 558,0 млрд драм, что достаточно много с учетом фактических показателей, а значит, по году будет зафиксировано существенное отставание.
Чистый приток денег, переведенных из-за границы в Армению, продолжает находиться на низком уровне по сравнению с предыдущим годом, главным образом, в результате увеличения оттока. В октябре 2023 года чистый приток денег, переведенных в Армению через банковскую систему (разница между притоком и оттоком), составил $125 млн, что значительно ниже показателей начала года и последних месяцев предыдущего года. Чистый объем переведенных в РА денег в январе-октябре также достаточно низок по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, что связано в основном с увеличением оттока валютных средств из Армении.