Վնասակար ենք համարում ՀՀ տարածքում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի գտնվելու նպատակահարմարության թեմայի մասին մտորումները. Լավրով
28/12/2023 11:01
ՌԴ ռազմաբազան Հայաստանում է պայմանագրի համաձայն, մտածել հանրապետության տարածքում դրա նպատակահարմարության մասին՝ վնասակար է, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Վնասակար ենք համարում ՀՀ տարածքում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի գտնվելու նպատակահարմարության թեմայի մասին մտորումները։ Դրա տեղակայման մասին պայմանագիրը ստորագրվել է 1995 թվականի մարտի 16-ին` նախևառաջ հիմնվելով ազգային շահերի և Հարավային Կովկասում կայունությունն ամրապնդելու` մեր պետությունների ընդհանուր խնդրի վրա», - նշել է նա։
Լավրովը նշել է, որ ՌԴ զինվորականներն այսօր տարածաշրջանում խաղաղությունն ապահովող առանցքային տարրն են։

Лавров: Мы считаем вредными суждения о целесообразности размещения 102-й российской военной базы на территории Армении
28/12/2023 11:11
Лавров коснулся и существования 102-й российской военной базы в Армении, отметив, что думать о ее целесообразности вредно. Об этом сказал министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью ТАСС.
«Мы считаем вредными суждения о целесообразности размещения 102-й российской военной базы на территории Армении. Соглашение о его размещении там было подписано 16 марта 1995 года, опираясь прежде всего на национальные интересы и общую задачу наших государств по укреплению стабильности на Южном Кавказе», - сказал Лавров.
Лавров подчеркнул, что сегодня российская армия является ключевым элементом обеспечения мира в этом регионе.