44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լիարժեք բացահայտվեն, հանրությունը պետք է հստակ իմանա՝  ով ինչ է արել կամ չի արել ու ինչ պատասխանատվություն ունի․ Աբրահամյան
11/01/2024 17:18
44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լիարժեք բացահայտվեն, հանրությունը պետք է հստակ իմանա՝ ով ինչ է արել կամ չի արել ու ինչ պատասխանատվություն ունի․ Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը համոզված է՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լիարժեք բացահայտվեն, բայց դա չի կարող տեղի ունենալ յն իշխանության օրոք, որը ոչ միայն պատասխանատվություն և մեղսակցություն ունի, այլև ուղղորդում է դատաիրավական համակարգը։
«Կալանքը որպես խափանման միջոց այս իշխանության պատժիչ գործիքակազմի ամենասիրելի ու նախընտրելի մեթոդներից է։
ՊԲ նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանն, օրինակ` 1.5 տարի է բանտում է: Նախաքննությունն ավարտված է, դատական պրոցես է ընթանում, բայց իշխանությունը որոշել է, որ գեներալը պետք է հիմիկվանից պատիժ կրի:
Ինչո՞ւ պատիժ կրի, որովհետև ի սկզբանե մեղավոր է նշանակված, քաղաքական հանձնարարությունը կա, և մնացել է միայն ֆորմալ մասն ապահովել:
Այսօր առիթ ունեցա «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում վերջինիս հետ տեսակցել: Բազմաթիվ պատերազմական վիրավորումներ ունեցող Արզումանյանն այսօր ստացիոնար բուժման կարիք ունի, սակայն որպես լրացուցիչ պատժիչ գործիք, դրա հնարավորությունը չի ստանում:
44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լիարժեք բացահայտվեն և հանրությունը պետք է հստակ իմանա, թե ով ինչ է արել կամ չի արել ու տեղի ունեցած ողբերգությունում ինչ պատասխանատվություն ունի:
Բայց, բնականաբար, դա չի կարող տեղի ունենալ այն իշխանության օրոք, ով ոչ միայն պատասխանատվություն և մեղսակցություն ունի, այլև ի սկզբանե ուղղորդում է դատաիրավական համակարգը ու սեփական պատկերացմամբ սցենար և ներկայացում բեմադրում»:

Абрамян: Обстоятельства 44-дневной войны должны быть полностью раскрыты, общественность должна точно знать, кто что сделал или не сделал, какую ответственность они несут
11/01/2024 17:39
Депутат фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян убежден, что обстоятельства 44-дневной войны должны быть раскрыты полностью, но этого не может произойти при власти, которая не только несет ответственность и соучастие, но и руководит судебной системой.
«Задержание как мера пресечения — один из самых любимых и предпочитаемых методов карательного инструментария этой власти.
Например, бывший командующий Армией обороны Микаел Арзуманян находится в тюрьме уже 1,5 года. Предварительное следствие завершено, идет судебный процесс, но власти решили, что генерал должен отбывать наказание в тюрьме.
Зачем нести наказание? поскольку он изначально признан виновным, политическое задание есть, и остается только обеспечить формальную часть.
Сегодня мне представилась возможность встретиться с последним в УИУ "Ереван-Кентрон". Арзуманян, имеющий множество боевых ранений, сегодня нуждается в стационарном лечении, но как дополнительное средство наказания он не получает такой возможности.
Обстоятельства 44-дневной войны должны быть полностью раскрыты, общественность должна точно знать, кто что сделал или не сделал, какую ответственность они несут за произошедшую трагедию.
Но, естественно, этого не может произойти при власти, которая не только несет ответственность и соучастие, но и руководит судебной системой с самого начала и ставит сценарий и спектакль в соответствии со своим собственным воображением.