Զինծառայողի դին հայտնաբերվել է մարտական դիրքի հարակից ձորում` ձյան տակ, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ․ ՔԿ
14/01/2024 20:24
Քննչական կոմիտեն պարզաբանում է․
ՀՀ ՊՆ ՌՈ Սիսիանի բաժնից 13.01.2023թ.-ին հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող Բ․ Մ․-ն, մշտական տեղակայման վայր տեղափոխվելու նպատակով, դուրս է եկել մարտական դիրքից և շարժվել դեպի հարակից դիրք: Սակայն ժամը 14:30-ից հետո, եղանակային վատթար պայմաններում, զինծառայողը կորել է համածառայակիցների տեսադաշտից:
Հաղորդման առթիվ հունվարի 13-ին ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով։
Կազմվել է քննչական խումբ։
Կատարված որոնողական աշխատանքների արդյունքում, հունվարի 14-ին մարտական դիրքի հարակից ձորում` ձյան տակ, հայտնաբերվել է Բ․Մ․-ի դին։ Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական և վարութային այլ գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները լիարժեք պարզելու նպատակով։

Труп военнослужащего был обнаружен в прилегающем к боевой позиции  овраге, под снегом, инициировано уголовное производство - СК
14/01/2024 22:58
Труп военнослужащего был обнаружен в прилегающем к боевой позиции овраге, под снегом, инициировано уголовное производство - СК
«Из отдела военной полиции Сисиана Минобороны Армении 13 января 2023 года поступила информация о том, что в тот же день, в районе 12:30, военнослужащий воинской части N МО РА Б. М. с целью добраться до места постоянного дислоцирования, вышел с боевой позиции и направился к прилегающей позиции. Однако после 14:30  из-за плохих погодных условий военнослужащий пропал из поля зрения сослуживцев.
В связи с данным сообщением 13 января в третьем гарнизонном следственном отделе Главного следственного военного управления СК Республики Армения инициировано уголовное производство по 2-му пункту 2-й части 550-й статьи Уголовного кодекса Республики Армения. Сформирована следственная группа.
В результате проведенных поисковых работ 14 января в прилегающем овраге, под снегом, был обнаружен труп Б. М.
Проведено изучение места происшествия, назначена судебно-медицинская экспертиза трупа.
Предпринимаются необходимые и неотложные следственные и иные процессуальные действия по полноценному выяснению обстоятельств происшествия», - отмечается в сообщении СК.