Ադրբեջանը վանդալիզմի է ենթարկել Արցախի Հաթերք գյուղի եղբայրական գերեզմանատունը (Տեսանյութ)
2023 թվականի հունվարի 15-ին ադրբեջանական Milli TV յութուբյան ալիքում տեղադրվեց մի տեսանյութ, որը նկարահանվել է օկուպացված Արցախի Հաթերք գյուղի՝ Արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակին կառուցված հուշահամալիրում և նրան հարակից տարածքում: Այս մասին ահազանգում է Արցախի հուշարձանների մշտադիտարկմամբ զբաղվող Monument Watch կազմակերպությունը։
«Տեսանյութում երևում է, որ Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին գյուղի ինքնապաշտպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրը և շրջակա գերեզմանոցը ենթարկվել են վանդալիզմի: Մասնավորապես շրջված են Հաթերք գյուղի պաշտպանների դիմանկարներով հուշաքարերի մեծ մասը, ինչպես նաև որոշ գերեզմանաքարեր: Տեսանյութը նկարահանել են հուշահամալիրի մոտ ինչ-որ աշխատանքներ իրականացնող ադրբեջանցիները: Տեսանյութում նաև երևում է, որ աշխատանքային գործիքներ, գազի բալոն տեղադրված են հուշաքարերի վրա:
Հաթերք գյուղը բավականին տուժել է Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին: 1992 թվականին Ադրբեջանի զինված ուժերը փորձել են հայաթափել ու ոչնչացնել գյուղը: 1992-1993 թվականներին գյուղը երկու անգամ օկուպացվել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Հաթերք գյուղի 19 խաղաղ բնակիչ, որոնք չէին հասցրել հեռանալ ադրբեջանական ներխուժման ժամանակ սպանվել են ադրբեջանցի զինվորականների կողմից։ Գյուղի ինքնապաշտպանության և ազատագրման համար մղված մարտերում զոհվել է 57 հոգի: Զոհվածների հիշատակին նվիրված եղբայրական գերազմանատանը կանգնեցված հուշահամալիրի կառուցման աշխատանքները սկսվել էին 2002 թվականին և ավարտվել 2005-ին։
Համաձայն «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային  ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի  ցանկացած գործողություն։ Ըստ Հաագայի 1954 թվականի  առաջին արձանագրության՝ արգելված է գրավյալ տարածքներում ոչնչացնել մշակութային կամ հոգևոր արժեքները։ Հաագայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրությունը վերահաստատում է այս պահանջը և  այդպիսի արարքը՝ ըստ 15-րդ հոդվածի, որակում որպես միջազգային հանցագործություն։ Մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողություններն արգելվում են նաև Ժնևի 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի պատերազմից տուժածների պաշտպանության, պատերազմի օրենքների և սովորույթների վերաբերյալ միջազգային չորս կոնվենցիաների և արձանագրութունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերի և Մարդու իրավունքների պաշտպանության պայմանագրերի», - նշված է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։

Азербайджан осквернил братское кладбище в селе Атерк Арцаха (Видео)
Азербайджан осквернил братское кладбище в оккупированном арцахском селе Атерк, бьет тревогу организация по мониторингу культурного наследия Арцаха Monument Watch.
"15 января 2023 года на азербайджанском YouTube-канале Milli TV был размещен видеоролик, который был снят в оккупированном арцахском селе Атерк, у мемориала, возведенного в память о павших в Арцахской войне, и на прилегающей к нему территории. На кадрах видно, что мемориальный комплекс, увековечивающий память погибших при самообороне села в годы первой Арцахской войны, и прилегающее к нему кладбище подверглись вандализму. В частности, опрокинуто большинство мемориальных камней с портретами защитников села Атерк, а также ряд надгробий. Видео снято азербайджанцами, проводящими какие-то работы возле мемориала. На кадрах также видно, что на мемориальных камнях размещены рабочие инструменты и газовый баллон», - говорится в сообщении.
Село Атерк сильно пострадало в годы первой Арцахской войны. В 1992 году вооруженные силы Азербайджана попытались деарменизировать и уничтожить село. В 1992-1993 гг. село дважды было оккупировано азербайджанскими ВС. 19 мирных жителей села Атерк, которым не удалось покинуть его во время азербайджанского вторжения, были убиты азербайджанскими ВС. В боях за самооборону и освобождение села погибли 57 человек.  Работы по строительству возведенного на братском кладбище мемориала в память о павших начались в 2002 году и завершились в 2005 году.
Согласно статье 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей во время вооруженного конфликта», запрещаются любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения, военных действий и репрессий против культурного наследия. Согласно первому Гаагскому протоколу 1954 года запрещается уничтожать культурные или духовные ценности на оккупированных территориях. Второй Гаагский протокол 1999 года подтверждает это требование и квалифицирует такое деяние как международное преступление согласно статье 15. Действия по уничтожению культурных ценностей запрещены также четырьмя международными конвенциями и протоколами о защите жертв войны, законами и обычаями войны Женевы от 12 августа 1949 года, а также соответствующими резолюциями ООН и договорами по правам человека, напоминает Monument Watch.