Հայաստանում ֆուտբոլային նոր ակադեմիա բացելու նպատակ ունենք․ Նիկոլա Անելկա
Ֆրանսիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին անդամ, Եվրոպայի չեմպիոն Նիկոլա Անելկան հայտարարեց Հայաստանում ֆուտբոլի ակադեմիա բացելու մտադրության մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Անելկան այդ մասին հայտարարեց Խորեն Հովհաննիսյանի անվան ֆուտբոլի ակադեմիայի սաների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Նպատակ ունենք նոր ֆուտբոլային ակադեմիա բացել այստեղ: Գիտեմ, որ մեծ ֆուտբոլային ներուժ կա ձեր երկրում:  Բացի ակադեմիա բացելու մեր  նպատակներից, նաև միտք ունենք տեքստիլ արտադրանքով էլ զբաղվել, որը կծառայի երեխաներին: Այստեղ մեծ ֆուտբոլային հնարավորություններ են բացվում մեր առաջ: Վստահ եմ, որ լավ երեխաներ կան, սակայն պետք է աշխատենք նրանց հետ: Ֆուտբոլիստ դառնալը նրանց մեծ երազանքն է, և, ինչու ոչ, մենք էլ կարող ենք տալ նրանց այդ հնարավորությունը»,-ասաց Անելկան:
Ֆրանսիացի ֆուտբոլիստը հետևեց Խորեն Հովհաննիսյանի անվան ֆուտբոլի ակադեմիայի սաների մարզումներին, լուսանկարվեց  նրանց հետ և ստորագրեց երեխաների գնդակների վրա:
Անելկան պատանի ֆուտբոլիստներին հորդորեց մեծ ֆուտբոլիստ դառնալու ճանապարհին ժպիտով և երջանկությամբ մասնակցել յուրաքանչյուր մարզման և խաղադաշտ մտնել մեծ տարերքով:
Նիկոլա Անելկան Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում դարձել է Եվրոպայի 2000 թվականի առաջնության չեմպիոն: Պրոֆեսիոնալ կարիերայի ընթացքում նա խաղացել է ՊՍԺ-ում, «Արսենալ»-ում, «Ռեալ»-ում, «Չելսի»-ում և մի շարք այլ ակումբներում:

Николя Анелька: Мы намерены открыть в Армении новую футбольную академию
Бывший член сборной Франции по футболу, чемпион Европы Николя Анелька заявил о намерении открыть в Армении футбольную академию. Как передает «Арменпресс», Анелька заявил об этом на встрече с воспитанниками Футбольной академии Хорена Ованнисяна.
«Мы намерены открыть здесь новую футбольную академию. Я знаю, что в вашей стране есть большой футбольный потенциал. Помимо наших целей по открытию академии, у нас также есть идея заняться текстильной продукцией для детей. Здесь перед нами открываются большие футбольные возможности. Я уверен, что есть хорошие ребята, но с ними надо работать. Стать футболистом - их большая мечта, и почему бы и нет, мы можем дать им такую ​​возможность», - сказал Анелька.
Французский футболист проследил за тренировкой воспитанников Футбольной академии Хорена Ованнисяна, сфотографировался с ними и надписывал мячи ребят.
Анелька призвал юных футболистов на пути к тому, чтобы стать великим футболистом, участвовать в каждой тренировке с улыбкой и выходить на поле с большой энергией и счастьем.
Николя Анелька стал чемпионом чемпионата Европы 2000 года в составе сборной Франции. В течение своей профессиональной карьеры он выступал за ПСЖ, «Арсенал», «Реал Мадрид», «Челси» и ряд других клубов.