«Հրապարակ». ՔՊ-ականները նոր Սահմանադրություն ունենալու պահանջ-հրահանգն Ալիևի՞ց են ստացել
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Որքան էլ ՔՊ-ականները հերքեն, թե նոր Սահմանադրություն ունենալու պահանջ-հրահանգն Ալիևից չեն ստացել, սակայն դիվանագիտական ոլորտի մեր աղբյուրներն ասում են, որ խաղաղության պայմանագրի նախագծում Ալիևն այդ պահանջը գրավոր եղանակով ամրագրել է: Գրել է, որ պետք է Հայաստանի ներքին օրենսդրությունը համապատասխանեցվի այնպես, որ պայմանավորվող կողմերը միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենան։
Նշենք, որ նոր Սահմանադրությունն ընդունվելու է համաժողովրդական հանրաքվեով, և հօգուտ նոր Սահմանադրության պետք է քվեարկի «հանրաքվեի մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների մեկ քառորդը», այսինքն` այնքան, որքան Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը նախորդ ընտրություններին ձայն են ստացել: Իսկ ՔՊ-ն 688 հազար ձայն էր ստացել:
Այսինքն՝ նոր Սահմանադրությանն առնվազն 647 հազար մարդ պետք է կողմ քվեարկի: Հարցի լուծումը կարող է լինել ընտրողների ռեգիստրի «մաքրումը», ինչը և քննարկվում է իշխանության կողմից։ Նշենք, որ նոր Սահմանադրություն ունենալու և ոչ թե եղածը փոփոխելու նպատակը մայր օրենքի նախաբանից Անկախության հռչակագրին արված հղումը ջնջելն է: Բանն այն է, որ փոփոխությամբ նախաբանը խմբագրելի չէ, իսկ նոր Սահմանադրություն ընդունելու դեպքում կարելի է ուղղակի նոր նախաբան գրել»։

«Грапарак»: Получили ли члены «Гражданского договора» указание-требование новой Конституции от Алиева?
24/01/2024 10:49
Газета "Грапарак" пишет: «Как бы члены «Гражданского договора» ни отрицали, что они не получили от Алиева требования-указания о принятии новой Конституции, наши источники в дипломатической сфере говорят, что Алиев письменно зафиксировал это требование в проекте мирного договора. Он написал, что внутреннее законодательство Армении должно быть гармонизировано, чтобы у договаривающихся сторон не было территориальных претензий друг к другу.
Следует отметить, что новая Конституция принимается путем всенародного референдума, и проголосовать за новую Конституцию должны "более половины участников референдума, но не менее четверти граждан, имеющих право участвовать в референдумах", то есть столько, сколько Никол Пашинян и его команда проголосовали на предыдущих выборах. А партия «Гражданский договор» получила 688 тысяч голосов.
Иными словами, за новую Конституцию должны проголосовать не менее 647 тысяч человек. Решением вопроса может стать «чистка» списков избирателей, которую обсуждают власти. Следует отметить, что цель принятия новой Конституции, а не внесения поправок в существующую, состоит в том, чтобы исключить ссылку на Декларацию независимости из преамбулы основного закона. Дело в том, что преамбулу нельзя редактировать с поправкой, а в случае принятия новой Конституции можно просто написать новую преамбулу".