Վիվա-ՄՏՍ-ի բաժնետերը փոխվել է
Վիվա-ՄՏՍ-ը հայտարարում է բաժնետիրոջ փոփոխության մասին: Ըստ այդմ՝ ընկերությունը դադարում է ռուսական «ՄՏՍ» խմբի մաս կազմել: Ընկերության նոր բաժնետերը «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» (“FEDILCO GROUP LIMITED”) ընկերությունն է, որի սեփականատերերը եվրոպական ու ասիական ներդրողներ են:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը` որպես Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի առաջատար ու նորարար տեխնոլոգիական ընկերություն, մշտապես եղել է տեղական ու միջազգային խոշոր ընկերությունների ուշադրության կիզակետում՝ որպես բարձր շահավետությամբ աշխատող և արդյունավետ կառավարումով ակտիվ, նոր ներդրումներ կատարելու տեսանկյունից խոստումնալից ընկերություն: Վիվա-ՄՏՍ-ը Հայաստանի առաջատար ՏՀՏ ընկերություն է՝ ծառայությունների լայն շրջանակով: Ընկերությունն ունի 2 միլիոնը գերազանցող հաճախորդային բազա, մշտապես ապահովում է աճի կայուն տեմպ ու բարձր շահութաբերություն: Այն ունի կորպորատիվ կառավարման արդյունավետ համակարգ ու հզոր, կայացած, պրոֆեսիոնալ թիմ Վիվա-ՄՏՍ-ը կառավարման մշակույթների և բիզնես-մոդելների հարուստ խառնուրդ է (rich mix), ինչը ընկերության մրցակցային առավելության և առանձնահատկության հիմքն է»,-ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
Վիվա-ՄՏՍ-ն իր ներդրումներն իրականացնում է գործունեությունից առաջացող շահույթից, գրավադրված չէ և ծանրաբեռնված չէ վարկային պարտավորություններով, ֆինանսապես լիովին ինքնաբավ է, աշխատակիցներին առաջարկում է մրցակցային աշխատավարձ: Ներդրումների ծավալը կշարունակի մնալ ոչ պակաս, քան նախկինում կատարվածը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն առաջինն է ու միակը Հայաստանում 5G ցանցի ներդրման, ինչպես նաև առաջինն է եղել 4G ցանց ու մարզերում 3G ցանց ներդնելու առումով: Ընկերությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում բնապահպանական տեխնոլոգիաների կիրառմանը իր բջջային կապի ամենաընդարձակ ենթակառուցվածքում: Ընկերությունն իր գործունեության ամբողջ ընթացքում բաժնետերերի համաձայնությամբ ու գործուն աջակցությամբ իրականացրել է սոցիալական ներդրումների հսկայածավալ ծրագրեր: Վիվա-ՄՏՍ-ը Հայաստանում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առաջամարտիկ է և օրինակ՝ այլ ընկերությունների համար: Սոցիալական ծրագրերի շրջանակը, ներդրումների ծավալը (մոտ 28 միլիարդ ՀՀ դրամ) ու ներդրումների սոցիալական ազդեցությունն անգնահատելի են՝ արևային էներգիայից մինչև ստարտափներ, տնաշինությունից մինչև առողջապահություն, մշակույթից մինչև սպորտ:
Վիվա-ՄՏՍ-ը եղել է, կա և ապագայում ևս մտադիր է մնալ Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտի ամենաառաջադեմ, նորարար ու սոցիալապես պատասխանատու ընկերությունը, խոշոր հարկատու ու գործատու:
Վիվա-ՄՏՍ-ի կառավարումը կշարունակի իրականացնել ներկայիս ղեկավար թիմը՝ գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանի ղեկավարությամբ:
«Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ի մասին
«ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի նոր բաժնետերը «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ն (“Fedilco Group Limited”) է, որի սեփականատերերը եվրոպական ու ասիական ներդրողներ են:
«Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ը Կիպրոսում գրանված ընկերություն է, որի վերջնական շահառու (բենեֆիցիար) սեփականատերերն են Չժե Ջանգը և Կոնստանտին Սոկոլովը:
Թե՛ Պրն. Ջը Ջանգը, թե՛ պրն. Կոնստանտին Սոկոլովը  պրոֆեսիոնալ ներդրողներ են՝  հեռահաղորդակցության, ֆինանսների, էներգետիկայի և ակտիվների կառավարման ոլորտներում գործունեության հարուստ փորձով։
Հեռահաղորդակցության ոլորտում նրանց բազմակողմանի փորձը, որը զուգորդվում է ոլորտային հատուկ գիտելիքներով և հեռանկարային մոտեցումներով, նրանց դարձնում է ոլորտի առանձնահատկություններին տիրապետող արժեքավոր մասնագետներ: Ավանդական դերերից բացի՝ նրանց գիտելիքները տարածվում են նաև զարգացող տեխնոլոգիաների և շուկայի միտումների վրա՝ դրանք դիրքավորելով որպես արժեքավոր ակտիվ այս դինամիկ ոլորտում:
Ընթանալով դեպի նորարարություն՝ Չժե Ջանգը և Կոնստանտին Սոկոլովը բծախնդիր կերպով հավաքել են բացառիկ հմուտ թիմ՝ տնօրենների խորհուրդ ձևավորելու համար: Հեռահաղորդակցման, ֆինանսների, կառավարման և բանկային գործերում փորձ ունեցող մասնագետներ, այս անձինք աչքի են ընկնում միջազգային որակավորումներով, որոնք անհրաժեշտ են «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի պես հեռահաղորդակցման առաջադեմ ընկերություն կառավարելու համար:
Այս ռազմավարական կազմը ամուր հիմք է ապահովում նորարարությունը խթանելու, աճ գրանցելու և «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ն որպես հեռահաղորդակցության դինամիկ ոլորտի առաջատար դիրքավորելու համար:
Նշենք նաև, որ Հայաստանի համար «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի ռազմավարական նշանակությունը հաշվի առնելով՝ «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ»-ը մտադրված է բաժնետոմսերի 20%-ը փոխանցել Հայաստանի Հանրապետությանը` անհատույց։

Viva-MTS announces a change of its shareholder. The company no longer belongs to the Russian MTS Group. The company's new shareholder is FEDILCO GROUP LIMITED, owned by European and Asian investors.
"Viva-MTS, as a leading and innovative technological company in Armenia's ICT sector, has always attracted the attention of significant enterprises both locally and internationally, as a company with high profitability and effectively-managed asset, promising in terms of future investments. Viva-MTS is a leading ICT business in Armenia, offering a wide range of services. The company has more than 2 million customers and maintains a consistent rate of growth and profitability. It has an effective corporate management system as well as a strong, established professional staff. Viva-MTS is a rich mix of management cultures and business model, laying the ground of the Company’s competitive advantage and uniqueness impossible replicate”, Armen Avetisian, General Director of Viva-MTS says.
Viva-MTS invests from its profits, is not pledged or tasked with credit commitments, is financially self-sufficient, and pays its employees competitively. The volume investment will remain on the same level, at minimum.
Viva-MTS is the first and only to have introduced 5G, as well as 4G, and also 3G networks to regions. The corporation prioritizes the adoption of green environmental technologies in its broad mobile communication infrastructure. Throughout its history, the company has undertaken large-scale social investment projects with the approval and active support of its shareholders. The corporation is a pioneer of corporate social responsibility in Armenia, as well as a pioneer in establishing institutional foundations for this thinking within the company, setting an example for others. The scope of social programs, the size of investment ( nearly 28 billion AMD), and the social impact of investments are invaluable: from solar energy to startups, home construction to healthcare, culture to sports.
Viva-MTS has been, is, and will continue being Armenia's most advanced, innovative, and socially responsible ICT Company, as well as a major taxpayer and employer.
Viva-MTS will continue to be managed by the current top management team headed by the General Director Armen Avetisian.
About FEDILCO GROUP LIMITED
The new shareholder of MTS Armenia CJSC is Fedilco Group Limited, owned by European and Asian investors.
Fedilco Group Limited is a company incorporated in Cyprus.
The ultimate beneficiaries of Fedilco Group Limited are Mr. Zhe Zhang and Konstantin Sokolov.
Both Mr. Zhe Zhang and Mr. Konstantin Sokolov are professional investors with a diverse background in telecommunications, finance, energy, investment and asset management areas of business.
Their versatile experience in the telecommunications sector, combined with industry-specific knowledge and a forward-thinking approach, positions them as valuable professionals in navigating industry complexities. Beyond traditional roles, their understanding extends to emerging technologies and market trends, positioning them as a valuable asset in this dynamic field.
Heading toward innovation, Mr. Zhe Zhang and Mr. Konstantin Sokolov have scrupulously assembled an exceptionally skilled team to form a Board of Directors. Comprising professionals with expertise in telecommunication, finance, management, and banking, these individuals boast international qualifications essential for steering the management of a highly advanced telecommunications company, such as MTS Armenia CJSC.
This strategic composition ensures a robust foundation for driving innovation, fostering growth, and positioning MTS Armenia CJSC as a leader in the dynamic landscape of telecommunications
It should be also noted, that considering the strategic importance of MTS Armenia CJSC for Armenia, Fedilco Group Limited intends to transfer 20% of the shares of MTS Armenia to the Republic of Armenia, free of consideration.