Բանակը պետք է դադարի լինել էժանագին կենացների օբյեկտ կամ կենացների էժանագին օբյեկտ․ Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
28/01/2024 20:12
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության բանակի կազմավորման 32-րդ տարեդարձին նվիրված տոնական միջոցառմանը: Վերջինիս ներկա են եղել նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, օրենսդիր, գործադիր, դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, ՀՀ բարձրագույն սպայակազմը, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ուղերձով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ,
Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Օրենսդիր, գործադիր, դատական իշխանության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Պաշտպանության հարգելի նախարար, նախարարի տեղակալներ, պարոնայք գեներալներ և սպաներ, հարգելի զինծառայողներ, հարգելի ներկաներ, սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր մենք նշում ենք մեր բանակի հիմնադրման 32-րդ տարեդարձը և այս օրը մենք նախևառաջ ծնկի ենք իջնում մեր այն զինծառայողների, կամավորների առաջ, ովքեր ընկել են Հայաստանի Հանրապետությանը տված իրենց երդմանը հավատարիմ մնալով:
Հայաստանի Հանրապետության բանակի կազմավորման 32-րդ տարեդարձը, պետք է արձանագրել` ավելի շատ խորհելու, բանակաշինության և անվտանգության ոլորտում մեր ունեցած խնդիրներին, ընդհուպ ձախողումներին առերեսվելու ժամանակ է:
Այդ առերեսումը մեզ պարտադրում է արձանագրել, որ չի կարելի շարունակել ունենալ հնացած ստանդարտների և ռազմական գործի հնացած պատկերացումների վրա հիմնված բանակ, որովհետև սա կնշանակի կասկածի տակ դնել պետություն ունենալու մեր կամքը:
Առաջին բանը, որ պիտի փոխվի մեր բանակում, մտածողությունն է: Եվ այդ փոփոխությունը պետք է արտահայտվի ամեն նրբության մեջ` սկսած համազգեստից, շարունակած յուրաքանչյուր զինվորականի արտաքին տեսքով, շարունակած մշտական տեղակայման վայրերում առկա միջավայրից, սպառազինությունից ու տեխնիկայից, զինծառայողների աշխատավարձից և սոցիալական երաշխիքների համակարգից, զինծառայողների պրոֆեսիոնալ հմտությունների նկատմամբ մեր պահանջներից և յուրաքանչյուր զինծառայողի գաղափարական պատրաստվածության աստիճանից: Մենք սկսել ենք այս գործընթացը, բայց նաև չեմ կարող ասել, թե ընթանում ենք բավարար արագությամբ:
Ինչպես պետական համակարգի բազմաթիվ օղակներում, այստեղ էլ, կարծում եմ, արագության մասին մեր պատկերացումները պետք է փոխվեն: Բանակում նույնպես արագության մասին պատկերացումները պետք է փոխվեն, ու այստեղ խոսքը ոչ միայն բարեփոխումների արագության մասին է, այլև բանակի գործողությունների արագության: Այն, ինչ մենք արագություն են համարել նախկինում, հիմա անհույս կերպով դանդաղ է` սկսած իրադրության գնահատման արագությունից, շարունակած որոշումների կայացման, հրամանատրման և հրամանների կատարման արագությունը:
Ռազմավարական առումով մենք ընթանում ենք պրոֆեսիոնալ բանակ ունենալու տրամաբանությամբ, և այս իմաստով «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը վերջին տարիների մեր ամենամեծ հաջողությունն է, որը հենց այսօր պրոֆեսիոնալ բանակի հիմքն ու անկյունաքարն է դառնում: Սա մի համակարգ է, որ ժամկետային զինծառայողներին հնարավորություն է տալիս դառնալ առնվազն 5 տարվա պայմանագրային զինծառայող, կամավոր ատեստավորման արդյունքում ստանալ 450 հազար, երբեմն 500 հազար դրամ և ավելի դրամ ամսական աշխատավարձ, ծառայել սեփական բնակավայրին մոտակա զորամասում և ծառայության ընթացքում ապրել տանը` որպես պրոֆեսիոնալ, իսկ հնգամյա ժամկետի ավարտին միանվագ ստանալ 5 միլիոն դրամ, անկախ նրանից` կցանկանա՞ ևս 5 տարով երկարացնել պայմանագրի ժամկետը, թե` ոչ:
Բայց նաև այս ֆոնին անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել` բանակը պետք է դադարի լինել էժանագին կենացների օբյեկտ կամ կենացների էժանագին օբյեկտ: Որովհետև, երբ փորձում ես հասկանալ, թե ի՞նչ է թաքնված այդ կենացների խորքում, առերեսվում ես դառը իրականությանն առ այն, որ զորակոչի ենթակա տարիքային խմբի կեսից քիչն է զորակոչվում բանակ:
Սա կամ նշանակում է, որ մեր սերունդն առողջական ծանր պրոբլեմներ ունի կամ էլ զորակոչը Հայաստանի Հանրապետությունում մնում է կոռուպցիայի ամենածաղկուն միջավայրը, որտեղ միմյանց հետ դաշնակցում են բժշկական հանրության, զինվորականության և հանրության ներկայացուցիչներ: Եթե այսպես է, իսկ նման հավանականություն կա, սա պետությունը քայքայող դաշինք է ու մեր պարտքն է ջարդել այդ դաշինքի ողնաշարը, որովհետև այդ դաշինքը կասկածի տակ է դնում մեր պետության գոյության իրավունքը: Այստեղ, իհարկե, իրավապահ համակարգի արդյունավետության հարցն է շատ սուր կանգնում, մյուս կողմից մենք պետք է գնանք ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների, վճռական որոշումների ճանապարհով, որ տեղ չթողնենք կամ նվազագույնի հասցնենք չարաշահումների հնարավորությունը:

Никол Пашинян: Армия должна перестать быть объектом дешевых застольных здравиц или дешевым объектом застольных здравиц (Видео)
28/01/2024 23:27
Премьер-министр Никол Пашинян в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна присутствовал на праздничном мероприятии по случаю 32-й годовщины образования армии Республики Армения. На мероприятии также присутствовали президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, представители законодательной, исполнительной и судебной власти, высшие должностные лица Республики Армения, аккредитованные в Республике Армения послы.
Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые представители законодательной, исполнительной, судебной власти, органов местного самоуправления,
Уважаемый министр обороны, заместители министра, господа генералы и офицеры, уважаемые военнослужащие, уважаемые присутствующие, дорогие соотечественники,
Сегодня мы отмечаем 32-ю годовщину основания нашей армии, и в этот день мы, прежде всего, преклоняем колени перед нашими военнослужащими и добровольцами, которые погибли, храня верность своей присяге Республике Армения.
Нужно отметить, что 32-я годовщина образования армии Республики Армения - это время больше задуматься, взглянуть в лицо проблемам и задачам, которые мы имеем в области армейского строительства и безопасности, и даже в лицо неудачам.
Эти мысли приводят нас к констатации, что мы не можем и дальше иметь армию, основанную на устаревших стандартах и устаревших концепциях военного дела, потому что это означало бы поставить под сомнение наше желание иметь государство.
Первое, что должно измениться в нашей армии – это мышление. И это изменение должно быть отражено во всех деталях, начиная с военной формы, заканчивая внешним видом каждого солдата, обстановкой, вооружением и техникой мест постоянной дислокации, зарплатой и системой социальных гарантий военнослужащих, нашими требованиями к профессиональным навыкам военнослужащих и степенью идеологической подготовки каждого военнослужащего. Мы начали этот процесс, но в то же время я не могу сказать, что мы движемся достаточно быстрыми темпами.
Как во многих других звеньях государственной системы, так и здесь, думаю, наши представления о скорости должны измениться. В армии тоже должны измениться представления о скорости, и здесь речь идет не только о скорости реформ, но и о скорости действий армии. То, что мы раньше считали быстрым, теперь стало безнадежно медленным: начиная от скорости оценки ситуации, скорости принятия решений, заканчивая скоростью командования и исполнения приказов.
В стратегическом плане мы движемся по логике формирования профессиональной армии, и в этом смысле программа “Защитник Отечества” — это наш самый большой за последние годы успех, который сегодня становится фундаментом и краеугольным камнем профессиональной армии. Это система, которая позволяет призывникам стать военнослужащими-контрактниками сроком не менее 5 лет, в результате добровольной аттестации получать ежемесячную зарплату в размере 450 000, иногда 500 000 драмов и более, служить в ближайшей к месту проживания воинской части и жить дома во время службы в качестве профессионала, а по окончании пятилетнего срока получить единовременно 5 миллионов драмов, независимо от того, захочет он продлить срок контракта еще на 5 лет или нет.
Но и на этом фоне считаю необходимым подчеркнуть, что армия должна перестать быть объектом дешевых застольных здравиц или дешевым объектом застольных здравиц. Потому что, когда пытаешься понять, что скрывается в глубине этих здравиц, сталкиваешься с горькой реальностью: в армию призывается менее половины лиц призывного возраста.
Это означает, что либо у нашего поколения серьезные проблемы со здоровьем, либо призыв остается самой процветающей средой коррупции в Республике Армения, где представители медицинского сообщества, военные и общественность находятся в союзе друг с другом. Если это так, а такая вероятность существует, то это союз, разрушающий государство, и наш долг сломать хребет этому союзу, потому что этот союз ставит под сомнение право нашего государства на существование. Здесь, конечно, очень остро стоит вопрос эффективности правоохранительной системы, с другой стороны, мы должны идти по пути институциональных реформ, решительных решений, чтобы не оставить места или минимизировать возможности для злоупотреблений».