ՀՀ-ն Ճապոնիայից ակնկալում է ադրբեջանական անօրինական գործողությունների հասցեական դատապարտում․ Դեսպան
Ս.թ. հունվարի 28-ին Ճապոնիա-Հայաստան բարեկամության ասոցիացիան (JAFA) Տոկիոյում կազմակերպել էր ճապոնացի ֆոտոլրագրող Մակիո Մացումուրայի՝ Բերձորի միջանցքում կատարած լուսանկարների շնորհանդեսը: Մ. Մացումուրան 2023թ. հոկտեմբերին այցելել էր Հայաստան և անձամբ լուսանկարել Բերձորի միջանցքով արցախցի փախստականների հոսքը դեպի Հայաստան: Այս մասին հայտնում են Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանությունից:
Ողջույնի խոսքով դիմելով ներկաներին՝ դեսպան Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել JAFA-ին՝ ի դեմս Հիդեհարու Նակաջիմայի, ցուցահանդեսի կազմակերպման և դժվարին պահերին Հայաստանի կողքին լինելու համար:
«Այն, ինչ իր լուսանկարներում արձանագրել է պարոն Մացումուրան և ցուցադրել այստեղ հավաքվածներիս, դա միջազգային կարգի և մեխանիզմների անկարողությունն էր պարտադրել կոնկրետ երկրների գործել միջազգային իրավունքին համաձայն»,- նշել է դեսպանը և ավելացրել, որ Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների համաձայն մինչ օրս Բերձորի միջանցքը պետք է գործեր՝ անխափան և ապահով կապ հանդիսանալով Հայաստանի և Արցախի միջև:
Դեսպան Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի նման ժողովրդավար երկրներից ակնկալում է հասցեական դատապարտում ադրբեջանական անօրինական գործողություններին՝ դրանով իսկ նպաստելով Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանը:

Посол: Армения ожидает от Японии адресного осуждения незаконных действий Азербайджана
Ассоциация дружбы Япония-Армения (JAFA) организовала 28 января в Токио презентацию фотографий, сделанных японским фотожурналистом Макио Мацумурой в Бердзорском коридоре. Мацумура в октябре 2023 г посетил Армению и лично сфотографировал поток арцахских беженцев, направляющихся в Армению по Бердзорскому коридору.
Обращаясь к присутствующим с приветственной речью, посол Ованнисян поблагодарил JAFA в лице Хидехару Накадзимы за организацию выставки и за то, что они были рядом с Арменией в трудные времена.
«То, что господин Мацумура запечатлел на своих фотографиях и продемонстрировал мне, собравшимся здесь, это неспособность международного порядка и механизмов вынудить конкретные страны действовать в соответствии с международным правом», - отметил посол и добавил, что в соответствии с международными обязательствами, взятыми Азербайджаном, Бердзорский коридор до сих пор должен был функционировать, являясь непрерывной и безопасной связью между Арменией и Арцахом.
Посол Ованнисян заявил, что Армения ожидает от таких демократических стран, как Япония, адресного осуждения незаконных действий Азербайджана, тем самым способствуя установлению мира на Южном Кавказе.